Nie ste prihlásený login

Slivkový páj

Sezónne suroviny

13. 10. 2021


V Amerike, odkiaľ pochádzajú, sa koláčom z krehkého cesta, pre ktoré je typická bohatá ovocná náplň a efektné zdobenie vrchnej vrstvy, hovorí páje (ang., sg. pie, pl. pies). Buďme však korektní voči slovenčine - pomenovanie koláč je plne použiteľné, netreba sa oháňať anglicizmami, i keď som to v nadpise urobila. Koláče z krehkého cesta s ovocnou náplňou sú nádherné múčniky neskorého leta a jesene. Hodí sa do nich ovocie presne tohto obdobia - jablká (táto verzia je asi najznámejšia), hrušky, slivky, černice, či posledné broskyne.
Koláče z krehkého cesta sú vďačným materiálom na trénovanie zdobenia. Horná vrstva cesta môže mať podobu jednoduchej celistvej pokrievky, pod ktorou sa počas pečenia dusí použité ovocie, podobu mriežky, prípadne môže byť zložená z rôznych povykrajovaných tvarov a ornamentov.


Recept na tento slivkový koláč som mala na "to do" liste niekoľko rokov. Zaujala ma kombinácia sliviek a mascarpone plnky s makom. Síce som ho piekla už pred pár týždňami, slivky sa dajú stále zohnať. Ak nezoženiete, určite natrafíte na okruhle slivky blumy, či na figy, ktoré sa do tohto koláča tiež výborne hodia. Horná vrstva cesta je obzvláštnená bodkovaných vzorom, cez ktorý sa dá nazrieť na slivkovú plnku. Rada by som túto jeseň skúsila upiecť aj americkú klasiku - jablkový koláč, tak uvidím, či sa k tomu dopracujem.

Slivkový koláč s makovým mascarpone

(zdroj inšpirácie: Apetit)

Na jednu dávku krehkého cesta (na jeden koláč) potrebujeme:
450 g hladkej múky
2 lyžice krupicového cukru
1/3 lyžička soli
240 g masla, studeného a pokrájaného na kocky + na vymastenie formy
90 ml studenej vody
1 lyžica citrónovej šťavy (alebo bieleho vínneho octu)
1 veľké vajíčko

Na náplň:
400 g mascarpone
1 žĺtok
1-2 lyžice práškového cukru
1-2 lyžice maku (prednostne nemletý, ale poslúži aj mletý)
vyškrabané semienka z 1/2 vanilkového struku
500 g sliviek
2-3 lyžice krupicového cukru
1 čajová lyžička perníkového korenia
1 lyžica kukuričného škrobu
1 rozmiešané vajce na potretie koláča
1-2 lyžice trstinového cukru na posypanie

Koláč pečieme vo forme s priemerom 26 cm, môžeme použiť tartovú formu s vlnitým okrajom alebo originálnu keramickú formu so šikmým okrajom na páj.


1. Ako prvé si pripravíme krehké cesto, a to pokojne aj dva dni vopred. Cesto v chladničke skladujeme maximálne tri dni, v mrazničke vydrží mesiac.
2. Múku, cukor a soľ dáme do mixéra s nožmi a krátko premiešame. Pridáme maslo a zapracujeme, aby vznikla mrvenička. Potom pridáme 90 ml studenej vody, citrónovú šťavu a vajíčko a hnetieme, až vznikne pevné hladké cesto. Pokiaľ je cesto príliš suché, prilejeme trošku ľadovej vody.
3. Hotové cesto rozdelíme na dve časti, v tvare disku ich zabalíme do fólie a minimálne na 30 minút odložíme do chladničky odpočinúť.
4. Odpočinuté polovice cesta rozváľame medzi dvoma listami papiera na pečenie na kruhové pláty s hrúbkou asi 4 mm. Pred rozváľaním cesto zľahka podsypeme múkou, aby sa nelepilo na papiere. Z jedného plátu vyrežeme kruh s priemerom o 1-2 cm väčším ako je horný priemer formy, ktorú použijeme na pečenie. Okrúhlou formičkou s priemerom 2 cm z tohto plátu povykrajujeme kolieska, aby sme získali bodkovaný vzor. Toto cesto prekryjeme hárkom papiera a na rovnej podložke odložíme do chladničky.
5. Druhý plát cesta rozváľame a vyložíme ním dno a boky vymastenej formy. Okraje cesta zarovnáme, cesto presahujúce cez okraj zrežeme nožom a dno formy popicháme vidličkou. Odložíme do chladničky na 30 minút.


6. Rúru predhrejeme na 180/160 °C. Mascarpone premiešame v mise so žĺtkom, práškovým cukrom, makom a vanilkou. Slivky vykôstkujeme a pokrájame na tenšie plátky. Opatrne ich vo väčšej mise premiešame s cukrom, perníkovým korením a škrobom.
7. Formu vyberieme z chladničky a na dno rozotrieme pripravené mascarpone. Následne navrstvíme slivky, okraj cesta potrieme vajíčkom a prikryjeme druhým plátom cesta. Okraje stlačíme k sebe a presahy odkrojíme.
8. Koláč potrieme vajíčkom a posypeme trstinovým cukrom. Formu položíme na plech, dáme do rúry a pečieme dozlatista približne hodinu. Necháme vychladnúť aspoň 30 minút a následne podávame. Najlepšie chutí čerstvý, teplý, na druhý deň ho pred podávaním ohreje pri izbovej teplote.

Možno recept po prečítaní pôsobí príliš komplikovane, ale nie je to tak. Jedinou babravou prácou je rozváľanie cesta a príprava horného plátu. Cesto ako také vám vie vymiesiť robot a následne príprava plnky tiež nie je nijako zložitá. Nedajte sa odradiť, mak a slivky sú parádna kombinácia.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené