Černice ma z letných bobúľ vždy fascinovali najviac. Keď si pospomínam na detstvo, vynára sa mi spomienka na to, ako sme ich raz boli zbierať na džem v jednej u nás doma známej lokalite, ale... kríky boli už obrané, otrhané, len kde-tam nejaká černica, takže to bola riadna makačka plniť prinesené vedierko. A samozrejme, ako decká nás viac lákalo hádzať tie posledné bobule rovno do úst, a nie zbierať ich.
Ďalšia spomienka, ktorá sa mi viaže s černicami - záhrada mojej kamarátky zo školy a krík šľachtenej černice obsypaný veľkými dlhými bobuľami. Vidieť toľko obrovských černíc pokope a môcť z nich ochutnať, pripadali mi ako z iného sveta.
Záhradné černice sa tým divorastúcim v chuti nikdy nevyrovnajú a ja si spomínam na pezinské vinohrady, chodníky lemované černičím, sladká bobuľa na bobuli, ústa fialové, ruky fialové... Natrafiť na zrelé černice v prírode bol pre mňa vždy zážitok, nevedela som sa ich nabažiť.
Neskôr prišla vlastná záhrada a ja som vedela, že v nej nemôžu chýbať. Spolu s malinami som im vyhradila slnečný kút a už rok po zasadení zarodili ako divé. A rodia takto každoročne. Pichľavé černice sú ako burina, rozrastajú sa poplazmi, či dlhými výhonmi, takže potrebujú rezom držať na uzde. Ošetrovať a oberať pichľavé jedince dá riadne zabrať a ja stále tvrdím, že zámok Šípkovej Ruženky nebol obrastený ružami, ale práve hustými, tŕňami obsypanými černicami.
Černice sú nielen pichľavé nedostupné potvory, ony sú navyše aj riadne citlivky. Podliehajú skaze snáď hneď, ako ich odtrhnete. A práve preto je najlepšou metódou na ich spracovanie metóda "z ruky rovno do úst". Ak však rodia ako divé, nie vždy je táto metóda postačujúca. Černice treba spracovať čo najrýchlejšie, rýchlo mäknú, vädnú, plesnivejú. Čerstvé vydržia v chladničke krátko, ak nemáte čas či chuť venovať sa im hneď, najlepšie je ich zamraziť. Aj moja mraznička je každoročne plná černíc, ale v priebehu roka sa z nej pekne vytratia. Rada však pečiem aj z čerstvých černíc a keďže je teraz ich sezóna, ponúkam vám dva úžasné recepty - mrveničkový koláč s černicami a černicový cheesecake brownies.
Mrveničkový koláč s černicami
Na cesto potrebujeme:
3 poháre hladkej múky
1 pohár studeného masla, pokrájaného na kocky
1 pohár krupicového cukru
1/2 ČL soli
1 ČL kypriaceho prášku
1 vajce
Na plnku:
4 poháre černíc (väčšie bobule prekrojíme na polovicu)
1 PL citrónovej šťavy
1 PL kukuričného škrobu
3/4 P krupicového cukru
1. Rúru predhrejeme na 190/170 °C. Menší plech s rozmermi približne 23x33 cm vystelieme papierom na pečenie. Všetky suroviny na cesto okrem vajíčka dáme do misy robota a krátkymi pulzami mixujeme, kým nevznikne hmota podobná mrveničke. Na záver pridáme vajíčko a rýchlo, tiež pomocou pulzov, zapracujeme. Cesto môžeme zmiesiť aj ručne, ale treba pracovať rýchlo a cesto nemiesiť príliš dlho, stačí dovtedy, kým sa jednotlivé suroviny nespoja do mrveničky.
2. Polovicu cesta natlačíme na dno plechu, druhú polovicu odložíme zatiaľ do chladu. Černice zmiešame s citrónovou šťavou, kukuričným škrobom a cukrom. Pokiaľ sú bobule černíc príliš veľké, ešte predtým ich pokrájame na polovice. Černicovú plnku rozložíme na cesto a následne posypeme zvyšnou mrveničkovou hmotou.
3. Plech dáme do rúry a pečieme 30-35 minút, resp. do svetlohneda. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Podávame samostatne alebo s kopčekom vanilkovej zmrzliny.
Černicový cheesecake brownies
200 g masla, nakrájaného + na vymastenie formy
300 g horkej čokolády (ideálne aspoň 70 % kakaa)
2 veľké vajíčka
200 g krupicového cukru
100 g hladkej múky
40 g kakaa holandského typu
štipka soli
250 g černíc
Na cheesecake zložku:
250 g čerstvého krémového syra (napr. Philadelphia)
50 g krupicového cukru
1 veľké vajíčko
1. Rúru predhrejeme na 180/160 °C. Brownies formu s rozmermi 25x25 cm vymastíme maslom a vystelieme papierom na pečenie. Maslo a čokoládu rozpustíme v miske nad parou. Dôkladne premiešame, odstavíme a necháme mierne vychladnúť.
2. Vajíčka vyšľaháme s cukrom do hustej svetlej peny. Múku s kakaom a soľou preosejeme. Do vaječnej zmesi vmiešame rozpustenú čokoládu s maslom a následne i preosiate suché ingrediencie. Dôkladne premiešané hladké cesto nalejeme do formy.
4. Krémový syr šľahačom vyšľaháme spolu s cukrom a vajíčkom dohladka. Lyžicou kladieme kôpky syrovej zmesi do kakaového cesta a následne pomocou drevenej špajle vytvoríme víry, aby sa obidve hmoty zľahka spojili a vytvorili mramorovanie.
5. Na záver obložíme černicami, dáme do rúry a pečieme asi 30 minút. Boky brownies by mali byť pevné, stred naopak ešte vlhký a trochu trasľavý.
6. Upečené brownies necháme úplne vychladnúť a následne pokrájame na štvorce.
V archíve nájdete aj ďalšie černicové inšpirácie:
Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.