Jesť exotické ovocie v krajine pôvodu je určite „iné kafé“ ako tisíce kilometrov ďaleko, na inom kontinente, v inom kúte Zeme. Do exotických krajín som sa ešte nedostala, takže nemám žiadnu skúsenosť s čerstvým exotickým ovocím. Síce sa toto ovocie v súčasnosti dostane do celého sveta, ale je viac ako pravdepodobné, že zber v neúplnom štádiu zrelosti a následný transport jeho chuť a kvalitu negatívne ovplyvňuje. Toto a aj vyššia cena, za ktorú sa väčšina tropického ovocia predáva sú dôvody, prečo ho nejedávam príliš často. Čo sa týka chute, asi najviac ma fascinuje passion fruit. A čo sa týka vzhľadu, za najbizarnejšie ovocie považujem pithayu, známu aj pod názvom dračie ovocie (ang. dragon fruit).
Tento názov dostala pithaya preto, lebo jej plod vraj pripomína dračie vajce (tento názov získala pithaya vo Vietname). Každopádne je tento plod veľmi zaujímavý. Ružový, až cyklaménový obal skombinovaný so zelenou farbou vo vnútri skrýva dužinu bielej farby, v ktorej sa nachádza veľké množstvo čiernych semiačok. Neskutočne divoká farebná kombinácia. Keď sa pozerám na jej dužinu, biela mi splýva s čiernou a ja zrazu vidím šedé ovocie. Pithaya je plodom kaktusu rodu Hylocereus, ktorým sa tiež hovorí Kráľovná noci. Ich nádherné veľké kvety totiž rozkvitajú len v noci a do rána zvädnú (týmto ľudovým názvom sa volajú aj iné veľkokveté a v noci kvitnúce kaktusy, napr. z rodu Selenicereus, ktoré sa bežne vyskytujú u pestovateľov kaktusov).
Pithaya pochádza z krajín Južnej Ameriky, ale jej pestovanie sa vo veľkom rozšírilo aj v juhovýchodnej Ázii a dnes je najväčším pestovateľom tohto ovocia Vietnam, ktorý ročne vyprodukuje z jedného hektára až 30 ton.
Pithaya existuje vo viacerých odrodách, najčastejšie sa vyskytuje odroda s ružovou šupkou a bielou dužinou, tzv. kostarická pithaya má tiež ružovú šupku, ale tmavú, červeno-ružovú dužinu. Tretím najrozšírenejším variantom je žltá pithaya s bielou dužinou. Chuťovo sa pithaya asi najviac podobá cukrovému melónu a kiwi. Jedla som ju len dvakrát, pripomínala mi naozaj cukrový melón, ale zdala sa mi trošku mdlá. Zopár známych, ktorí mali možnosť ochutnať pithayu v Thajsku mi však potvrdili, že je sladká a určite nie mdlá. A tu sme práve pri tom, čo som načrtla v úvode. Ovocie z dovozu jednoducho chutí inak. Samotná dužina ma neočarila až tak ako som očakávala, ale keď som ju skombinovala s kiwi, granátovým jablkom a limetkovou šťavou do farebného tropického šalátu, pomohlo jej to. Vďaka kyslastej chuti kiwi a limetkovej šťavy sa jej prirodzená sladkosť pekne zvýraznila.
1 pithaya
1 kiwi
¼ granátového jablka
limetková alebo citrónová šťava
Pithayu pozdĺžne rozpolíme a pomocou ostrej lyžice z nej vydlabeme dužinu. Vydlabané šupky odložíme, poslúžia ako misky na šalát. Dužinu pokrájame a dáme do misky. Kiwi ošúpeme a pokrájame na rovnako veľké kúsky. Granátové semiačka vydlabeme z jablka a pridáme k pithaye a kiwi. Ochutíme limetkovou šťavou, dôkladne premiešame a navrstvíme do odložených šupiek.
Cez víkend som v obchode začala poškuľovať po ďalšom tropickom ovocí, ktoré som ešte neochutnala. Výber padol na kaktusové figy, resp. plody opuncie. Ako už hovorí názov, ide o plod kaktusu. Opuncie majú pôvod v Mexiku a Južnej Amerike, ale vďaka Španielom sa už v 16. storočí dostali do Európy a dnes sa vyskytujú takmer v celom Stredozemí. Veľkým pestovateľom je najmä Sicília. Ak máte skúsenosť s pestovaním kaktusov, tak opunciu určite poznáte. Ide o kaktus s plochými článkami, ktorý namiesto klasických pichliačov má malé štetinky zoskupené do akýchsi mini hniezdočiek. A tieto mini štetinky sú neskutočné potvory, lebo už pri nepatrnom dotyku sa uvoľňujú a zapichujú do kože. Ako dieťa som tento kaktus nenávidela. Bol to najzákernejší kaktus aký sme mali doma. Podobne opatrne ako s kaktusom, treba zaobchádzať aj s plodmi. Tie sú rovnako pokryté tými chĺpkami. Najlepšie je šupku pozdĺžne narezať s nožom a potom ju jedným pomalým ťahom stiahnuť dole.
Farba plodov opuncie prechádza od nezrelej zelenej do žltej, hnedastej, oranžovej, či s nádychom červenej. Dužina je buď červeno-bordová, alebo žlto-biela. Je sladká, voňavá, chuťou pripomína sladkú hrušku (z toho pochádza anglický názov prickly pear – pichľavá hruška) a mne osobne veľmi pripomínala vodový melón. Dužina je veľmi šťavnatá a obsahuje veľa vody, preto je vhodná na prípravu džúsov, nápojov, či džemov. Odšťavovač sa k nej hodí aj preto, lebo dužina obsahuje veľa tvrdých semien, ktoré sa síce dajú prehltnúť, ale pri konzumácii môžu obťažovať. Vyhnúť by sa im mali aj ľudia, ktorí majú problém s trávením semien. S konzumáciou kaktusových fíg to netreba preháňať, vo väčšej dávke pôsobia ako preháňadlo.
Dnes som dostala opäť chuť na ovocný šalát. Pripravila som si ovocie, ktoré som mala doma a zistila som, že väčšina má červenú dužinu. Neplánovane tak vznikol červený tropický šalát z kaktusovej figy, ružového grapefruitu, červeného pomaranča a granátového jablka. Červené tóny narušila čierno-biela pithaya a zelená mäta. Pôvodne som chcela pripraviť aj nejakú zálievku, ale grapefruit s kaktusovou figou pustili toľko chutnej šťavy, že nebola nutná.
1 kaktusová figa s červenou dužinou
1 malý ružový grapefruit
1 červený pomaranč
granátové semiačka
1 pithaya
mäta
Kaktusovú figu opatrne ošúpeme a dužinu pokrájame. Grapefruit a pomaranč ošúpeme až na dužinu a vyfiletujeme. Pithayu rozrežeme, dužinu vyberieme a pokrájame. Dáme do misy a prisypeme granátové semiačka a zopár natrhaných mätových lístkov. Premiešame.
Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.