Nie ste prihlásený login

Víno a levanduľa

Cestovanie a akcie

17. 07. 2012Uplynulú sobotu sa v Pezinku, resp. presnejšie v pezinských vinohradoch v lokalite Stará hora konala jedna milá akcia. Už keď som pred asi dvoma týždňami zbadala pozvánku na túto akciu, vedela som, že tam musím ísť. A keď som sa dozvedela, že v rovnakom čase bude v Bratislave aj moja kamarátka a parťáčka na vinárske akcie Adela, ktorá sa medzičasom odsťahovala z Bratislavy, šanca dostať sa tam výrazne stúpla. Celú akciu mohlo pokaziť len počasie, ale celý čas, kým sme tam boli sa statočne držalo, z oblakov spadlo len pár kvapiek. Vo vinohradoch sme strávili asi štyri hodiny, odchádzali sme okolo 16tej. Žiaľ, cestou do Bratislavy už poriadne pršalo, takže ako dopadol večerný program a či sa vôbec konal netuším.Vstupné na túto akciu bolo 5 €. V cene bol pohár na víno, mapka a 10 lístkov na ochutnávky vína. Ak ste lístky minuli (čo nebol vôbec problém), mohli ste si ešte na ďalších dvoch predajných miestach kúpiť ďalšie lístky v cene 10 ks za 2 €. Myslím si však, že kto si chcel pozrieť iba unikátnu stredomorskú záhradu v pezinských vinohradoch, dostal by sa tam aj zadarmo. My sme si však chceli užiť levanduľu aj víno. Úvodné lístky sme minuli veľmi rýchlo. Vinári v prvých stánkoch využili výhodu prvého a nasadili vyššie ceny za ochutnávky vína ako ich kolegovia vyššie vo vinohradoch. Tak napríklad, v prvom stánku (žiaľ, vinárstvo si nepamätám) účtovali jeden lístok za štvrť deci (!), čiže sa decko vína na úvod ste nechali hneď 4 lístky. Ďalších 6 lístkov (ak sa nemýlim) som minula za sekt extra brut z mojej milovanej odrody - Peseckej leánky. Lístky však v tomto prípade vôbec neľutujem, bolo to delikátne pitie a správne vychladené aj v poľných podmienkach.Vinárov nebolo veľa, odhadom cca 15, pri každom sme sa nepristavili, to nebolo v našich silách. Vyberali sme si však zjavne dobre, lebo zlé víno sme nepili.


Popíjanie skvelého vína od Pavelku vo vinohradníckom domčekuNajviac času sme strávili u Pavelku vo vinohradníckom domečku, kde sme ochutnali aj najviac vzoriek vína (1 vzorka = 2 lístky).Čo sa týka jedla, bolo to trochu horšie s výberom, ale kto chce, dokáže si vybrať aj z obmedzenej ponuky. Nakoniec sme sa zasýtili grilovaných kuracím stehnom s pečenými zemiakmi a miešaným šalátom. Síce sme všetko jedli rukami, lebo príbor nebol, ale malo to svoje čaro.Chodníky vo vinohradoch boli bohato obrastené aj pomaly dozrievajúcimi černicami, takže sme si dopriali aj trochu divého ovocia.


Vo vinohrade sa dal ochutnať aj zrejúci syr Hiadlovec z tejto farmy

Vrcholom celej sobotňajšej akcie bola návšteva stredomorskej záhrady v jednom zo súkromných vinohradov pod Starou horou. Nečakajte široké lány levandule, i keď veru, tej tu rozhodne nie je málo! Záhrada toho ponúka oveľa viac. A bola som z nej taká unesená, že ani neviem, či moja túžba po Stredomorí bola ukojená, alebo naopak, ešte viac vyburcovaná.

Na úzkych terasách vinohradu v kopci natrafíte na mandľovník, figovníky obsypané zrelými plodmi, štíhle cyprusy evokujúce Toskánsko, voňavé bylinky Stredomoria... bazalku, tymian, rozmarín, vavrín, šalviu, majorán, medovku, ale aj moju milovanú slamihu úzkolistú (curry plant), ktorá svojou výraznou vôňou "prevoňala" aj levanduľu.
Slamiha úzkolistá, pre mňa najvoňavejšia bylinka

Nič mi viac neevokuje dovolenku v Chorvátsku ako práve táto bylinka. Dokonca aj majiteľka sa vyjadrila, že ju má radšej ako levanduľu a rada ju nosí len tak vo vreckách. To mi pripomenulo, ako som si pred dvoma rokmi doviezla slamihu z Chorvátska vo vrecúšku, ktoré som potom držala v kuchyni a chodila som k nemu privoniavať ako nejaký "bylinkový feťák".
Mandľa obyčajná

Okrem slamihy som "namotaná aj na fenikel, a ani ten samozrejme nechýbal.


Voňavý fenikel


Záhradou sprevádzali návštevníkov majitelia-manželia v skupinkách, i keď niektorí sa do nej púšťali sami na vlastnú päsť, čo bola podľa mňa hlúposť. My sme boli v skupinke s  majiteľkou, ktorá usmerňovala naše kroky a upozorňovala nás na ťažší terén a možné prekážky. Chodníky boli naozaj veľmi úzke, levanduľa bola značne rozrastená, a keď nám v ceste nebránila ona, tak to boli kamene, hriadky so zeleninou, vinič, ale nikto asi nečakal, že v kopcovitom teréne narazíme aj na malé jazierka s leknom a s hĺbkou vody až po pás.


Jazierko s leknom vo vinohrade? Veru tak!
V deň akcie sa im v záhrade zvliekla z kože užovka stromová. Súčasťou exkurzie bola len jej stará koža, s ňou sme sa nestretli ;)

Pri návšteve tejto záhrady som si všimla jednu milú a pozitívnu skutočnosť. Levanduľa, bylinky, ba dokonca hriadky s vlastnou zeleninou, kvety, či figovníky plné lákavých zrelých fíg boli nedotknuté. Nikto si nedovolil niečo otrhnúť, zobrať si so sebou ako "suvenír". Neviem, koľko ľudí videlo záhradu pred nami, ale ja verím, že aj tí, čo ju navštívili po nás boli rovnako slušní. Neviem ako ostatní, ale my s kamarátkou sme boli úžasnutí z celej záhrady, z celého nápadu, realizácie, ktorá určite nebola jednoduchá. Suché kamenné ploty aké poznáme z Chorvátska, vyskladané kameň po kameni, skalka, dekorácie z kameňa, mini rybníčky, záhony levandule a byliniek - to všetko začalo v roku 1998, keď sa majiteľ rozhodol založiť si stredomorskú záhradu. Je naozaj úžasné, že na južnom svahu za Pezinkom sú rovnaké vegetačné podmienky ako dole pri Stredozemnom mori. Výhľady na okolitú krajinu sú fascinujúce, kombinácia levandule, vinohradov, štíhlych cypruštekov evokuje Toskánsko. Škoda len, že začiatok leta bol extrémne horúci. Levanduľa totiž kvitla skôr ako mala. Termín akcie sa plánoval v predstihu, a práve okolo 15. júla zvykne intenzívne kvitnúť. Tento rok to nevyšlo... v čase akcie už bola odkvitnutá, semtam ešte zablúdil čmeliak do jedného z posledných modrých kvetov.

Nás fascinovala aj odkvitnutá, fialovo našedlá levanduľa. Tú krásu v sýtej fialovomodrej farbe si ani neviem predstaviť. Snáď tento nultý ročník akcie Víno a levanduľa bude mať v budúcnosti aj pokračovanie. Rada sa do tej nádhery opäť vyberiem pozrieť.
Voňavý suvenír na ceste domov


Komentáre k článku


Meno: JankaŠípka Dátum: 18. 07. 2012 19:43:53
Tak toto aká nádhera, a na Slovensku. Super. Krásne. Škoda, že nie bližšie. Syr Hiadlovský poznáme, je to z vedľajšej dediny od nás :-)


Meno: Iveta Dátum: 18. 07. 2012 22:20:00
Ahoj Andrejka, keď som uvidela názov tohto príspevku tak mi srdiečko poskočilo od radosti. Dnes v noci sme sa vrátili z dovolenky, práve z ostrova levandule a vína - z Hvaru - ešte stále som z toho v eufórii-, tak som myslela že si absolvovala niečo podobné. Aké pre mňa však bolo prekvapenie, že táto nádhera je na Slovensku. Nevieš či je táto záhrada bežne otvorená pre verejnosť? Inak slamihu mám tiež rada, pred rokom som si priniesla korienok z Rabu (ten je celý prevoňaný slamihou), prezimovala v kvetináči a na jar som ju presadila do záhrady, snáď mi nevymrzne. A levanduľu milujem - síce už bola odkvitnutá a vysušená, ale aj tak to bol úžasný zážitok a hlavne vôňa. Kúpili sme ručne robené mydlá, niekoľko fĺaštičiek levanduľového oleja, ale hlavne levanduľový med, z ktorého mám obrovskú radosť. Vďaka za krásny príspevok.


Meno: Adusha Dátum: 18. 07. 2012 23:22:40
Janka, vidíš, a ja som do soboty netušila že taký syr existuje ;) Inak, ďakujem za komentárik, bolo tam veru krásne.


Meno: Adusha Dátum: 18. 07. 2012 23:25:32
Ivetka, jeeej, dovolenka na Hvare! Priznám sa, že na Hvare som ešte nebola, lebo s malým bábom je trošku ďalej... ale určite tam niekedy zavítam... milujem Chorvátsko, takže Hvar raz určite navštívim. Verím, že tam bolo úžasne, aj moja kolegyňa tam momentálne je, už sa neviem dočkať jej dojmov. A vidím, že si krásne levanduľovo nakúpila, med je úžasný, ja mám doma levanduľový z Francúzska ;)


Meno: Adel Dátum: 19. 07. 2012 09:38:50
Adi, ti prví vinari boli z Limbachu :) inak, pekne si to zhrnula cele :)


Meno: Adusha Dátum: 19. 07. 2012 10:00:29
Adel, ďakujem za pripomenutie ;)


Meno: Iveta Dátum: 19. 07. 2012 19:58:24
Andrejka neviem čo sa stalo, keď som včera písala komentár tak po vložení tu bol iba 1x, a teraz pozerám že 3x,nechápem, trochu nám blbol notebook asi po takej dlhej pauze, i internet vypadával - že by tým? Ospravedlňujem sa.


Meno: Adusha Dátum: 20. 07. 2012 06:37:41
Ivetka, nic sa nestalo, nemusis sa ospravedlnovat ;) vcera som to riesila s adminom, asi nejaka chyba... dva komenty som uz vymazala ;)


Meno: Dulce de leche Dátum: 23. 07. 2012 21:30:21
Adushka,to je nadhera...normalne sa mi nechce verit,ze to je na Slovensku a lutujem,ze som sa tam nevybrala..dakujem aspon za foto zazitok :) juj,a velmi s atesim,ze som sa sem k tebe konecne dostala,lebo tu mam teda \"resty\" a konecne az teraz som si nasla cas :)


Meno: Adusha Dátum: 23. 07. 2012 22:42:10
Matka, je to veru nadherne miesto, ja som bola unesena. A prosim ta, o akych restoch tu hovoris? ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené