Áno viem, marhule sú už out, i keď tento víkend som ich ešte videla predávať aj v Rakúsku aj v Maďarsku. Toto marhuľové resumé malo visieť na stránke v júli, ale veľa vonkajších okolností spôsobilo, že som si na to nenašla čas, čo ma mrzí. Prvé dva augustové týždne som mala dovolenku, na ktorú som odchádzala s predsavzatím "žiadny počítač, žiadny facebook, žiadny (pracovný) mobil, žiadna TV". Nakoniec to dopadlo tak, že skoro ani žiadne hodiny... po prvých dňoch dovolenky (na vidieku) som si uvedomila, že ma vôbec nezaujíma čas. Nemala som prehľad o čase, ba ani s dňom som si nebola niekedy istá.
Vráťme sa však k marhuliam. Váhala som, či vás vôbec mám otravovať marhuľami a či nebude celý príspevok lepšie odložiť a presunúť na júl 2013. Lenže momentálne dozrievajú príbuzné kôstkovice - broskyne, nektarinky, mirabelky, slivky... V podstate všetky tieto plody sa dajú použiť v nasledujúcich receptoch, kde som použila marhule.
Tento rok plodila naša marhuľa ako divá, takže som stihla čo to vyskúšať aj zavariť na zimu. No a svokrovci majú navareného džemu snáď na celé desaťročie ;-)
Tu je resumé marhuľovej sezóny 2012:
Marhuľový kompót
pekné zrelé, ale stále pevné marhule
na 1 liter vody 500 g cukru
Marhule dôkladne umyjeme, rozpolíme, vykôstkujeme a poukladáme do čistých fliaš (vyvarených alebo dôkladne umytých a v rúre vysterilizovaných fliaš - na 80 °C) reznou stranou dole. Uvaríme si nálev z cukru a vody. Teplým nálevom zalejeme marhule, dôkladne uzavrieme čistými viečkami a sterilizujeme pri 85 °C 20 minút. Potom vyberieme zo sterilizačného hrnca, uložíme na utierku, prikryjeme dekou a necháme vychladnúť.
Pikantné čili marhule
1 kg marhúľ, umytých a vykôstkovaných
sušené čili papričky
15 guličiek nového korenia
kryštálový cukor na sirup (na 500 ml vody 250 g cukru)
Do vysterilizovaných suchých fliaš (ideálne 300 ml) poukladáme polovičky marhúľ, do každej fľaše pridáme dve čili papričky a niekoľko guľôčok nového korenia. Zalejeme pripraveným sirupom, uzavrieme a sterilizujeme 20 minút pri 80 °C.
Podávame k ryži, grilovanému mäsu a jedlám na orientálny spôsob.
Marhuľový džem podľa Emanuela (Marmellata di albicocche)
1 kg marhúľ
500 g krupicového cukru
Marhule rozpolíme (môžeme aj pokrájať) a spolu s kôstkami (kôstky dajú džemu jemnú orieškovú arómu) dáme do veľkého hrnca.
Pridáme cukor a pomaly privedieme k varu. Varíme asi hodinu alebo dovtedy, kým marhule nezmäknú. Potom ich rozpučíme drevenej varechou a varíme, kým nezačne džem hustnúť. Potom povyberáme z džemu kôstky.
Hotový horúci džem dáme do čistých fliaš, uzavrieme sterilnými viečkami a vysterilizujeme v pare alebo prevrátime fľaše hore dnom, aby sa týmto spôsobom "vysterilizovalo" viečko. Necháme vychladnúť a potom uložíme na chladné a tmavé miesto.
Marhuľový koláč s mrveničkou
3 hrnčeky polohrubej múky
3/4 vrecúška prášku do pečiva
1 hrnček kryštálového cukru
1 lyžica strúhanej citrónovej kôry
1 hrnček mlieka
1 hnček slnečnicového oleja
1 vajce
marhule
Na mrveničku:
1 hrnček polohrubej múky
1 vanilkový cukor
3/4 hrnčeka kryštálovéh cukru
80 g masla
Rúru predhrejeme na 180 °C. V mise zmiešame suché suroviny, pridáme citrónovú šťavu, mlieko, olej a vajce a vymiešame cesto. Vylejeme ho na plech vystlaný papierom a obložíme polovičkami marhúľ. Z múky, cukru, vanilkového cukru a masla si pripravíme mrveničku, ktorou posypeme koláč. Dáme do vyhriatej rúry a pečieme cca 40 minút, kým sa koláč neprepečie a špajľa zapichnutá do koláča nebude po vytiahnutí suchá.
Marhule môžeme pokojne nahradiť slivkami, ringlotami, či broskyňami (tie odporúčam spariť a olúpať).
Pomačkané marhuľové gule
500 g hladkej múky
1 hrnček horúceho mlieka
vykôstkované polovičky marhúľ
soľ
Na posypanie:
100 g strúhanky
100 g mletých vlašských orechov (pokojne aj viac)
4 lyžice cukru
100 g rozpusteného masla
V mise zmiešame múku so štipkou soli, pomaly prilievame horúce mlieko a vypracujeme hladké nelepivé cesto - najprv varechou, neskôr rukami. Ešte teplé cesto rozvaľkáme a pokrájame na štvorce.
Na každý štvorec položíme polovičku marhule a dôkladne zabalíme. Cesto popritláčame, aby sa počas varenia gule nerozpadli. Hodíme do vriacej vody a varíme približne 8 minút, keď vyplavú na hladinu, necháme variť cca 2 minúty, potom vyberieme.
Kým sa gule varia, v panvici nasucho opražíme strúhanku a orechy. Keď začnú voniať, pridáme cukor a rozpustené maslo. Zohrievame, kým nezačne cukor karamelizovať. Uvarené a scedené knedličky vložíme do panvice a zatrasieme, aby sa dôkladne obalili voňavou strúhankou. Podávame ihneď.
Ak máme zvyšné marhule, pokrájame ich na menšie kúsky, dáme do hrnca, podlejeme troškou vody a udusíme domäkka. Podávame spolu s guľami, ktoré budú takto ešte marhuľovejšie.
Marhuľový sorbet
Na sirup:
160 ml vody
160 g cukru
šťava z 1/2 citróna
Na sorbet
pripravený sirup
450 g zrelých sladkých marhúľ, vykôstkovaných a rozpolených
250 ml vody
šťava z 1/2 citróna
Príprava sirupu: Vodu dáme zovrieť, pridáme cukor a citrónovú šťavu a varíme, kým sa cukor neroztopí. Odstavíme a necháme vychladnúť.
Ovocie a 250 ml vody dáme do mixéra a rozmixujeme na pyré (ideálne je pred prípravou sorbetu marhule spariť a olúpať). Pridáme vychladený sirup, šťavu z druhej polovice citróna a dôkladne rozmixujeme. Nalejeme do zmrzlinovača alebo do misy KA na výrobu zmrzliny a postupujeme obvyklým spôsobom. Ak nevlastnite ani jedno ani druhé, uložte sorbet do mrazničky a opakovane aspoň trikrát, vždy po jednej hodine, ho vyberte a rozmixujte alebo premiešajte vidličku, aby ste zminimalizovali tvorbu ľadových kryštálov. Sorbet neskladujte príliš dlho, ideálne je ho spotrebovať do mesiaca.