Polievku inšpirovanú
marockou harirou varím veľmi rada. Je to vďačné varenie, keďže všetky suroviny mávam zvyčajne vždy po ruke. Vďačná je aj kvôli tomu, že príjemne zasýti a dokáže nahradiť hlavné jedlo. A do tretice ma na tejto polievke baví to, že si ju viem ochutiť zakaždým inak. K základným koreninám - sušený zázvor, škorica a kurkuma, ktoré tvoria aj základ marockej koreniacej zmesi
La Kama, zvyčajne pridávam aj rímsku rascu a čili, sem-tam sporadicky aj semienko koriandra. Tieto koreniny sa totiž k cíceru a červenej šošovici parádne hodia. No a vo finále čo nesmie chýbať? Predsa koriandrová vňať.
Polievku varím vždy vo vegge verzii, ale pri mojom poslednom varení som sa rozhodla obohatiť ju o trochu jahňaciny. S jahňacinou to už nie je rýchle varenie, toto mäso potrebuje trochu viac času na sporáku. Na rýchlu večeru v týždni to už nebude, ale na víkendové slow food varenie poslúži vďačne.
Marocká cícerová polievka s jahňacím mäsom
2 lyžice olivového oleja
500 g jahňacieho mäso z pliecka alebo stehna
1 cibuľa, pokrájaná najemno
3 strúčiky cesnaku, pokrájaného najemno
1/2 ČL mletej škorice
1/2 ČL mletej kurkumy
1/2 ČL mletého zázvoru
4 PL nasekaného koriandru + hrsť lístkov na ozdobu
800 g sekaných paradajok z konzervy (2 konzervy)
cca 1 liter zeleninového alebo kuracieho vývaru
160 g suchej oranžovej šošovice, premytej
2 konzervy cíceru, scedeného a premytého
1. Vo vyššej panvici alebo kastróle zohrejeme olivový olej a prudko na ňom opečieme jahňacie mäso pokrájané na menšie kocky. Občas premiešame, aby sa dobre zatiahlo zo všetkých strán. Opečené mäso vyberieme z panvice.
2. Plameň stiahneme na polovicu, do panvice dáme nakrájanú cibuľu a pomaly opekáme asi 5 minút domäkka. Ku koncu pridáme nasekaný cesnak a tiež opečieme. Pridáme koreniny a miešame, kým sa nerozvoňajú - približne dve minúty. Osolíme a okoreníme.
3. Do panvice vrátime mäso, dôkladne premiešame a zalejeme vývarom a sekanými paradajkami. Prihodíme nasekaný koriander a privedieme k varu. Potom plameň stiahneme a varíme asi pol až trištvrte hodiny. Pridáme šošovicu a jednu konzervu cíceru a varíme, kým nie je mäso skoro úplne mäkké.
4. Ochutnáme a podľa potreby doladíme korením, soľou, môžeme použiť aj čili. Do panvice pridáme scedený cícer z druhej konzervy a dovaríme domäkka.
5. Hotovú polievku naberieme do misiek a ozdobíme koriandrom. Podávame s kúskom citróna na dochutenie.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.