Nie ste prihlásený login

Ako na prepeličie vajíčka

Zoznámte sa, prosím

28. 04. 2020


Aj keď sú tieto drobné sexi vajíčka súčasťou mojej kuchyne už približne dva roky, nemám v archíve s nimi žiadnu načančanú fotografiu. Slúžili vždy ako rýchle palivo, či v podobe rannej omelety, alebo ako výdatný hemendex, prípadne multivolské oko. Takéto "mrhanie" s vajíčkami však prichádza do úvahy iba vtedy, pokiaľ máte k dispozícii vajíčka priamo od chovateľa. Čo chvalabohu našťastie mám, i keď sledujem, že v poslednej dobe sa zvýšil dopyt natoľko, že ich nemám hneď, ako si zmyslím. Od chovateľa dostanete vajíčka za rozumnú cenu, čo v komerčnom obchode neprichádza do úvahy, prepeličie vajíčka sa predávajú ako exluzívny tovar, 12 vajíčok v minikrabičke za necelé 3 eur. Dvanásť vajíčok miniete len taký fukot, takže pri tejto cene s nimi naozaj treba narábať ako s exkluzivitkou.


Prepeličie vajíčka sú malé drobné zázraky, ktorým sa pripisujú viaceré kladné, ba až liečivé vlastnosti. Tak len v stručnosti niekoľko faktov o nich:
- je 5-krát menšie ako slepačie, ale obsahuje 2,5-krát viac vitamínu A, B1, B2 a 5-krát viac fosforu, draslíka a železa
- vajíčko má antibakteriálne aj imunomodulačné účinky
- obsahuje kvalitné esenciálne bielkoviny, preto je veľmi cenené u športovcov a vo fitnes svete
- obsahuje len veľmi málo cholesterolu
- prepeličie vajíčko váži 10-12 g a meria približne 3 cm
- pod škvrnitou škrupinou ukrýva tuhšiu blanu, takže vďaka nej vydržia vajíčka dlho čerstvé
- vraj sa pri dlhom skladovaní ani nepokazia, ale jednoducho vnútri vyschnú
- vďaka tejto blane sa však ťažšie rozbíjajú, blanu treba pri rozbíjaní "načať" nožíkom, alebo použiť špeciálne klieštiky na rozbíjanie týchto vajec
- je ľahko stráviteľné
- je chuťovo jemnejšie, nesprevádza ho typický vajcový zápach
- správne uvarené má jemnú štruktúru a smotanovú chuť, pri dlhom varení sa stáva tuhým a menej chutným
- uvarené vajíčka sa trochu ťažšie šúpu, ale je to na to super trik, ktorý vám prezradím nižšie


Ako uvariť prepeličie vajíčka


Ak chcete slepačie vajíčko nahradiť prepeličími, treba počítať na jedno veľké slepačie s 4 až 5 prepeličími. Tieto drobné vajíčka viete použiť úplne rovnako, ale navyše, vďaka svojej atraktivite sa vyslovene hodia na výnimočné chvíle. Sú veľmi dekoratívne - v šaláte, na kanapkách, v studených obložených misiach, v slaných mafinoch, dajú sa rôzne ochutiť, ba aj nakladať.
Minivolské oči sa z nich robia ťažko, keďže málokedy sa pri ich rozbíjaní neporuší žĺtok. Tento spôsob prípravy mám však najradšej (keď potrebujem zahnať hlad, nie vtedy, keď chcem robiť s jedlom vizuálny dojem), i keď na panvici sa mi všetky vajíčka stretnú, takže o mini individuálnych volských okách sa hovoriť nedá. Napiecť ich takto individuálne dá celkom zabrať. Problém robí nielen zložité rozbíjanie, ale aj čas - kým rozbíjate do panvice tretie, prvé už pomaly finišuje.

Ako rozbíjať prepeličie vajíčko
Mne sa osvedčilo rozbíjanie pomocou noža. Jednoducho s ostrým nožom seknem priečne do stredu vajíčka, potom opatrne so špičkou noža prerežem vnútornú blanu a následne vajíčko opatrne "otvorím" odťahovaním škrupín od seba.

Ako správne variť prepeličie vajíčka
Vajíčka v celku som donedávna varila iba zriedka, a ak aj hej, tak mi bolo v podstate jedno, či bude viac-či menej na hniličku alebo natvrdo. Našla som si na internete približné časy varenia a viac som to neriešila.
Zamyslieť sa nad správnym postupom a časmi ma donútili až škótske vajíčka, ktoré som varila cez Veľkú noc. Správne pripravené škótske vajíčko by malo mať po rozrezaní stále tekutý žĺtok, čo sa mi našťastie podarilo, ale doviedlo ma to k zamysleniu, koľko minút vlastne toto drobné vajíčko potrebuje na to, aby sa uvarilo podľa našich predstáv.
Na internete nájdete rôzne postupy aj rôzne časy, ale nesadli mi úplne. V podstate sa môžete stretnúť s dvoma postupmi (ok, určite je ich viac, ale sústredila som sa na tieto dva):
1. studené vajíčko z chladničky vložiť do hrnca so studenou vodou, priviesť k varu a variť 2 minúty na hniličku a 3 na tvrdo, prípadne iný zdroj hovorí o 3 minútach na hniličku a 5 minút natvrdo
2. vajíčka najprv ohriať na izbovú teplotu, potom ich vložiť do vriacej vody a variť 2 minúty na hniličku a 3 natvrdo

A tak som si povedala, že skúsim obidva postupy a rôzne časy, aby som zistila, aká je realita a ktoré časy sú najideálnejšie.


1. Studené vajíčko do studenej vody
Táto metóda poslúži v prípade, ak,
- ste v časovej tiesni (a zabudli ste vajíčka vybrať včas z chladničky)
- preferujete vajíčkom so žĺtkom pevnejšej konzistencie
- je vám jedno akej konzistencie žĺtok bude


Detail na vajíčka varené prvou metódou (studené vajíčko do studenej vody), 1. riadok zľava (po 30 sek, po 1 min, po 2,5 min,
2. riadok zľava (po 3, po 4 a po 5 minútach)

Na fotografii vidíte detailnejšie žĺtok varený v rôznych časoch, ale už prvé vajíčko, ktoré bolo vo vriacej vode iba 30 sekúnd ho má v podstate skoro natvrdo. Pôvodne som časy 30 sekúnd a 1 minúta ani neplánovala použiť, ale keď som zistila, že všetky vajíčka som uvarila natvrdo, dovarila som ešte tieto dve vajíčka. Nabudúce skúsim vybrať vajíčko z vriacej vody hneď, ako začne perliť, možno práve v tomto momente bude uvarené tak akurát, s ešte tekutým žĺtkom. Podotýkam, že tie vajíčka s najkratšími časmi sa nevarili v klokotajúcej vode, ale voda iba začínala vrieť, zľahka perlila, a aj napriek tomu už boli vajíčka skoro natvrdo.

2. Vajíčko izbovej teploty do vriacej vody
- táto metóda je flexibilnejšia
- umožní uvariť vajíčko s rôzne tuhým žĺtkom
- 1 minúta varu je príliš málo, žĺtok aj časť bielka je tekutá, vajíčko sa nedá ošúpať, je príliš mäkké
- najlepšiu konzistenciu má po 2,5 minúte (na hniličku), okraje žĺtka začínajú tuhnúť, ale väčšina žĺtka je ešte krémová
- 3 minúty sú pre vajíčko natvrdo dolnou hranicou, istejšie je povariť ho 3,5 až 4 minúty, čo je maximum, dlhšie už nie je nutné

Detail na vajíčka varené druhou metódou (vajíčko izbovej teploty do vriacej vody): 1. riadok zľava (po 1 min, po 2 min, po 2,5 min),
2. riadok zľava (po 3, 4 a 5 min)

Čiže, keď to zhrniem, určite je lepšie variť vajíčka ohriate na izbovú teplotu. Varte ich tak dlho, aby ste získali požadovanú konzistenciu. A nebojte sa použiť stopky - aj 30 sekúnd navyše môže zmeniť výsledok.

Metódu na varenie mám vybranú, a čo ďalej?
- správne uvarené vajíčko je len tretina úspechu
- ešte ho treba po uvarení správne schladiť a správne ošúpať

Po uvarení vajíčko treba hneď schladiť v studenej vode (a ideálne až ľadovej vode - s kockami ľadu). A dôvod? V schladenom vajíčku sa zastaví proces varu a je väčšia šanca, že bude uvarené podľa predstáv. V neschladenom vajíčku by proces varu ešte dobiehal a žĺtok by tuhol ďalej.
Ešte predtým, ako začne voda vrieť, si nachystáme misu s čo najviac studenou vodou. Hneď ako čas na stopkách ukáže uplynulý čas, vajíčka rýchlo vyberieme z vody a vložíme do misy s ľadovou vodou. Ak varíme viacero vajíčok v jednom čase (nie ako ja pre tento článok), vajíčka scedíme, prepláchneme pod studenou tečúcou vodou a hneď ponoríme do misy s nachystanou ľadovou vodou. Necháme ich chvíľu vo vode a pristúpime k ďalšiemu kroku.

 
Ako jednoducho ošúpať uvarené prepeličie vajíčka
Po chvíli, čo sa vajíčka chladia vo vode, ich dáme do pevnej dózy z plastu (prípadne aj skla) a prilejeme do necelej polovice objemu studenú vodu. Dózu uzavrieme a trasieme s ňou ako so šejkrom zľava doprava, zhora nadol približne 30 sekúnd a minútu. K vajíčkam dolejeme studenú vodu a necháme ešte zopár minút chladniť.
Pri trasení vajíčkam popraská škrupina, ba natrhne sa aj vnútorná blana, a následne sa cez praskliny do vajíčka dostane voda, ktorá oddelí uvarený bielok od škrupiny. Popraskané vajíčko sa už dá následne jednoduchu nechtom načať a ošúpať. Vnútorná blana neostáva prilepená na bielku, ale pekne ide dole z vajíčka spolu so škrupinou. Pozrite do misky so škrupinami na fotke - žiadne drobné, vytrápené kúsočky, ale celistvé kusy škrupiny, ktoré idú z vajíčka dolu ako pomasle.

Teóriu, ako uvariť prepeličie vajíčka máme za sebou, a tak na záver jeden rýchly, sezónny recept v zložení vajíčka, špargľa, prosciutto. Samé dobroty!

Zelená špargľa s parmskou šunkou a prepeličími vajíčkami


Na dve plnohodnotné, ale štyri mini porcie:
1 zväzok zelenej špargle, bez tuhých drevnatých koncov
100-150 g parmeskej šunky (alebo inej podobnej)
8 prepeličích vajíčok

Na zálievku:
60 ml olivového oleja
3 lyžice citrónovej šťavy
1 zarovnaná lyžica dijonskej horčice
2 strúčiky cesnaku, prelisované
soľ a čerstvo pomleté čierne korenie


1. Prepeličie vajíčka vyberieme hodinu pred varením z chladničky. Dáme zovrieť vodu, následne do nej vložíme vajíčka a varíme ich 2,5 minúty na hniličku, alebo 3,5 až 4 minúty natvrdo. Schladíme a ošúpeme (podľa postupu vyššie).
2. Špargľu uvaríme vo vriacej vode na skus (al dente), následne schladíme studenou vodou a necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Jednotlivé výhonky následne obtočíme plátkami šunky. Nevadí, ak nevyjde šunka na všetku špargľu. Špargľu uložíme na servírovací podnos a obložíme prekrojenými vajíčkami.
3. V miske spolu vyšľaháme ingrediencie na zálievku, prelejeme ňou špargľu a ihneď podávame.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené