Nie ste prihlásený login

Paradajkový finiš

Sezónne suroviny

12. 10. 2016



Tak, a som v paradajkovom finiši! Vďaka peknému a teplému septembru zreli paradajky tento rok výnimočne dlho. Až posledné chladnejšie dni a dažde sa začali podpisovať na ich kvalite. Aj napriek škaredším dňom som posledný víkend dotiahla domov väčšie množstvo červených paradajok. A takto pred dvoma či troma  týždňami zasa hromadu drobných žltých hruškovitých. Tie žlté zrejú ako divé, mala som zasadené len dve rastliny, ale nestíhali sme ich tempu. Myslím, že nabudúce ich z výsadbového plánu vypustím. Každým rokom stále viac zisťujem, že spravovať víkendovú záhradu je oveľa náročnejšie, ako mať k nej prístup denne. Či už prístup ku každodennej úrode, alebo možnosť pracovne sa v nej podľa potreby a v malých dávkach denne motať. Každý rok si na konci sezóny poviem, čo už sadiť nebudem, resp. čomu dám pauzu, čo musím zredukovať a naopak, čo pridať. No a po tejto sezóne musím skonštatovať, že aj moje milované paradajky treba trochu obmedziť. Našťastie, s úrodou sa mi podarilo celkom spokojne naložiť. Dve várky suga - paradajkovej omáčky, dve várky pikantného čatní. Čatní nie je moja srdcovka, teda, nikdy nebola, kým som neochutnala domácu verziu. To moje paradajkové je síce taká umiernená verzia - sladko-pikantná chuť, voňavé koreniny... v žltom dominuje rímska rasca, kurkuma a čierna horčica,  v červenom zasa sladká chuť klinčeka a škorice jemne podfarbená čili. Príprava čatní je super vec v tom, že si ho môžete ochutiť podľa vlastného uváženia - niektoré korenie môžete ubrať, iné pridať, prípadne si namiešať vlastnú koreninovú kombináciu. Pri žltom čatní som sa viac-menej držala receptu, ktorý som našla, pri červenom som už išla odvážnejšie podľa vlastnej vôle a chuťových pohárikov.
A čo s hotovým čatní? Môžete ho podávať  k jedlám indickej kuchyne, k pečenému mäsu, údeninám, či syrom, môžete ho použiť na sendviče či plnené bagety, hviezdou bude napríklad aj pri grilovačke. Čatní sa dá malou lyžičkou vyjedať z fľaštičky len tak - ako maškrta. A viem si ho predstaviť aj na krajci dobrého chleba s maslom... tie najjednoduchšie veci sú zvyčajne tie najlepšie.



Čatní zo žltých paradajok


Na 1,25 kg paradajok potrebujeme:
2 PL ghee masla alebo rastlinného oleja
3 ČL kari korenia (prípadne viac, podľa vlastnej chuti)
1 ČL zázvoru
2 ČL semienka čiernej horčice
1 - 2 ČL rímskej rasce, podrvenej v mažiari
1/2 ČL čili vločiek
1 dlhá zelená čili paprička, pokrájaná
1 červená čili paprička, pokrájaná
3 strúčiky cesnaku
1,25 g pokrájaných žltých paradajok (prípadne aj zľahka rozmixovaných)
1 veľká cibuľa, pokrájaná nadrobno
1/4 pohára jablčného octu
1/4 pohára hnedého cukru
1 ČL soli
čerstvé mleté čierne konanie podľa chuti



V hlbokej panvici alebo v kastróle zohrejeme ghee/olej a potom pridáme koreniny - kari zmes, zázvor, horčicu, rímsku rascu, čili vločky. Koreniny opekáme, kým nezačnú rozvoniavať, potom pražíme asi minútu. Pridáme nakrájané zelené a červené čili a najemno nasekaný cesnak. Po minúte pridáme paradajky, cibuľu, ocot, cukor, soľ a čierne korenie. Premiešame, prikryjeme a privedieme k varu. Stiahneme oheň, občas premiešame a varíme 2 - 3 hodiny, kým čatní nezhustne a nezredukuje sa. Počas varu čatní ochutnávame a podľa potreby doladíme chuť niektorou z použitých korenín (počas varu som pridávala rímsku rascu, horčicové semienko aj čili), octom, cukrom či soľou.
Horúce čatní nalejeme na čistých vysterilizovaných pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 20 minút.

Čatní z červených paradajok


Na 1 kg paradajok potrebujeme:
1 kg paradajok
1 hrnček hnedého cukru
1/4 pohára jablčného octu
1/2 citróna, umytého, a pokrájaného na tenké štvrťplátky
2 PL nadrobno nasekaného čerstvého zázvoru
1 ČL podrvenej rímskej rasce
1 ČL koriandru, podrveného
3/4 ČL mletej škorice
1/2 ČL mletého klinčeka
1 malú červenú sušenú čili papričku, podrvenú
čerstvé čili, nakrájané nadrobno, podľa chuti
1/2 ČL soli
štipku mletého čierneho korenia
2 PL ghee masla alebo rastlinného oleja



Paradajky umyjeme, pokrájame a nahrubo rozmixujeme. Zázvor a čili papričky nasekáme nadrobno. V hlbokej panvici či hrnci zohrejeme tuk, pridáme nasekaný zázvor, drvený koriander, rímsku rascu, mletú škoricu, klinčeky a rozdrvenú sušenú čili papričku a opekáme, kým koreniny nezačnú voňať. Potom pridáme nakrájaný citrón, zamiešame a asi dve minúty opekáme. Pridáme nasekané paradajky, nakrájanú čili papričku (druhú použijeme neskôr, podľa potreby na doladenie štipľavosti), ocot a hnedý cukor.



Osolíme, okoreníme čiernym korením a privedieme k varu. Potom plameň stiahneme a varíme dve až tri hodiny, kým zmes nezhustne a neodparí sa. Čatní občas zamiešame a pravidelne ochutnávame, aby sme vedeli, ktorým smerom doladiť chuť. Hotové horúce čatní dáme do čistých pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 20 minút.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené