Pôvodne som mala v pláne sa v najnovšom článku venovať inej, staršej Ottolenghiho knihe, ale nedá mi inak, z môjho posledného varenia som taká nadšená, že sa o tom musím podeliť s vami. Posledné týždne som sa v mojom varení navrátila k Ottolenghimu, každú chvíľu vyťahujem z knižnice niektorú z jeho kníh. Jedna je pohodená na gauči, ďalšia v jedálni na stole, potom sa prejdem ku chladničke, nazriem do nej a následne podľa zásob skúšam nájsť nejakú zaujímavú inšpiráciu. A tých teda je! Pred ôsmimi rokmi, keď som začala spoznávať Ottolenghiho kuchyňu, ako prvú jeho knihu som si domov z Londýna doniesla Plenty (u nás dostupná v českom preklade pod názvom Hojnost), no a dnes mu patrí polovica čestnej police so siedmimi knihami (do čísla 7 rátam aj knihu od Samiho Tamimiho Falastin). No a v septembri do poličky
pribudne ôsma, už len vydržať tých pár mesiacov do jej vydania.
Knihe Simple by som rada venovala aj podrobnejší článok, ale kým sa k nemu dopracujem, určite už bude dávno po sezóne špargle aj jahôd. A práve tieto dve suroviny hrajú hlavnú rolu v receptoch, ktoré som včera a dnes varila a z ktorých som ostala úplne unesená. Spomínaný špargľový recept som ani nemala poznačený medzi receptmi, ktoré chcem z tejto knihy skúsiť, ale keď som včera hľadala inšpiráciu na to, ako zúžitkovať zväzok špargle, zalistovala som v nej. Špargľa, kapary, kôpor - ejha, to je riadne uletená kombinácia, povedala som si, ale aj tak som sa rozhodla do toho ísť. Na Ottolenghim je práce to fascinujúce, že akokoľvek nepredstaviteľná kombinácia funguje úplne skvele. A takto to bolo aj v tomto prípade. Urobiť z kapár opečením na panvici chrumkavú posýpku - už teraz rozmýšľam, kam ich pridám nabudúce, také úžasné boli!
No a jahody? Ďalší úlet - korenia sumach. Ale aj to zafungovalo úplne parádne. Jahody pečené so sumachom, vanilkou a mätou, k tomu hustý osladený grécky jogurt. Ľahký letný dezert, dalo by sa povedať, že fit dezert, a už teraz sa teším na zajtrajšie raňajky, ako zúžitkujem zvyšné pečené jahody a omáčku. Ovsená kaša - už dlho som ju nevarila, úprimne, nechce sa mi, ale kvôli týmto jahodám sa do nej s radosťou pustím. A keď tak rozmýšľam, určite by sa hodili aj do kaše krupicovej. Hm, uvidím ráno, ktorej dám prednosť, určite nebude krokom vedľa ani jedna z nich.
Pečená špargľa s mandľami, kaparami a kôprom
Na štyri menšie porcie (ako príloha), alebo 2 ako hlavné ľahké jedlo:
600 g zelenej špargle bez drevnatých koncov
3 PL olivového oleja
30 g masla
20 g mandľových lupienkov
30 g baby kapár (ale obyčajných, čo najdrobnejších)
10 g kôpru
soľ a čierne korenie
1. Rúru predhrejeme na 200 °C.
2. Špargľu, ktorú sme zbavili drevnatých koncov premiešame s lyžicou oleja, soľou a čiernym korením. Rozložíme ju na plech vystlaný papierom na pečenie tak, aby sa stonky vzájomne nedotýkali. Pečieme približne 8-12 minút (tenšie stonky kratšie, hrubé dlhšie), resp. dovtedy, kým nezmäkne na skus. Upečenú špargľu presunieme na servírovací tanier alebo misu.
3. Medzitým v panvici zohrejeme maslo, pridáme manľové lupienky a opekáme 2-3 minúty, kým sa nesfarbia dozlatista. Lupienky pri opekaní miešame, aby sa nepripálili. Maslom s mandľami rovnomerne prelejeme pripravenú špargľu.
4. Kapary prepláchneme vo vode a následne osušíme na papierových utierkach. V panvici zohrejeme 2 lyžice oleja, pridáme kapary a opekáme za stáleho miešania dovtedy, kým sa kapary neotvoria a nie sú chrumkavé. Hotové kapary vyberieme z panvice dierovanou lyžicou a posypeme nimi špargľu. Na záver posypeme nasekaným kôprom. Podávame teplé.
Pečené jahody so sumachom a jogurtovým krémom
Na 6 porcií:
1 kg gréckeho jogurtu (1 vedierko)
140 g práškového cukru
120 ml tučnej smotany (použila som 40% šľahačkovú smotanu, ale hodí sa aj tučná kyslá)
1 citrón (z neho 1 lyžičku kôry a 2 lyžice šťavy)
600 g zrelých jahôd, očistených a rozpolených pozdĺžne
1 a pol lyžice korenia sumach
10 g mäty (dve tretiny nechať v celku, zvyšok nakrájať nadrobno)
1 vanilkový struk
soľ
1. V mise zmiešame jogurt s polovicou cukru a 1/4 čajovej lyžičky soli, zmes vylejeme do hustého sitka (môžte ho vyložiť mušelínom, ale ja používam už roky na toto husté plastové sitko a je postačujúce), ktoré postavíme na misu a dáme do chladničky na niekoľko hodín odtiecť. Hustý odtečený jogurt premiešame so smotanou a citrónovou kôrou a odložíme znovu do chladničky.
2. Rúru predhrejeme na 200 °C.
3. Jahody zmiešame so sumachom, vetvičkami mäty, citrónovou šťavou, vanilkovým strukom a s vyškrabanými semienkami z neho, zvyšným práškovým cukrom a 80 ml vody. Dáme na plech s rozmermi 30 x 20 cm, vložíme do rúry a pečieme 20 minút, kým nezmäknú. Približne v polovici času pečenia ich premiešame. Upečené jahody necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Odstránime mätu a vanilkový struk, šťavu môžeme precediť, aby sme ju zbavili sumachu, ale ja som to neurobila.
4. Zopár lyžíc jahodovej šťavy pridáme do misy s jogurtom a premiešame tak, aby v kréme ostali viditeľné jahodové čiary.
5. Jogurtový krém rozdelíme do misiek, obložíme jahodami, polejeme jahodovou omáčkou a posypeme nasekanou mätou.
Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.