Nie ste prihlásený login

Paradajky ešte neskončili

Sezónne suroviny

11. 09. 2017



V lete, v teple, keď sa mi nechcelo variť, bol chlieb s maslom, paradajkou a soľou to najjednoduchšie a najchutnejšie na utíšenie hladu. Keď si chcete vychutnať plnú sladkú chuť doma vypestovanej rajčiny, je pre ňu najlepšou platformou obyčajný chlieb a trocha soli. Toto leto sa mi paradajky vydarili a vzhľadom na radosť, ktorú mi moje od drobného semienka vypiplané červené krásky priniesli, iné ako domáce predpestovanie sadeníc už asi neprichádza do úvahy. Už len ustriehnuť budúci rok ich počet, pretože človek má tendenciu sadiť veľa, ale potom vo finále zistí, že na vlastnú spotrebu je toho príliš. Mojich dvanásť tohtoročných rastlín bolo tiež celkom dosť, ale popasovala som sa s nimi. Vyšlo na policu plnú zaváranín, ale popritom som si ich dosýta užila aj v čerstvom stave.



Keď som posledný prázdninový a zároveň prvý septembrový víkend obrala ďalšiu nádielku paradajok, myslela som, že už budú posledné. Po týždni sme na víkend opäť zavítali do záhrady a na moju radosť sa paradajky krásne začervenali, i keď som nepredpokladala, že to bude tak skoro. Paradajkové leto teda pokračuje a ja dúfam, že ešte chvíľu vydrží.



V nedeľu ráno sa pýtam syna, čo by si dal na raňajky. Vraj, veď urob bruschetty, tak ako pred týždňom. Ale so žltými paradajkami (červené neľúbi). A tak beriem misku a bosá. ešte v pyžame, idem do záhrady nejaké nazbierať. Vzduch je už iný, cítiť v ňom sviežosť a drobnú výstrahu. Bosé nohy však rannú prechádzku po orosenej tráve do záhrady ešte zvládajú. V rúre sa opekajú suché chlebíky, malé žlté paradajky i veľké červené obryne sa menia pod nožom na drobné kúsky. Ošúpané strúčiky cesnaku čakajú na svoju hviezdnu masáž drsnej kôrky chleba, olivový olej, soľ a bazalka sa tiež ešte len prizerajú.
Je nedeľa, sedíme spolu pri stole, drobné kúsky paradajok nám padajú z chleba na obrus, mačka na chvíľu spozornie, ale rýchlo zistí, že sa dnes neraňajkuje žiadne mäso a tak opäť odbehne na svoje miestečko na gauči, kde prespí zvyšok dňa.
Toto sú tie krásne momenty, kamienky mozaiky všedných dní, keď chcete zastaviť čas, nech už je navždy nedeľa, alebo ešte lepšie sobota, deň keď sa budíte aj zaspávate s dedinou, so záhradou, s mačkou na vonkajšom parapete, ktorá sa dožaduje raňajok. Deň, keď sa zo záhrady neodchádza, keď sa pracuje, zveľaďuje, upratuje. Ale aj žne a oddychuje. Keď sa vypne hlava, ale zapnú sa ruky a do mesta prichádzate s krvavými škrabancami od ruží, malín či černíc, a s polámanými nechtami. Ale stojí to za to.

Paradajková bruschetta


hriankový chlieb, ciabattu, toskánsky chlieb, či iný biely chlieb (nie čerstvý)
ideálne mäsitejšie paradajky, ale postačia aj cherry
2 strúčiky cesnaku
olivový olej
soľ
čerstvá bazalka



1. Paradajky rozkrojíme na štvrtiny a vykrojíme z nich jadierka. Pri mäsitých odrodách (napr. býčie srdce) to nie je nutné a rovnako, s drobnými cherry paradajkami sa tiež nemusíte trápiť. Samozrejme, ak sa vám chce, pokojne z nich jadierka vyberte, napríklad s lyžičkou na vykrajovanie melóna.
2. Pevnú paradajkovú dužinu pokrájame na drobné kocky a dáme do misky.
3. Chlieb nakrájame na šikmé plátky, rozložíme na plech a pri 180 °C opečieme v strede rúry dozlatista. Trvá to asi 5 minút. Potom plátky obrátime a ak sú z druhej strany mäkké a biele, necháme pár minút v rúre. Dávajme však pozor, aby sa nepripálili a aby príliš nestvrdli.
4. Medzitým paradajky štedro pokvapkáme olejom a premiešame s nadrobno natrhanou bazalkou. Zmes osolíme až tesne pred podávaním.
5. Opečené krajce chleba potrieme cesnakom, osolíme a obložíme nasekanými paradajkami. Dozdobíme bazalkou a zľahka pokvapkáme panenským olivovým olejom.

Marinovaná byvolia mozzarella s paradajkami

(zdroj inšpirácie: Ottolenghi - Plenty)

Na dve porcie ako hlavné jedlo, resp. na štyri porcie ako starter:
2 x 125 g mozzarella buffalo alebo burrata
2 zrelé väčšie paradajky, ideálne mäsité

Na marinádu:
1/2 ČL feniklových semienok
nastrúhaná kôra z jedného citróna
čerstvé bazalkové listy
2 ČL nasekaného oregana (nemusí byť)
extra panenský olivový olej
1 strúčik cesnaku
1/2 ČL vločkovej soli (napr. Maldon)
čierne korenie



1. Pripravíme si marinádu. Na suchej panvici opražíme feniklové semienka, kým nezačnú voňať. Nasypeme ich do mažiara a rozdrvíme. Pridáme všetky ostatné ingrediencie a asi 3 PL oleja a s paličkou utrieme.
2. Mozzarellu potrháme na väčšie kusy, dáme do misy a prelejeme marinádou. Necháme stáť 20 - 30 minút.
3. Mozzarellu poukladáme na tanier s nakrájanými paradajkami, polejeme trochou oleja a podávame.

Paradajkový šalát so sušenou šunkou a petržlenovým pestom


Pre 4 až 6 osôb potrebujeme:
asi 1 kg paradajok, ideálne zmes rôznych farieb a veľkostí
červená cibuľa pokrájaná na tenké kolieska
1,5 lyžičky krupicového cukru
soľ
malý zväzok petržlenovej vňate, nakrájaný nahrubo
4 PL panenského olivového oleja + trochu na dokončenie
2 lyžice sherry octu (alebo červeného vínneho)
1 strúčik cesnaku, nasekaný
50 g mandľových lupienkov, opražených
tenké plátky sušenej španielskej šunky (na porciu asi 3 plátky)
80 g tvrdého ovčieho syra (manchego), prípadne pecorino či iný podobný druh



1. Paradajky pokrájame na plátky a spolu s cibuľou rozložíme na taniere. Posypeme cukrom a soľou a necháme stáť aspoň 10 minút (a nie viac ako 30 minút).
2. Pripravíme pesto. Nasekanú petržlenovú vňať, ocot, olej, trochu cukru, cesnak, polovicu opečených mandlí a štipku soli dáme do mažiara a paličkou utrieme na pesto. Podľa potreby pridáme olej, aby nebolo pesto príliš husté.
3. Medzi paradajky povkladáme plátky šunky a pokvapkáme pripraveným petržlenovým mestom. Posypeme zvyšnými mandľovými lupienkami a hoblinami syra. Pokvapkáme olivovým olejom a podávame.

Fondue z paradajok a mozzarelly


Na štyri porcie potrebujeme:
600 g paradajok, pokrájaných nahrubo
300 g menších paradajok na vetvičke
2 červené papriky, očistené a pokrájané
3 strúčiky cesnaku, pretlačené
2 malé cibule, na jemné kolieska
40 ml olivového oleja
40 ml worcester omáčky
40 ml vodky
150 g balenie drobnej mozzarelly (mini mozzarella)
malý zväzok bazalky, nasekanej najemno

Na cesnakové toasty:
1 ciabattu
4 strúčiky cesnaku
6 PL olivového oleja



1. Rúru predhrejeme na 200 °C. Paradajky rozložíme na veľký hlboký plech spolu s paprikou, cesnakom a cibuľou. Pokvapkáme olivovým olejom a v rúre pečieme 25 minút. Zeleninu na plechu obrátime a pečieme ďalších 30 minút domäkka.
2. Tretinu upečenej zeleniny dáme do mixéra s 300 ml vriacej vody. Pridáme worcester, vodu, osolíme a okoreníme čiernym korením. Rozmixujeme a cez sito precedíme do hrnca. Pridáme zvyšnú upečenú zeleninu a 300 ml vody (resp toľko, aby to nebolo prišli riedke a mala "polievka" hustejšiu konzistenciu).
3. Rúru predhrejeme na 230 °C a pripravíme si hrianky. Ciabattu pokrájame na tenké dlhé plátky. Pretlačený cesnak zmiešame s olivovým olejom a natrieme na kúsky chleba. Osolíme a v rúre pečieme 7 minút dozlatista.
4. Paradajkovú zmes v hrnci zohrejeme a rozlejeme do malých zapekacích misiek, ktoré položíme na plech. Do misiek vložíme zopár mini mozzarell a posypeme nasekanou bazalkou. Vložíme do rúry na pár minút, aby mozzarella povolila. Servírujeme s cesnakovými hriankami.


Komentáre k článku


Meno: aryu Dátum: 19. 02. 2018 20:39:45
to je tak nádherne napísaný článok, až som zabudla, že vonku máme 40cm snehu... a tie lákavé paradajkové jedlá...zbožňujem, milujem! zaspomínala som si na leto u maminy, tiež nadšenkyne rajčín (pestuje asi 10 druhov tiež od semienka). srdečne vás pozdravujem! a ďakujem :)


Meno: Adusha Dátum: 22. 02. 2018 12:29:26
Ďakujem za milý komentár, sama som si musela prečítať a pripomenúť si tie pekné letné okamihy. Aspoň som spozornela, pomaly treba začať myslieť na výsev a vlastné sadenice ;-)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené