Nie ste prihlásený login

Aby sme ju stihli

Doma v kuchyni

18. 04. 2020


Špargľová sezóna príde buď zhurta, a ani sa nenazdáte, je po nej. Alebo príde pomaly, plíživo, potešíte sa jej, keď na ňu natrafíte už v marci, až to naplno rozbalí o mesiac neskôr. V oboch prípadoch však zvyčajne odíde skôr, ako sa jej človek stihne poriadne nabažiť.
To, že je už špargľa tu, som ani nepostrehla, keďže nákupy má aktuálne na starosti muž. Píšem mu síce zoznamy, ale čo oči nevidia, po tom srdce netúži, a tak som úplne na špargľu zabudla. Až mi ju pred týždňom či dvoma priniesol sám od seba. Odvtedy je pravidelne na nákupnom zozname, i keď nie vždy sa mu ju aj podarí priniesť.
Špargľa je zelenina veľmi silno viazaná na počasie, ako aj na sezónnych brigádnikov. Teplé počasie bez zimy spôsobilo, že sa špargľa na svetlo božie vydrala skôr. Otázne je, či ju bude mať kto pozbierať. Kvôli korona opatreniam chýbajú sezónni pracovníci na poliach v Nemecku, Anglicku i ďalších krajinách. Je pravdepodobné, že časť úrody sa pozbierať nestihne a ostane na poliach. No a podobný osud čaká aj ďalšie sezónne plodiny, po špargli asi najbližšie jahody. Ak teda natrafíte na špargľu, neváhajte a kúpte ju už teraz, je možné, že jej na pultoch nebude toľko, ako zvyčajne.
Nielen zber, ale aj písanie o špargli chce správne načasovanie. Po minulé roky som síce vyskúšala množstvo receptov, ale kým som sa prinútila o nich napísať, bola špargľa už preč. A písať o nej po sezóne nemá zmysel. Tak som si včera sadla k archívu, pozrela staršie aj aktuálne vyskúšané recepty a urobila z nich nasledujúci výber pre vás na inšpiráciu. Užite si túto jemnú zelenú (alebo bielu) krásku, kým sa dá.


Bruschetta so špargľou a vajíčkom


Na 4 malé porcie potrebujeme:
zväzok peknej bielej alebo zelenej špargle (16 výhonkov)
1 lyžica masla + na potretie
2 strúčiky cesnaku, posekané nadrobno
5 sardeliek
morská soľ a čerstvo pomleté čierne korenie
1 lyžica bieleho vínneho octu
4 čerstvé vajíčka
4 hrubšie plátky bieleho pšeničného chleba
1 celý strúčik cesnaku
parmezán na podávanie, hobliny
olivový olej


1. Bielu špargľu ošúpeme a odlomíme drevnaté konce, tie potom zarovnáme nožom. Ak máme zelenú špargľu, iba odrežeme konce, šúpať ju netreba.
2. Vo vriacej vode uvaríme špargľu al dente, trvá to len pár minút (bielej dlhšie ako zelenej).
3. V panvici roztopíme lyžicu masla, pridáme nasekaný cesnak a nasekané sardelky. Na miernom ohni krátko opražíme a do panvice pridáme celé stonky uvarenej špargle. Osolíme a okoreníme a zľahka v panvici poprehadzujeme, aby sa špargľa obalila a ochutila zmesou cesnaku a sardeliek.
4. Medzitým si uvaríme pošírované vajíčka. V hrnci necháme zovrieť lyžicu octu a len toľko vody, aby v nej bolo vajíčko ponorené. Voda iba zľahka pobubláva, nesmie prudko vrieť. Vriacu vodu rozvírime lyžicou a do tohto víru opatrne vyklopíme vajce. Varíme 3 minúty, vyberieme dierkovanou lyžicou a necháme odkvapkať. Postup zopakujeme, kým nemáme uvarené všetky vajíčka. Ak potrebujeme vajíčka udržať teplé, po uvarení ich vložíme do misy s teplou vodou, až následne vyberieme, osušíme a podávame.
5. Na rozohriaty gril (grilovaciu panvicu) poukladáme krajce chleba, ktoré z oboch strán opečieme dohneda. Hotové bruschetty potrieme strúčikom cesnaku a maslom. Navrch uložíme 4 výhonky (alebo menej, závisí od veľkosti krajca) špargle a pošírované vajíčko, ktoré posolíme a okoreníme.
6. Posypeme parmezánom, pokvapkáme olivovým olejom a tesne pred podávaním nakrojíme vajíčka, aby sa v nich ukázal tekutý žĺtok.

Špargľovo-tuniakový šalát


Na 2 porcie potrebujeme:
8-10 drobných nových zemiakov, umytých
2 vajíčka, uvarené tak ako preferujete (v mojom prípade na mäkko resp. na hniličku)
pol zväzku zelenej špargle
200 g kvalitného tuniaka z konzervy (steaku), rozdeleného na väčšie kúsky
hrsť čiernych olív
1 malý rímsky šalát, listy natrhané alebo nakrájané na kúsky
soľ a čerstvo mleté čierne korenie

Na zálievku:
1 šalotka alebo malá červená cibuľa pokrájaná nadrobno
2 lyžice bieleho vínneho octa
1 lyžička anglickej alebo dijonskej horčice
1 lyžica olivového oleja
štipka cukru


1. Umyté, neošúpané a priečne na polovicu prekrojené zemiaky uvaríme vo vriacej vode domäkka. Zlejeme, schladíme studenou vodou a necháme vychladnúť.
2. Vo vriacej vode uvaríme aj zelenú špargľu, stačí približne 4 minúty, aby bola al dente (nesmie byť príliš mäkká).
3. Do menšej misky alebo pohárika dáme prísady na zálievku, pridáme lyžicu vody, trochu soli a čierneho korenia a metličkou vyšľaháme.
4. Vopred uvarené vajíčka ošúpeme a každé rozkrojíme na štvrtinky.
5. Vo veľkej mise opatrne zmiešame s polovicou dresingu šalát, zemiaky a špargľu. Rozdelíme na dva taniere, obložíme olivami, vajíčkom a tuniakom. Pokropíme zvyšným dresingom a podávame.

Teplý šalát zo špargle, veľkozrnného kuskusu a choriza


Na 4 porcie potrebujeme:
125 g klobásy chorizo
250 g veľkozrnného kuskusu alebo našej tarhone (pozri poznámku)
500 ml kuracieho vývaru
12 výhonkov zelenej špargle
olivový olej

Na zálievku:
1 strúčik cesnaku
šťava z 1/2 polovice citróna
4 polievkové lyžice olivového oleja
+ hrsť mandľových lupienkov

Poznámka: Vo viacerých krajinách sa používa drobná cestovina vo forme malých guličiek, ktorá si je veľmi podobná, aj keď je všade známa pod iným menom. Našu slovenskú verziu poznáme pod menom tarhoňa, ale pozor, dokonalý okrúhly tvar má vďaka strojovej potravinárskej výrobe. Maďarská tarhoňa, resp. tá domáca, vzniká tak, že sa husté cesto postrúha na strúhadle a vzniknú drobné cestovinové kúsky nepravidelného tvaru. Vrátim sa však k tým pravidelným drobných guľôčkam. My teda máme tarhoňu, na Sicílii majú sicílsky kuskus, na Sardínii fregolu, v Izraeli izraelský kuskus, medzinárodne známy ako tzv. giant kuskus, čiže veľkozrnný kuskus.
Mne sa dávnejšie podarilo zohnať v Rakúsku produkt s názvom izraelský kuskus, ale chuťovo bol identický s našou tarhoňou. Takže do tohto receptu môžete použiť hociktorú verziu tejto drobnej cestoviny.


1. Z choriza stiahneme "črievko" a pokrájame ho na drobné kúsky.
2. Na stredne silnom plameni zohrejeme panvicu, vložíme do nej chorizo a opekáme asi 5 minút, kým nie je chrumkavé. Chorizo vyberieme a necháme osušiť na papierovej utierke. Olej z panvice nevylejeme, odložíme bokom.
3. Veľkozrnný kuskus uvaríme v horúcom vývare domäkka. Scedíme a dáme do servírovacej misy.
4. Zo špargle odkrojíme tuhé konce, potrieme trochou oleja a na grile (alebo panvici) opekáme z obidvoch strán domäkka. Výhonky prekrojíme na polovicu a spolu s opečeným chorizom pridáme ku kuskusu.
5. Strúčik cesnaku rozpučíme a dáme do nádoby na prípravu dresingu. Pridáme olej, ktorý pustilo chorizo pri opekaní, šťavu z polovice citróna a 4 lyžice olivového oleja. Osolíme, okoreníme, dobre premiešame a nalejeme na kuskus. Opatrne premiešame a posypeme mandľovými lupienkami.

Šalát z pečenej bielej špargle s makom


Netradičný, ale chuťovo zaujímavý šalát. Kto rád experimentuje, si príde na svoje.

Na 2 porcie potrebujeme:
500 g bielej špargle
2 PL olivového oleja
soľ
1,5 PL nemletého maku
80 g zmesi šalátových lístkov (ideálne v zastúpení zelenej aj bordovej)
120 g mäkkého kozieho syra

Na zálievku:
3 PL javorového sirupu
1 PL dijonskej horčice
3 PL pomarančovej šťavy
1 PL citrónovej šťavy
1,5 lyžice makového alebo orechového oleja
2 PL olivového oleja
1 PL ružového korenia
čerstvo mleté čierne korenie
hrsť hladkej petržlenovej vňate


1. Špargľu ošúpeme a odkrojíme drevnaté konce. Rozložíme ju na plech vystlaný papierom na pečenie. Do plechu pridáme 2 lyžice olivového oleja, 50 ml vody a soľ. Premiešame, špargľu uložíme vedľa seba a v rúre vyhriatej na 200 °C pečieme približne 25 minút dozlatista a domäkka.
2. Medzitým mak opečieme na suchej panvici. Šalátové lístky podľa potreby umyjeme, osušíme a rozložíme na servírovací tanier.
3. Na zálievku zmiešame javorový sirup, horčicu, pomarančovú a citrónovú šťavu, makový alebo orechový olej, zvyšné 2 PL olivového oleja, ružové korenie, soľ a mleté čierne korenie. Petržlenovú vňať nahrubo posekáme a pridáme k zálievke.
4. Teplú špargľu premiešame s makom, rozložíme na šalát, obložíme kolieskami kozieho syra a prelejeme zálievkou. Podávame ihneď.

Otvorené lasagne so špargľou a ricottou


Na 4 porcie potrebujeme:
2 strúčiky cesnaku, nakrájané na jemné plátky
strek suchého bieleho vína
175 g ricotty
50 ml smotany na šľahanie
soľ a čierne korenie
olivový olej
18 výhonkov zelenej špargle
malá hrsť čerstvej mäty
kôra a šťava z jedného citróna
25 g parmezánu, nastrúhaného
8 plátkov čerstvých lasagní


1. V panvici zohrejeme olivový olej a opečieme na ňom na plátky pokrájaný strúčik cesnaku. Pridáme strek bieleho vína, prehrejeme a následne pridáme ricottu a smotanu na šľahanie. Ochutíme soľou a korením.
2. Medzitým necháme zovrieť hrniec s vodou. Očistenú špargľu povaríme 3-4 minúty, schladíme v studenej vode a pokrájame na 3 cm kúsky. Pridáme do panvice k ricotte.
3. Mätu nasekáme a spoločne s citrónovou šťavou a kôrou pridáme tiež do panvice. Primiešame 25 g nastrúhaného parmezánu.
4. Popritom v inom hrnci s osolenou vodou uvaríme čerstvé plátky lasagní. Necháme dobre odkvapkať. Na pripravené taniere položíme plátok lasagní, rozdelíme polovicu špargľovo-ricottovej zmesi a preložíme zvyšnými lasagnami. Na vrch rozdelíme zvyšok špargľovej zmesi. Pokvapkáme olivovým olejom a posypeme citrónovou kôrou a parmezánom. Hneď podávame.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené