Nie ste prihlásený login

Mesiac späť - moja narodeninová oslava v práci

Zo zákulisia

04. 03. 2013



Dnes je to presne mesiac, čo som oslávila v práci svoje narodeniny. Odvtedy sľubujem recept kolegovi na mafiny, ohlasy boli aj na dresing v šaláte, tortu a podobne. Tak reku, spíšem to. V našej práci je zvykom, že každé narodeniny, v poslednej dobe už aj každé meniny oslavujeme. Oslavám väčšinou predchádzajú porady, ktoré sa pretransformujú na malé posedenie s prípitkom, alebo občas aj na väčšie hody. Pre mňa sú všetky oslavy príležitosťou niečo upiecť, či uvariť. Samozrejme, kolegovci majú hody skoro každý pondelok, ak teda cez víkend pečiem a vyváram. Keď sa blížili moje narodeniny, vedela som, že ich jednoducho nemôžem odbiť jedným koláčom a fľašou sektu.



Ak máte už počas bežných dní nastavenú latku vyššie ako je normál, pri oslave svojich narodenín ju musíte posunúť ešte vyššie. No, nemusíte... ale ja som chcela. Jednoducho rada hostím, a moji kolegovci sú vďační stravníci. Je síce pravda, že som to pestrosťou menu trochu prehnala, ale keď to spätne hodnotím, až tak veľa času som jeho prípravou nestratila. V nedeľu večer som sa zavrela do kuchyne na 3 hodiny, a v pondelok ráno si dokončovačky vyžiadali asi hodinu a pol. Menu bolo pestré, ale jednotlivé položky jednoduché na prípravu. Veď si len zoberme napríklad taký hummus - 5minútová záležitosť.



Moje narodeninové menu bolo takéto:

1. miešaný listový šalát s opečenou slaninkou, vajíčkom a medovo-horčicovou zálievkou
2. šalát z pečeného karfiolu, cíceru a mandlí
3. mozzarelový šalát s créme fraiche
4. domáci krémový syr
5. hummus
6. slané mafiny s nivou a vlašskými orechmi
7. dulová marmeláda a syry
8. medovníkové rezy s vlašskými orechmi a slivkovým lekvárom
9. torta Raffaello

Vezmime si moje narodeninové menu pekne po poriadku. Najväčší úspech mal miešaný listový šalát s opečenou slaninkou a vajíčkom na tvrdo. Recept je z knihy Dity Pecháčkovej a je naozaj úžasný. Čo robí tento šalát takým neodolateľným je nielen slanina (na ktorú sa všetci vrhli) ale božská zálievka. Rovnako veľký úspech, ak nie väčší, mali slané mafiny s nivou a vlašskými orechmi. Po pestrom slanom mlsaní všetci netrpezlivo čakali na rozkrojenie Raffaello torty. A s rozkrojením torty prišiel vrchol a blažené povzdychy mojich mlsných kolegov. Komu bolo málo, mohol sa dosladiť aj medovníkovými rezmi, ako aj malinovým cheesecakeom, ktorý doniesol kolega.
Mám rada naše posedenia pri dobrom jedle. Či už niečo oslavujeme, alebo máme poradu spojenú s obedom, alebo len tak sedíme a pochutnávame si na dobrotách, ktoré sme si doniesli, či sami v práci navarili. Mám rada aj svojich kolegov. Baví ma variť a piecť pre nich, byť s nimi, pracovať s nimi, užívať si s nimi. Sme perfektná partia, vďaka ktorej sa do práce vždy teším... A ja len dúfam, že by ma mali v práci radi aj bez môjho pečenia a varenia ;)

Miešaný listový šalát s opečenou slaninkou, vajíčkom a medovo-horčicovou zálievkou

(zdroj inšpirácie: Deník Dity P.)

Rozpis na 4 porcie:
8 dlhých tenkých plátkov slaniny na opekanie
4 vajíčka
4 lyžice kvalitného olivového oleja
2 lyžice citrónovej šťavy
2 lyžičky dijonskej horčice
1 lyžica medu
200 g mladých lístkov zelených šalátov (rukola, valeriána, mangold, cvikla, mizuna, baby špenát...)
parmezán (1 lyžica do zálievku + hobliny na ozdobenie)
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
bageta k podávaniu



Rúru predhrejeme na 200 °C. Na plech vystlaný papierom na pečenie rozložíme plátky slaniny. V horúcej rúre necháme vyškvariť dochrumkava (cca 15 minút), vyberieme a na vrstve papierových obrúskov necháme odsať prebytočný tuk.
Vajíčka uvaríme natvrdo, schladíme a olúpeme. Do misky dáme olej, citrónovú šťavu, horčicu a med a metličkou vyšľaháme hustý dresing. Primiešame lyžicu nastrúhaného parmezánu, ochutíme soľou a čiernym korením. Šalátové lístky dáme do veľkej misy, prelejeme dresingom a zľahka prstami premiešame. Šalát rozdelíme na taniere, ozdobíme slaninou a rozkrojením vajíčkom a posypeme hoblinami parmezánu (alebo grany).

Tip: Ak nosievam šaláty do práce, dresing si vymiešam v malom zaváraninovom pohári. Všetky ingrediencie na dresing dám do pohára, uzavriem a "šejkr" pohybom miešam, kým obsah v pohári nezhustne a nevznikne pekný hustý dresing. Zbalím do práce a v práci ním prelejem čerstvý šalát. Ak by som to urobila už doma, šalátové listy by zvädli a rozmočili sa, a to predsa nechceme ;)

Šalát z pečeného karfiolu, cíceru a mandlí



Recept na tento zaujímavý šalát som uverejnila v decembri, nájdete ho TU.

Mozzarellový šalát s créme fraiche

(zdroj inšpirácie: opäť Dita a Apetit 5/2009)

150 g mozzarelly nakrájanej na plátky
1 kelímok créme fraiche alebo tučnej kyslej smotany
1 väčšia čili paprička, bez semienok, nakrájaná na tenké pásiky
nastrúhaná kôra z bio citrónu
1 lyžica citrónovej šťavy
2 lyžice panenského olivového oleja
čerstvý majorán



Na tanier alebo do plochej misky poukladáme plátky mozzarelly. Zalejeme ju créme fraiche alebo kyslou smotanou, posypeme chilli a citrónovou kôrou. Necháme chvíľu (ale pokojne aj pár hodín v chladničke) odležať. Pred servírovaním pokvapkáme olivovým olejom, citrónovou šťavou a posypeme lístkami čerstvého majoránu.

Poznámka: Tento šalát zvyknem podávať v rukolovom hniezde. V práci však táto mozzarella vyzerala trochu inak, a obyčajne. Celú noc som ju nechala v créme fraiche, a čili som mala len zelenú a slabo pálivu. Myslela som si, že takto pripravená mozzarella nikoho nezaujme, lebo v miske vyzerala naozaj fádne, ale nakoniec som aj na ňu mala pozitívne ohlasy.

Domáci krémový syr

(zdroj inšpirácie: Dulce de Leche)

Tento syr sa stal mojim súkromným hitom. Základ je tučný biely jogurt gréckeho typu, ale podarí sa vám aj z krémového tučného jogurtu slovenského pôvodu (napr. Sabi), či z kyslej smotany s vyšším podielom tuku (napr. Lidl, kyslá smotana 18 %).

jogurt gréckeho typu (hustý smotanový, s vysokým podielom tuku)
soľ a korenie
bylinky podľa chuti (pažítka, tymian...)
citrónová kôra



Husté sitko vystelieme gázou, postavíme nad misku a vylejeme doň jogurt. Necháme v chladničke celú noc "sušiť"/odkvapkať. Ráno nájdeme v sitku krémový syr, ktorý ľubovoľne dochutíme bylinkami, citrónovou kôrou, soľou a korením.
Ja ten svoj najčastejšie dochucujem citrónovou kôrou a vločkovou soľou maldon, ktorej kryštáliky potom príjemne vŕzgajú pod zubami.

Hummus s rímskou rascou a koriandrovou vňaťou




Na párty som podávala klasický basic hummus podľa tohto receptu. Pôvodne som doň chcela primiešať aj koriandrovú vňať a rímsku rascu, ale ako naschvál, práve vtedy som bola bez koriandru a časový priestor na zháňanie nebol. Hummus si veľmi často dochucujem touto kombináciou, preto som ho chcela priniesť aj do práce. V čase oslavy mi to nevyšlo, ale o pár dní som si to vynahradila.

hummus podľa základného receptu
lyžička drvenej rímskej rasce
koriandrová vňať

Hummus si pripravíme podľa základného receptu, primiešame drvenú rímsku rascu a koriandrovú vňať a podávame.

Slané mafiny s modrým syrom a vlašskými orechmi


1 vajce
60 g roztopeného masla
250 g cmaru, kyslej smotany alebo bieleho jogurtu
120 g rozdrobeného modrého syra
185 g hladkej múky
2 1/2 lyžičky kypriaceho prášku
1/2 lyžičky soli
120 g opražených a nasekaných vlašských orechov


Fotka je zlá (fotené na druhý deň po upečení), ale tá chuť!

Rúru zohrejeme na 190 °C. V jednej mise spolu zmiešame vajce, maslo a cmar. V druhej mise premiešame múku so soľou a kypriacim práškom. Obsah obidvoch mís zmiešame, pridáme nadrobený syr a orechy a zľahka premiešame.
Formičky na mafiny vymastíme maslom, Cesto rozdelíme do jednotlivých formičiek (12 ks), vložíme do rúry a pečieme 20 minút. Hotové mafiny necháme chvíľu vychladnúť a podávame. Najlepšie chutia teplé, chvíľu po upečení.

Poznámka: Tieto mafiny sú najlepšie čerstvé, na druhý deň to už nie je ono, i keď sa im dá pomôcť krátkych zohriatím v rúre. Práve preto som ich piekla ráno, aby bolo čo najlepšie. Mafiny sú rýchla záležitosť. Večer som si nachystala dve misy, do jednej som pripravila múku, soľ a kypriaci prášok, nasekala orechy. Ráno sm už len rýchlo pripravila tekuté suroviny, zmiešala do kopy a na 20 minút zverila všetko rúre.

Dulová marmeláda a syry



Dulová marmeláda podľa tohto receptu sa skvele hodí k syrom. Mne najviac chutí so slovenským Volovcom, ale perfektná je aj s inými výraznými syrmi.

Medovníkové rezy s vlašskými orechmi a slivkovým lekvárom



Na recept na tieto výborné medovníkové rezy si budete musieť pár mesiacov ešte počkať. Bol upečený v rámci príprav jedného príspevku k Vianociam 2013. Áno, ak foodblogerovi "švitorí" tak niektoré príspevky pripravuje aj rok dopredu.

Raffaello torta



Pôvodne som chcela recept na túto božskú tortu uverejniť spolu s týmto príspevkom. Ale keďže som nevydržala, recept vám je už týždeň k dispozícii TU.

Komentáre k článku


Meno: Gas Dátum: 04. 03. 2013 07:23:48
A co malo najvacsi uspech? Vsetko ako odpoved neberiem :)


Meno: Adusha Dátum: 04. 03. 2013 09:36:24
Zredukujem odpoved na 2 polozky. Slane mafiny a torta Raffaello;)


Meno: Adusha Dátum: 04. 03. 2013 09:38:13
Ale ako prvy zmizol salat so slaninkou, bol cas obeda, vsetci hladni :)


Meno: magdalena Dátum: 04. 03. 2013 11:20:36
Ahoj Adush :) Keď som našla tento článok a medovníkové rezy s orechami, tak som úplne prednostne utekala čítať recept a ten odkaz tam ... tak som sa rozosmiala ;)... Prajem dodatočne všetko najlepšie k narodeninkám a nech sa Ti darí vo všetkom :)


Meno: Adusha Dátum: 04. 03. 2013 13:58:02
Magdalénka ďakujem a prepáč za ten fór ;) Vydrž do novembra/decembra ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené