Nie ste prihlásený login

Cuketové dozvuky leta

Doma v kuchyni

17. 10. 2010




Leto tento rok skončilo strašne rýchlo a jeseň sa tvári tiež tak, akoby už bola na odchode. Celý týždeň sme sa budili do mliečno-mliečnej hmly, teplomer ukazoval sotva 7 stupňov, slnečný deň sa začínal u nás okolo tretej hodiny a o šiestej už bola pomaly tma. Nemám rada toto obdobie, resp. tento druh počasia.
I keď sú teplé dni už definitívne preč, v obchodoch badať ešte letné dozvuky. Posledné broskyne, slivky, baklažány, cukety. Tí, čo pestujú cuketu vo vlastnej záhrade sa v týchto dňoch môžu ešte tešiť z posledných plodov. Cuketa, podobne ako uhorky obsahuje veľké množstvo vody a vlákniny, takže je to diétna a zdravá zelenina. Dávno sú preč časy, keď sme na Slovensku poznali len obrie cukety, ktoré sa lúpali, krájali na kolieska a vyprážali v trojobale. Je to síce pochúťka, ale nie práve ukážka zdravého stravovania. V súčasnosti sa v gastronómii preferujú mladé pevné plody veľkosti približne 20 cm a menej, konzumujú sa nelúpané, s tenkou šupkou a pokojne aj surové. Dokonca aj kvety cukety sú jedlé a chutné. Žiaľ, na slovenských trhoch, či nebodaj v obchodoch sa kvetov (a ani mladých, 10 cm dlhých plodov) asi tak skoro nedočkám. Cuketa je veľmi všestranná zelenina, dá sa upraviť rôznymi spôsobmi, ako hlavné jedlo, či príloha, no dá sa z nej upiecť aj chutný koláč alebo chlieb.

Krémová cuketová polievka so smotanou a slaninou

   (zdroj inšpirácie: Marcel Ihnačák: Radosť variť, Slovart 2009)

150 g tenkých plátkov prerastenej slaniny
40 g masla
3 PL olivového oleja
1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
2 strúčiky cesnaku, nakrájané nadrobno
1 kg cukety, umytej a pokrájanej (nelúpať!)
2 vetvičky petržlenovej vňate, posekanej nadrobno
soľ a mleté čierne korenie
1 liter horúceho kuracieho vývaru
200 ml smotany na šľahanie
120 ml kyslej smotany (najlepšie crème fraîche)


Rúru predhrejeme na 220 °C. Plátky slaniny poukladáme na plech s papierom na pečenie, a pečieme približne 10 minút, kým slanina nie je chrumkavá.
V hrnci roztopíme maslo s olejom. Pridáme cibuľu, cesnak, cuketu a petržlenovú vňať. Posolíme, okoreníme a prikryté dusíme asi 10 minút na slabom ohni. Potom postupne začneme prilievať vývar, ale opatrne, v malých množstvách, aby polievka nebola príliš riedka. Približne po 20 minútach polievku odstavíme a necháme trochu vychladnúť. Rozmixujeme ju po dávkach v mixéri a vrátime späť do hrnca. Prilejeme smotanu, zohrejeme a hneď ako začne polievka vrieť, ju odstavíme.
Polievku podávame s chrumkavou slaninou a ozdobenú crème fraîche.

Cuketové placky po provensálsky (beignets de courgettes)

   (zdroj inšpirácie: Provence. Škola provensálské kuchyně, Slovart 2009)

1 kg cukiet
175 ml arašidového oleja
150 g hladkej múky
1 PL olivového oleja
morská soľ a čerstvo mleté čierne korenie
2 veľké vajíčka
150 ml mlieka


Múku preosejeme do misy, pridáme lyžicu olivového oleja, osolíme a zľahka okoreníme. Vajíčka rozbijeme, žĺtky oddelíme do bielkov. Žĺtka a mlieko nalejeme do misy a dôkladne premiešame. Misu prikryjeme a cestíčko necháme 2 hodiny odpočívať. Bielka zatiaľ odložíme stranou.
Cukety umyjeme a nakrájame na kocky. Vo veľkej panvici zohrejeme 4 lyžice arašidového oleja, pridáme cukety, zamiešame a priklopíme pokrievkou. Za občasného miešania dusíme asi 10 minút. Potom cukety scedíme cez kovové sitko a asi hodinu ich v ňom necháme stáť, aby odtiekol prebytočný olej.
Po dvoch hodinách vyšľaháme s bielkov tuhý sneh a zľahka ho vmiešame do cesta. Pridáme cukety a okoreníme.
V panvici zohrejeme arašidový olej. Z cuketovej hmoty o objeme jednej lyžice tvoríme v panvici malé placky, ktoré z oboch strán vyprážame do zlatohneda. Hotové placky kladieme na tanier vystlaný papierovými utierkami, aby odsali prebytočný tuk. Podávame horúce, buď ako prílohu k hydine, či rybám, alebo samostatne ako chuťovku.

Zapekané cukety po provensálsky (tian aux courgettes)

   (zdroj inšpirácie: Provence. Škola provensálské kuchyně, Slovart 2009)

Na 2 porcie:
¾ kg cukiet
2 PL olivového oleja
50 g nastrúhaného syra gruyère (de comté)
70 ml smotany
½ ČL strúhaného muškátového orieška
1 ČL sušenej šalvie (alebo zmesi provensálskych byliniek)
morská soľ a čierne korenie


Cukety umyjeme a nakrájame na kocky. V panvici zohrejeme olivový olej, pridáme cuketu, prikryjeme a na miernom plameni dusíme 20 minút. Občas zamiešame. Potom cuketu presypeme do sitka a necháme 30 minút odkvapkať.
Rúru predhrejeme na 200 °C. Odkvapkané cukety ešte stlačíme zadnou stranou dierkovanej naberačky, aby odtiekol zvyšný olej. Presypeme ich do tianu (čo je tradičná provensálska zapekacia nádoba) alebo do obyčajnej zapekacej misky. V inej mise spolu zmiešame smotanu s polovicou nastrúhaného syra, muškátovým orieškom a šalviou. Nalejeme na cukety, osolíme, okoreníme a posypeme zvyšným syrom. Zapekáme približne 20 minút dozlata.
Podávame ako hlavné jedlo, môžeme doplniť šalátom, prípadne aj šunkou, či inou údeninou.

Šalát z grilovaných cukiet

  

80 ml extra panenského olivového oleja
6 malých cukiet
100 g rukoly
šťava z 1 citróna
2 hrste nasucho opražených píniových orieškov
morská soľ
čierne korenie, čerstvo pomleté


Rúru predhrejeme na 200 °C. Cukety nakrájame na 1 cm hrubé kolieska. Rozložíme ich na plech vyložený papierom na pečenie, polejeme časťou oleja a pečieme, kým nezačnú cukety na krajoch hnednúť.


Ešte horúce cukety presunieme do misy a premiešame so zvyšným olejom a ostatnými prísadami okrem rukoly. Tú zľahka primiešame až nakoniec. Šalát podávame vychladený, ale chutí aj teplý.

Sedliacky chlieb so semiačkami a cuketou

   (zdroj inšpirácie: Chléb a domácí pekárny, Reader Digest, 2009)

Na stredný bochník potrebujeme:
75 ml cmaru
55 ml vody
175 g nastrúhanej cukety
375 g chlebovej múky
75 g celozrnnej chlebovej múky
1 ½ PL slnečnicových semiačok
1 ½ PL tekvicových semiačok
2 ČL pšena (môžeme vynechať, prípadne nahradiť sezamom)
1 ½ ČL soli
1 ½ ČL krupicového cukru
3 PL masla
1 ½ ČL instantného droždia
kukuričná muka na posypanie chleba


Do nádoby domácej pekárne nalejeme vodu a cmar a pridáme cuketu. Prisypeme obidva druhy múky. Do rôznych kútov nádoby nasypeme soľ, cukor a maslo. Uprostred múky urobíme jamku a nasypeme do nej droždie. Na pekárni nastavíme základný program a vyberieme stredne prepečenú kôrku. Stlačíme štart. Pri zaznení zvukového signálu prisypeme semiačka. Tesne pred začatím cyklu pečenia pekáreň otvoríme, chlieb potrieme vodou a posypeme kukuričnou múkou.
Upečený chlieb vyberieme, vyklopíme a necháme vychladnúť na mriežke.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené