Nie ste prihlásený login

Shakshuka - severoafrické lečo

Doma v kuchyni

30. 01. 2021


Ľudia, dnes som sa zamilovala. Do shakshuky! Celý deň sa pýtam sama seba, prečo mi to trvalo tak dlho, kým som konečne siahla po tomto recepte. Shakshuku registrujem už dlhšie, ale úprimne, na prvý pohľad sa toto jedlo podobá na naše lečo, tak som si vždy povedala, že nabudúce. Niežeby som lečo nemala rada, ale nejako som tento recept vždy odsúvala na čakačku. Až dodnes. Shakshuka (čítame: šakšuka) je pôvodom severoafrické jedlo, dnes je však doma na celom Blízkom východe. Shakshuka má množstvo variácií. Základ tvoria sádzané vajíčka v zmesi paprík, paradajok a cibule, jedlo sa však dá rôzne dochutiť bylinkami, korením, nakladaným citrónom, alebo fetou. Jedáva sa zvyčajne na raňajky, je ideálnym jedlom pre brunch, ale pokojne ho zaraďte aj na obed alebo večeru, nič tým nepokazíte.
A prečo shakshuka v januári, mimo sezóny čerstvo zrelých paprík a paradajok? V chladničke sa mi, ani neviem ako, nakopili červené a žlté papriky. A tak som včera večer začala listovať Ottolenghiho knihy a hľadať recept na ich zúžitkovanie. Ani to dlho netrvalo, v knihe Hojnosť (Plenty) som v kapitole venovanej paprikám natrafila na shakshuku. A čo ma po prečítaní receptu potešilo ešte viac? Že okrem paprík miniem aj petržlenovú a koriandrovú vňať, ktoré už pomaly začínali vädnúť v chladničke, ako aj načatú fetu. Za prílohu som zvolila chlebové placky pečené na grilovacej panvici a potreté zmesou oleja, sumachu a rímskej rasce.
Obed bola čistá slasť, a večera ešte väčšia. Jednotlivé chute sa vzájomne prepojili a rozležali. Nielen ja, ale aj muž bol z tohto jedla milo prekvapený, skonštatoval, že ani klobáska mu nechýba. Tá nechýbala ani mne, za to, feta bola milým prekvapením, ako do tohto jedla zapasovala a dala mu ďalší - pikantno-slaný rozmer. Ozaj, v zime sa vykašlite na čerstvé paradajky, ja som miesto nich použila konzervu celých sterilizovaných, a myslím, že som nimi nič nepokazila.
Shakshuka je úžasné chutné jedlo, a vyzerá to tak, že bude u nás na programe nielen v lete, ale celoročne. Ottolenghi opäť nesklamal, jeho recepty zakaždým fungujú a tentoraz zafungoval naozaj výnimočne. Shakshuke zdar!

Shakshuka


Na 4 porcie potrebujeme:
1/2 ČL celej rímskej rasce
cca 120 ml ľahkého olivového alebo rastlinného oleja
2 veľké cibule, na tenké plátky
2 červené a 2 žlté papriky, pokrájané na prúžky cca 1 cm široké
4 ČL melasového cukru (muscovado)
2 bobkové listy
lístky zo 6 vetvičiek tymianu (alebo 1 ČL sušeného tymianu)
2 PL nasekanej petržlenovej vňate
2 PL nasekanej koriandrovej vňate + na ozdobu
6 zrelých paradajok, nasekaných na hrubo (mimo sezóny 1 konzervu paradajok)
1/2 ČL šafranu
štipka kajenského korenia (alebo čili podľa výberu)
cca 150 ml vody
4 vajíčka
soľ a čierne korenie

+ feta syr a chlebové placky na servírovanie


1. Vo veľkej panvici vhodnej do rúry nasucho opečieme rímsku rascu, kým nezačne voňať. Pridáme olej a cibuľu a dusíme približne 5 minút. Miešame. Potom pridáme nakrájané papriky, cukor a bylinky a na silnom plameni varíme ďalších 10 minút, kým nezačnú papriky chytať farbu.
2. Pridáme nakrájané paradajky (tie z plechovky tiež pokrájame nahrubo), šafran, kajenské korenie a trochu soli a čerstvo pomletého čierneho korenia. Oheň stiahneme a pomaly varíme 15 minút. Počas varenia pridávame po troche vodu, aby sme získali konzistenciu omáčky. Ochutnáme, podľa potreby dosolíme či dochutíme čiernym korením.
3. Rúru predhrejeme na 160 °C - ventilátor a horný gril.
3. Keď papriky zmäknú a zmes získa správnu konzistenciu, vyberieme z panvice bobkové listy. V paprikovej zmesi urobíme postupne lyžicou štyri jamky a do každej rozbijeme jedno vajíčko. Vajíčka osolíme, prikryjeme pokrievkou a 5 minút varíme na sporáku. Následne bez pokrievky vložíme pod gril a približne 7 minút zapekáme, aby bielok stuhol.
Hotovú shakshuku vyberieme z rúry, posypeme koriandrovou vňaťou a podávame s nadrobenou fetou a chlebovými plackami.

Chlebové placky s rímskou rascou, sumachom a olivovým olejom


Na 12 kusov potrebujeme:
2 ČL cukru
3 ČL sušeného droždia
1 pohár teplej vody + prípadne trochu viac, podľa potreby
500 g hladkej chlebovej múky
2 ČL soli

Na potretie:
3 ČL nahrubo pomletej rímskej rasce
1 PL sumachu
1/2 pohára olivového oleja


1. Cukor a droždie dáme do väčšieho pohára s teplou vodou a necháme vzísť kvások.
2. Múku preosejeme do misy a zmiešame so soľou. Keď vzíde kvások, pridáme ho k múke a zmiesime hladké, nelepivé cesto, pokiaľ je zo začiatku zmes príliš suchá, po troške pridávame vodu, aby zmes získala správnu konzistenciu.
3. Zmiesené cesto vložíme do čistej misy, prikryjeme utierkou a necháme na teplom miesto hodinu-dve kysnúť. Medzitým v malej miske zmiešame olej s rímskou rascou a so sumachom.
4. Vykysnuté cesto premiesime, aby zmäklo a zvláčnelo. Následne ho rozdelíme na 12 rovnakých dielov. Grilovaciu panvicu zohrejeme. Z kúskov cesta váľkame placky vo veľkosti, aby sa zmestili dve vedľa seba na panvicu. Opečieme dozlatohneda z jednej strany, následne otočíme, potrieme ochuteným olejom a dopečieme aj z druhej strany. Upečené placky preložíme na tanier a postup zopakujeme so zvyšným cestom.
5. Placky chutia najlepšie čerstvé a teplé. V deň upečenia sa dajú prihriať v rúre, opäť zvláčnejú, len pozor, aby neboli v rúre príliš dlho, vysušia sa. Placky možno potrieť aj čistým olejom, prípadne cesnakom alebo zmesou iných korenín.

Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené