Nie ste prihlásený login

Príbeh troch a zároveň jednej briošky

Doma v kuchyni

13. 02. 2011



Briošku som piekla už viackrát, ale vždy len v domácej pekárni a vždy podľa iného receptu. Nikdy som so žiadnym nebola stopercentne spokojná. Mám doma túto knihu, v ktorej je viacero receptov na briošku – na francúzsku, vláčnu, s karamelom, perníkovú a podobne. Väčšina receptov v tejto knihe je písaná v základnom predpise určenom pre domácu pekáreň a v ďalších troch variantoch, ktoré vyžadujú trošku ručnej tvorivej práce a pečú sa v rúre. Tak je to aj pri recepte na briošku. Nemá žiadny prívlastok, ale ja som ju nazvala francúzskou. Samozrejme, že základný variant na hranatú briošku som hneď vylúčila, a rozhodla som sa, že upečiem briošku v klasickom francúzskom tvare s hlavičkou.


Rozpis surovín v recepte je na dve okrúhle briošky, ktoré sa pečú vo forme podobnej bábovkovej, ale bez stredového otvoru. No, presnejšie, tá forma sa skôr podobá na pudingovú formu, len je v rozmere XXL. Mám doma dve takéto formy, ale rôzneho rozmeru, preto som sa nakoniec rozhodla, že upečiem len jednu briošku s hlavičkou a s druhej polovice cesta upečiem briošku z Nanterre. Táto brioška sa pečie v chlebovej obdĺžnikovej forme, a ja zaujímavá tým, že sa v podstate skladá z malých brioškových buchtičiek, ktoré sa striedavo krížom ukladajú do formy. Po upečení sa z briošky dajú pekne odlamovať tieto pôvodne samostatné kúsky a máčať napríklad do raňajkovej kávy. Po tomto sympatickom variante som pozerala už dlho, takže ma celkom potešilo, že na jeden bochník stačí polovičná dávka cesta.


Ingrediencie som nachystala do domácej pekárničky a zapla program „cesto“. Bolo už pol ôsmej večer, a čo je pre mňa typické, zasa som si neuvedomila časové súvislosti pri príprave kysnutého cesta. Po úvodnom zmiesení surovín do homogénnej hmoty sa pekáreň vypne, cesto sa nechá 30 minút odpočívať a až potom sa pridá 150 g studeného masla. Následne sa opäť zapne program, cesto sa nechá vykysnúť v pekárničke, potom sa musí minimálne na hodinu a pol dať do chladničky, nasleduje tvarovanie briošiek a kysnutie v slabo teplej rúre (opäť minimálne hodina a pol) a až následne pečenie. Ako som to tak rátala, vyšlo mi, že do postele by som sa dostala až niekedy o tretej nadránom. Rozhodla som sa, že nakysnuté cesto nenechám v chladničke iba hodinu a pol, ale pekne až do rána. Potom cesto zaktivizujem pri izbovej teplote a následne budem pokračovať podľa postupu. Cesto v chladničke však bujnelo ďalej, takže ak som ho nechcela ráno nájsť po celej chladničke, pre istotu som ho premiešala, aby z neho vyfučal oxid uhličitý a ešte som aj znížila teplotu v chladničke. Ráno bolo naozaj cesto „prispaté“, vyzeralo presne tak ako v noci po mojom premiešaní. Pri izbovej teplote však po chvíli začalo opäť rásť. Nachystala som si brioškovú aj chlebovú formu a pripravila briošky. Vložila som ich do slabo vyhriatej rúry a nechala pekne kysnúť. Po hodine a pol boli obe briošky ukážkové. Vytiahla som ich von, predhriala rúre na pečenie a postupne obe upiekla. Najprv som piekla bochník. Pozerala som sa naň cez dvierka a nechápala, prečo brioška vôbec nerastie. Hnednúť hnedla, ale namiesto toho, aby sa ešte viac dvihla, klesla do formy. Po vybratí z rúry som bola sklamaná. Rozmýšľala som, kde sa stala chyba a medzitým som piekla už aj briošku s hlavičkou. A tá sa správala v rúre rovnako. Žiadny pohyb smerom hore, ale naopak. Dvojnásobné sklamanie.


Bochník sa mi ani nepodarilo vyklopiť v celku z formy, spodok ostal prilepený o dno formy, brioška sa sčasti rozpadla na menšie kúsky, boky boli biele, akoby neupečené. Cesto však bolo krásne jemné, nadýchané a chutné. Podobne dopadla aj druhá brioška. Piekla som ju ešte dlhšie, ako kázali v recepte, hlavičku a vrch mala pekne tmavý, ale po vyklopení podobný jav – boky a spodok úplné biely, mäkký, žiadna kôrka. Nerozumiem, kde sa stala chyba. Začínam z toho viniť plechové formy. Totiž, v poslednej dobe sa mi nejako nedarí úspešne upiecť žiadny bochníkový koláč zo spomínanej formy. V lete som v nej piekla koláč z pol kila krásnych černíc. Piekla som ho oveľa dlhšie ako uvádzali v recepte, lenže po vyklopení šok, cesto sa mi surové vylialo z formy! Tak som ho ako-tak dala naspäť, a piekla ďalej. Piekla, piekla, a trvalo strašne dlho, kým bol upečený. Jasné že bol z toho iba drahý nepodarok. A podobne to bolo aj nedávno, keď som piekla pomarančovo-brusnicový chlebík podľa tohto receptu. Piekla som ho vyše hodiny, a aj tak bol stále surový. Tak neviem, buď mám zakliatu formu, alebo moja rúra nepečie na takej teplote, akú ukazuje termostat. Lenže, prečo potom nemám problém pri pečení tort, koláčov a iných záležitostí? Fakt nerozumiem.
Práve mi však napadla ešte jedna vec. Čo keď je na vine maslo, ktorým som vymazala formy? Ako tak teraz premýšľam, vymazanie možno nebolo nutné, veď v ceste bolo 200 g masla. Možno preto sa mi boky neupiekli pekne dohneda. Ale toto sú len špekulácie. Pravda je taká, že tomu nerozumiem. Obidve briošky boli chuťovo fajn, tak som ich nechala vychladnúť a dala zmraziť. Použijem pravdepodobne do žemľovky.


No, a to by som nebola ja, keby som nezamiesila na ďalšiu briošku, ale tentoraz som celý proces zverila do rúk pekárničke. Brioška sa podarila a chutila, mala som postarané o niekoľkodňové sladké raňajky. Vzhľadom na to, že drahý si ani nevšimol, že je upečená brioška, ubúdalo z nej dosť pomaly. Včera som sa rozhodla naložiť s jej zvyškami. Na raňajky som pripravila francúzske toasty vo valentínskom duchu a na obed žemľovku s jablkami. Francúzske toasty som doteraz nikdy nerobila. Nie som typ, čo potrebuje sladké raňajky, takže ma nikdy nelákali. Aj včera som mala počiatočné obavy, či ma to osloví. Nakoniec som však bola milo prekvapená. Keďže som nepoužila do zmesi na obaľovanie veľa cukru, výsledok bol sladký tak akurát. Bol však príjemne chrumkavý, ľahký a lahodný. Priznám sa, milo ma prekvapili. Francúzske toasty nemajú pôvod vo Francúzsku. Sú veľmi obľúbené predovšetkým v Amerike, ale poznajú ich aj v latinsko-amerických krajinách, v Portugalsku, Anglicku a inde. A samozrejme, že aj u nás existuje podobný variant. Veď kto nepozná chlieb vo vajíčku? Francúzsky toast je však jeho sladký variant. Rozdiel je aj v tom, že v zmesi na obaľovanie sa okrem vajíčok nachádza aj tučná smotana na šľahanie. Ak sa pripravujú toasty z obyčajného chleba (pečiva), pridáva sa aj cukor. Pri obaľovaní briošky, vianočky, či iného sladkého pečiva to nie je nutné. Ale proti gustu... Ak je niekomu brioška málo sladká, nech si obaľovaciu zmes pokojne dosladí. Zmes sa môže ochutiť aj škoricovým cukrom. Keďže som robila tieto toasty prvýkrát, stavila som na klasiku. Briošku som obalila len v zmesi vajec, smotany a málo cukru. Jednotlivé kúsky som opiekla na masle, na tanieri poliala malinovou omáčkou a pocukrovala. Výborné to bolo! (V USA sa tradične tieto toasty podávajú s javorovým sirupom a kúskom masla.)
No a na obed bola žemľovka. Teda, bol to obed iba pre mňa a syna, drahému som uvarila milované uhliarske špagety.

Posledné dni boli nejaké sladké. Kliknem na internet, prezerám si foodblogy a skoro zovšadiaľ na mňa útočí Valentín, samé tortičky, koláčiky v tvare srdca, ružové polevy, čokoláda, cukor...
Priznám sa, som presladená. Chcelo by to poriadny medium steak. S krásnym ružovým stredom. Vidíte, a zasa sme pri ružovej ;) Nech už si dáte francúzsky toast, nejakú sladkú lepkavú cukrovinku, alebo chutný steak, prajem vám krásneho Valentína.

Francúzska brioška so zlatými hrozienkami z domácej pekárne<

  (zdroj inšpirácie: C. Decauxová: Domácí chléb a jiné pečivo)

V pôvodnom recepte sa hrozienka neuvádzajú, ale ja som neodolala a do cesta pridala zlaté hrozienka, ktoré som vopred namočila do teplej vody, aby napučali.

4 vajíčka
cca 90 ml mlieka
50 g + 150 g studeného masla
500 g polohrubej múky
70 g cukru
1 ½ ČL soli
2 ČL instantného droždia
50 g zlatých hrozienok

Na potretie:
1 vajíčko
2 štipky soli
2 lyžice vody


Vajíčka rozbijeme do misky, dáme na váhy a odvážime. Doplníme vlažným mliekom, aby sme získali 290 g (prípadne v odmerke 290 ml). Nalejeme do nádoby domácej pekárne a pridáme 50 g studeného nakrájaného masla. Navrch nasypeme múku, do rôznych rohov pekárne dáme cukor a soľ a do stredu múky urobíme jamku, kde nasypeme droždie. Nastavíme program na sladký chlieb so stredne prepečenou kôrkou a spustíme. Prístroj necháme hniesť 10 minút, kým hmota nie je homogénna. Potom pekáreň vypneme na 30 minút. Pridáme 150 g nakrájaného masla a pekáreň zapneme. Ak sa program medzitým vynuloval, nastavíme znovu ten istý. Po zaznení zvukového signálu prisypeme do nádoby hrozienka.
V miske vyšľaháme vajíčko so soľou a zriedime 2 lyžicami vody. Touto zmesou potrieme briošku tesne predtým, ako sa začne fáza pečenia. Hotovú briošku vyklopíme a necháme vychladnúť na mriežke.

Francúzske toasty s malinami

plátky staršieho sladkého pečiva (vianočka, brioška, mazanec, ale poslúži aj biely chlieb)
2 vajíčka
3 PL smotany na šľahanie
cukor podľa chuti
maslo

Na malinovú omáčku:
mrazené maliny
krupicový cukor


Najprv si pripravíme omáčku. Maliny dáme do rajnice, posypeme cukrom, podlejeme trochou vody a varíme, kým maliny nezmäknú a nepustia šťavu.
Briošku nakrájame na plátky (ja som z nich vykrojila srdiečka, ale nie je to nutné). V miske vyšľaháme vajíčka, pridáme smotanu a dôkladne premiešame. Podľa chuti môžeme túto zmes osladiť. V panvici roztopíme maslo. Plátky briošky namočíme do vajíčka, dôkladne namočíme aj boky. Dáme do panvice na maslo a opečieme z oboch strán dozlatista.
Toasty uložíme na tanier, prelejeme malinovou omáčkou a pocukrujeme.

Jablková žemľovka

50 g hrozienok
3 kyslasté jablká
100 ml smotany na šľahanie
300 ml mlieka
3 vajíčka
50 g cukru
plátky briošky z predošlého dňa
2 PL strúhanky
2 PL hnedého cukru
maslo na vymastenie formy + na obloženie povrchu


Rúru predhrejeme na 180 °C. Jablká ošúpeme a pokrájame na tenké plátky. Nádobu na zapekanie vymastíme a potom do nej striedavo šikmo ukladáme plátky briošky a jabĺk. Posypeme hrozienkami. V mise zmiešame smotanu s mliekom, pridáme vajíčka a cukor a spolu prešľaháme. Touto zmesou zalejeme žemľovku. Posypeme strúhankou a hnedým cukrom, obložíme plátkami masla a dáme do rúry na cca 45 minút, kým nie je žemľovka zlatistá.


Podávame len tak, pocukrovanú, alebo s vanilkovým krémom, ktorý si pripravíme z mlieka a vanilkového pudingového prášku. A pokiaľ sa nám chce, môžeme si pripraviť aj domáce vanilkové šodó, ktorým žemľovku prelejeme na tanieri.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené