O tom, že tento rok konečne nejako využijem púpavové kvety som začala rozmýšľať ešte pred ich sezónou. Pôvodne som chcela uvariť „med“, teda, presnejšie džem, či želé, ktorý si pamätám z detstva, keď ho pripravovala moja teta a viem, že mi s maslovým chlebom, či vianočkou veľmi chutil. Keď som však pred necelými dvoma týždňami zbadala
Viktorov post s receptom na púpavový sirup, vedela som, že pôjdem týmto smerom.
Pohľad z môjho okna v práci, rovno do záhrady.
Tento pondelok bol strčený medzi dvomi voľnými dňami, vonku bolo nádherné horúce počasie a mne sa veru veľmi pracovať nechcelo. Opakovane som chodila k oknu redakcie a pozerala do nepokosenej záhrady plnej púpavy (a žihľavy). Až som sa konečne rozhodla, schytila misku a vybehla do záhrady trhať púpavové kvety a počítať do 200.
S nástupom pekného počasia zvykneme obedovať na terase v záhrade, prevetráme si hlavu a natiahneme stuhnuté kosti. A ja som takto dole v záhrade objavila parádnu, ošúchanú lavičku ako stvorenú pre fotenie. Nedalo mi to, moje tekuté púpavové dielo som musela nafotiť v záhrade, ktorá medzitým už podľahla kosačke.
Púpavový sirup má veľmi príjemnú chuť, vďaka citrónom je svieži a jeho sladkosť je prekrytá. Kedže väčšinu času trávim v práci, litrová fľaša sirupu skončila vo firemnej chladničke a už dva dni sa mi o pitný režim stará džbán vody s púpavovým sirupom a kolieskami citróna.
Púpavový sirup
(zdroj inšpirácie: delikatesy.sk)
cca 200 ks púpavových kvetov (pekných, plne rozkvitnutých)
1 liter vody
1 kg cukru
2 citróny v bio kvalite, na kolieska
Poznámka: Nazbierala som 200 kvetov, ale hlavičky boli fakt obrovské, tak som použila trochu viac vody, cca 1,2 litra. Citróny som mala v bio kvalite, poriadne som ich vydrhla a nakrájala na klieska, čiže som ich použila celé, nie iba dužinu ako Viktor. Sirup som varila podobným spôsobom ako džem. Hustotu som skúšala tak, že som vždy kvapla sirup na tanierik a nechala vychladnúť. Podľa konzistencie vychladnutého sirupu som vedela, či ho treba ešte variť, alebo je hustota postačujúca a môžem ho odstaviť. Vedľajší produkt: kolieska citrónu počas dlhého varenia skandizovali - majú príjemnú chuť, pravdepodobne pôjdu do nejakého koláčika, liateho perníka alebo do mafinov. Ešte sa uvidí.
Postup: Púpavy zbierame za pekného slnečného počasia, aby boli suché a plne rozkvitnuté. Vyberáme najkrajšie hlavičky, a ideálne ešte na mieste z nich vytrasieme prípadných čiernych obyvateľov – drobných chrobáčikov. Púpavové kvety chytíme za zelený spodok a nožničkami odstrihneme žltú hlavičku. Žlté lupene dáme do hrnca a zalejeme litrom studenej vody. Moje kvety boli väčšie, použila som preto asi 1,2 litra vody. Postavíme na sporák a na najslabšom plameni ohrievame. Keď obsah hrnca začne vrieť, hneď odstavíme. Necháme stáť na chladnom mieste do druhého dňa. Keďže doma nemám žiadne chladné miesto, hrniec som odložila do chladničky. Po 12 hodinách, v mojom prípade až po 24 hodinách púpavový výluh precedíme cez čistú hustú tkaninu do čistého hrnca, kvety poriadne vyžmýkame. K tekutine pridáme kilo cukru a nakrájané citróny. Pomaly, na slabom ohni varíme do zhustnutia, ja som sirup varila cca 2,5 hodiny. Kým sa sirup varil, vysterilizovala som si v rúre sklenené fľaše. Horúci sirup som do nich naliala, uzavrela a nechala vychladnúť.
Skladujeme na chladnom a tmavom mieste, po otvorení v chladničke. Otvorený sirup by sme mali spotrebovať do dvoch týždňov. Používame riedený s vodou ako osviežujúci nápoj, ale hodí sa aj do miešaných nápojov, či na osladenie čaju.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.