Pohrala som sa trošku aj s finálnou úpravou, i keď možno toho mohlo byť trošku menej :-)
Makovo-maková torta je sen každého makofila, o to milšie bolo, keď šéfka, netušiac, čo jej upečiem, prišla na oslavu oblečená v krásnom tope s makovým vzorom.
O týždeň neskôr som mala narodeniny aj ja, a keďže som mala chuť na makové repete, pripravila som túto tortu aj na moju rodinnú oslavu.
Pri pečení týchto dvoch tort som si uvedomila, že to nemusí byť vôbec oštara, ale celkom aj pasia. Pečenie, ale hlavne skladanie dokopy a finálnu úpravu som si skutočne užila. Celý február som rozmýšľala nad svojim budúcim tortovým výtvorom. Vedela som, že to bude torta pre manžela, ktorý mal pred pár dňami narodeniny. Torta je už v procese, ale o tomto aktuálnom tortovom projekte až nabudúce.
Makovo-maková torta s čučoriedkami
Na dva 26 cm korpusy potrebujeme:14 vajec
280 g práškového cukru
280 g mletého maku
Na krém:250 g masla
150 g práškového cukru
2 PL makového likéru (alebo kávového, alebo rumu)
300 ml mlieka
300 g mletého maku
1 konzerva uvareného salka alebo kúpeného karamelového salka
Na plnenie okrem toho:
1 malá fľaštička čučoriedkového džemu
čerstvé čučoriedky
Na čokoládovú polevu:
120 g kvalitnej horkej čokolády
40 g stuženého tuku (Cera)
(prípadne polevu podľa vlastného receptu
)
Na zdobenie:
celý mak
čerstvé čučoriedky (prípadne aj iné bobuľové ovocie)
snehové pusinky
drobné kvietky
(podľa vlastnej fantázie)
1. Rúru predhrejeme na 180 °C (teplovzdušnú na 160 °C). Dve 26 cm formy vyložíme papierom na pečenie, vytierať boky nie je potrebné. V prípade, že máme doma dve rovnaké formy a dosť širokú
rúru, miešame všetky suroviny na cesto naraz. Pokiaľ máme formu iba
jednu, ale nemáme dosť veľkú rúru, suroviny si rozdelíme na polovicu a korpusy pripravíme a upečieme
postupne.
2. Bielky vyšľaháme do tuhého snehu a necháme stranou.
Žĺtky vyšľaháme s cukrom do svetlej peny. Pridáme mletý mak a na záver
zľahka zapracujeme sneh z bielkov. Cesto rozdelíme do dvoch foriem a
pečieme približne 25 až 30 minút vo vyhriatej rúre. Po upečení necháme
vychladnúť vo forme, potom vyklopíme a opatrne prekrojíme na dve časti.
Vo finále teda budeme mať 4 pláty cesta.
3. Deň vopred konzervu sladeného kondenzovaného mlieka varíme v hrnci s vodou 2 až 3 hodiny, aby skaramelizovala, prípadne si kúpime už skaramelizované mlieko.
4. Obyčajné mlieko zohrejeme a horúcim zalejeme mak v miske. Dôkladne premiešame a necháme vychladnúť.
5. V mise vyšľaháme spolu zmäknuté maslo s cukrom do peny. Potom
opatrne zašľaháme makový likér (príp. iný, rum) a skaramelizované kondenzované mlieko. Do maslového základu pomaly zamiešame uvarenú vychladnutú
makovú plnku. Ak je hotová plnka riedka, dajte ju na nejaký čas do chladničky,
aby trochu stuhla, bude sa s ňou lepšie pracovať.
4. Pripravíme si
podnos, na ktorý položíme prvý plát cesta. Ten potrieme polovicou čučoriedkového džemu a pätinou plnky a
prikryjeme druhým plátom. Druhý plát potrieme ďalšou vrstvou krému a poukladáme doň čučoriedky. Prikryjeme tretím plátom, ktorý opäť potrieme džemom a krémom. Prikryjeme posledným plátom a celý povrch a boky potrieme zvyškom plnky. Tortu dáme do chladničky a necháme
stuhnúť, ideálne cez noc.
5. Vychladenú a tuhú tortu polejeme čokoládovou polevou tak, aby ozdobne stiekla poleva po bokoch. Dozdobíme ovocím, snehovými pusinkami, kvetmi a mletým makom.
Poznámky k prvej torte (s kvietkami a hladkými pusinkami):Inšpirácia doplniť krém o skaramelizované Salko pochádza z
tejto stránky. Z rovnakej stránky pochádza aj pokus poliať tortu ganache. Pomer surovín som zjavne nezvolila správne, lebo ganache sa poliať tortu veru nepodarilo. Od začiatku do zaváňalo nezdarom, ganache mám predsa len zafixovaný skôr ako krém, či hmotu na výrobu praliniek. Moje polevové ganache bolo veľmi husté, chyba nastala asi pre navyšovaní surovín na tortu s priemerom 26 cm. V každom prípade, klasická čokoládová poleva je asi väčšia istota. Alebo treba skúšať, dôkladne prepočítavať a hlavne, robiť si poznámky.
Poznámky k druhej torte (s ružicovými pusinkami a čučoriedkami):
Čo sa týka cesta a krému, je táto torta identická s tou vyššie. Na poliatie som však zvolila polevu. Na vychladnutej, z chladničky vytiahnutej torte tuhne poleva sakra rýchlo. Ak chcete mať tortu s peknými "stekancami", začnite od nich, nie tak, že vyleteje polevu do stredu a pomocou stierky ju rozotriete do strán, aby prirodzene stiekla. Mne stiecť veľmi nechcela, na studenej torte rýchlo tuhla. A preto, treba najprv opatrne pomocou lyžice, alebo zdobiaceho vrecúška polevu naniesť na okraj torty a nechať stiecť a následne zvyškom polevy potrieť vrch torty. Tortu dozdobíme pusinkami a ovocím ešte kým nie je poleva úplne tuhá.
Tieto detaily ohľadom polevy určite šikovné a zbehlé cukrárky/tortárky ovládajú, ja sa však učím na vlastných chybách a zisteniach...
Snehové pusinky na zdobenie torty
2 bielky
110 g jemného krupicového cukru
pár kvapiek čiernej potravinárskej farby (nemusí byť)
mletý alebo celý mak na posypanie
Poznámka: Základný recept na biele pusinky (2 bielky a 110 g cukru) môžeme varírovať farebne aj chuťovo podľa vlastnej potreby. Ak chceme napr. ružové pusinky, použijeme pár kvapiek ružovej farby (podľa kvality farby a podľa chcenej intenzity farby) a čajovú lyžičku ružovej vody.
Rúru predhrejeme na 120 °C (teplovzdušnú na 100 °C). Bielky s lyžicou cukru šľaháme, kým pena nezbelie. Potom pomaly pridávame zvyšok cukru a šľaháme dotuha. Kým šľaháme, môžeme sneh ofarbiť. Hotový sneh dáme do vrecúška so špičkou a na plech vystlaný papierom striekame pusinky buď v jednej, alebo vo viacerých veľkostiach. Môžeme posypať mletým alebo celým makom. Pusinky s priemerom 4 cm pečieme asi hodinu, menšie menej. Upečené necháme vychladnúť na plechu.