Posledné roky moje džemovanie šlo trochu do útlmu, ale snažím sa každú sezónu využiť aspoň jahody, ríbezle a marhule. Jahodový džem mám najradšej na vianočke či v palacinkách, pri varení ríbezľového už myslím na vianočné linecké pečivo a na to, ako ho ním budem natierať a zlepovať, no a marhuľový máme doma pre jeho všestrannosť asi najradšej.
Svojho času som rada experimentovala a do džemov pridávala rôzne koreniny a bylinky. Postupne som však prišla na to, že čistá chuť ovocia mi vyhovuje najviac. Vadí mi, keď chuť ovocia prekrýva výraznejšia zložka ako napríklad levanduľa či zázvor. Obdobie experimentov je za mnou a tak aktuálne siahnem maximálne po pravej vanilke, ktorú pridávam do všetkých základných, vyššie spomenutých džemov.
Jahody aktuálne v záhrade nemám, tak som musela tentoraz siahnuť po kupovaných. Na uspokojenie jahodových džemochutí mi však postačilo kilo jahôd, z ktorého mi vyšlo na štyri malé fľaštičky. Nad tým, ako postupovať pri varení džemu, už veľmi nerozmýšľam, osvedčil sa mi postup a rady, ktoré som spísala do článku
Ako správne džemovať v roku 2015. Čerstvo uvarený džem sa nestihol dostať v plnej zostave ani do skrine, keďže sme so starším synom na druhý deň dostali chuť na palacinky. A tak sme ho hneď otestovali a skonštatovali, že sa podaril. Syn síce nezabudol podotknúť, že nabudúce by som ho mala prepasírovať, keďže mu vadia drobné zrniečka z jahôd. No, to sa ja už len za hlavu chytám, keďže zrniečka a semienka sú jeho dlhodobý problém so všetkým ovocím aj zeleninou. Ale to je už iný príbeh. Snáď mu ho nabudúce prepasírujem. Ešte šťastie, že mu nevadia aj zrniečka z vanilky :-).
Jahodovo-vanilkový džem
Na 4 malé fľaštičky potrebujeme:
1 kg zrelých jahôd (čistá hmotnosť po očistení a odstopkovaní)
500 g kryštálového cukru
1 vanilkový struk
1 zarovnaná lyžica kyseliny citrónovej/alebo šťava z polovice citróna
1. Jahody umyjeme, osušíme, odstopkujeme a vykrojíme všetky poškodené miesta. Následne ich pokrájame na štvrtiny, menšie na polovice.
2. Do čistej misy nasypeme do jednej tenkej vrstvy pripravené jahody a zasypeme časťou cukru. Tento postup zopakujeme so všetkými jahodami, vrch misy zasypeme zvyšným cukrom a misu so zacukrenými jahodami odložíme do chladničky na maximálne 24 hodín (neskôr by mohli začať kvasiť).
3. Zacukrené jahody spolu so všetkou šťavou čo pustili prelejeme do širšieho hrnca. Pridáme vanilkové zrniečka z vanilkového struku, ako aj celý prázdny struk pokrájaný na 4 cm kúsky. Jahody privedieme k varu a na stredne silnom plameni krátko povaríme, kým nezmäknú. Primiešame kyselinu citrónovú alebo citrónovú šťavu. Keď budú jahody mäkké, zľahka ich popučíme paličkou na zemiaky, alebo ponorným mixérom (pred mixovaním nezabudnite vybrať vanilkové struky, následne ich môžte potom opäť vrátiť do džemu, alebo vyhodiť).
4. Pripravíme si nerezovú panvicu, do ktorej nalejeme jednu veľkú naberačku z rozvarených jahôd a za stáleho miešania varíme, kým šťava nezačne hustnúť. Trvá to iba niekoľko minút. Následne hotový džem zlejeme do čistého hrnca a postup zopakujeme, kým neminieme všetky jahody. Keď máme všetky jahody zvarené na džem, vrátime ich do panvice, premiešame a prehrejeme, aby bol horúci a následne ho hneď naberieme do čistých vysterilizovaných pohárov. Prípadné stekance na pohároch dôkladne utrieme, uzavrieme čistým vysterilizovaných viečkom, obrátime hore dnom a zabalíme do utierky alebo deky. Takto necháme džemy asi dve hodiny, následne ich otočíme a necháme úplne vychladnúť. Po vychladnutí skontrolujeme viečka a džem uložíme do zásob.
5. Podrobný postup ako variť džem nájdete
TU.
Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.