Rúru predhrejeme na 200 °C. Cviklu umyjeme, na niekoľkých miestach popicháme vidličkou, individuálne zabalíme do alobalu a pečieme minimálne hodinu, resp. dovtedy, kým sa do nej nedá ľahko pichnúť nožom alebo vidličkou. Necháme vychladnúť, potom ošúpeme a pokrájame na štvrtinky.
Do mixéra/robota
(nemôžem si pomôcť, ale anglické výrazy food processor resp. blender, mám radšej) dáme pripravenú cviklu, cesnak, čili a jogurt a rozmixujeme na jemné pyré. Preložíme do misy, pridáme datľový sirup, olivový olej, za´atar a 1 čajovú lyžičku soli. Ochutnáme, a ak treba, dosolíme.
Pyré preložíme do servírovacej misky alebo na tanier, a pred podávaním posypeme jarnou cibuľkou, lieskovcami a nadrobeným syrom. Pridáme aj trochu za´ataru a pokvapkáme olivovým olejom. Podávame pri izbovej teplote.
Hummus
(zdroj inšpirácie: Ottolenghi - Jerusalem)
Už dlho mám svoj obľúbený a najmä rýchlo pripravený
recept na hummus. Samozrejme, z konzervovaného cíceru a len s trochou tahini pasty. Tahini totiž patrí zatiaľ k surovinám, ku ktorým si hľadám cestu. V blízkovýchodnej kuchyni sa ňou však nešetrí, čoho príkladom je aj tento recept na hummus. Ide doň 270 g tahini pasty! Pre mňa neskutočné množstvo, ale riskla som to... výsledok je naozaj sezamový, ale ku podivu, vo finálne mi to vôbec nevadilo.
Hummus si zvyknem dochucovať najmä rímskou rascou a čerstvým koriandrom, tentoraz som okrem basic verzie ponúkla hosťom hummus dochutený domácou harissou a tretí zasa ochutený dukkah a čerstvým koriandrom.
250 g suchého cíceru
1 ČL sódy bikarbóny
270 g tahini pasty (prípadne menej, podľa chuti)
4 PL citrónovej šťavy (prípadne viac, podľa chuti)
4 strúčiky cesnaku, pretlačené
100 ml studenej vody (prípadne viac, podľa hustoty)
soľ
Suchý cícer preberieme, prepláchneme pod tečúcou vodou, dáme do hrnca a zalejeme čerstvou studenou vodou. Necháme cez noc napučať.
Na druhý deň cícer scedíme a necháme odkvapkať. Širší hrniec postavíme na silný plameň, pridáme cícer a sódu bikarbónu a za občasného miešania varíme asi 3 minúty. Pridáme 1,5 litra čerstvej vody a privedieme k varu. Plameň trochu stiahneme a varíme domäkka cca 20 až 40 minút, závisí od druhu cíceru. Počas varu zbierame lyžicou vzniknutú penu. Či je cícer uvarený, zistíme tak, že chytíme jedno zrnko medzi palec a prst a ak ho bez problémov roztlačíme, cícer je hotový (pozor, nesmie byť rozvarený a pri teste sa úplne rozpadnúť).
Uvarený cícer scedíme a v sitku necháme odkvapkať a úplne vychladnúť. Potom ho nasypeme do misy od robota a rozmixujeme na pastu. Kým robot beží, pomaly pridávame tahini pastu, citrónovú šťavu, cesnak a 1,5 čajovej lyžičky soli. Na záver pomaly prilievame studenú vodu a mixujeme dovtedy, kým nevznikne veľmi hladká a krémová hmota, trvá to cca 5 minút. Ak je hmota príliš hustá (tahini pasta zvykne hummus zahustiť), pridáme ešte citrónovú šťavu a studenú vodu, až získame požadovanú hustotu. Hummus preložíme do misy alebo uzatvárateľnej nádoby a necháme odpočinúť 30 minút. Podávame pri izbovej teplote.
Hummus skladujeme v chladničke maximálne 3 dni, pred podávaním ho však vždy 30 minút vopred vyberieme, aby sa ohrial na izbovú teplotu.
Hummus pred podávaním polejeme olivovým olejom, môžeme pridať aj celý uvarený cícer, prípadne dochutíme harissou, rímskou rascou, koriandrom, dukkah, či podľa vlastnej ľubovôle.