Tento rok tu bude podobné, jeden orech som včera prekrojila, bol ako stvorený na orechovku. A prečo sa vlastne púšťať do domácej orechovky? Pri domácej verzii viete presne, čo ste do nej dali a garantujem vám, jej chuť a vôňa sa kupovanej nevyrovnajú. Orechovka zaváňa nostalgiou, mágiou, minulosťou a verte, fľaška dobrej orechovky ako darček poteší nejedného otca, dedka, či tetu. Jednu fľašu si určite treba uchovať aj pre vlastné potreby - my sme tú moju minuloročnú popíjali celé vianočné sviatky. Orechovka má vraj pozitívny vplyv na trávenie, upokojuje podráždený žalúdok, ba vraj vie pomôcť aj pečeni a krvi. V každom prípade, aj tu platí, že všetko s mierou, ale malý pohárik likéru v príjemnej spoločnosti nikomu neublíži.
Svätojánska orechovka
24 vlašských orechov v mliečnej zrelosti (trhaných okolo sv. Jána, 24.6.)
1,5 litra vodky (obsah alkoholu: 40 %) prípadne iného neutrálneho alkoholu
5 klinčekov (+ 2 na sirup)
1 tyčinka škorice (+ pol tyčinky na sirup)
4 zrnka borievky (+ 2 na sirup)
300 g krupicového cukru
1. Orechy poriadne umyjeme, prípadne necháme dve hodiny vo vody, aby sa u nich uvoľnili nečistoty a až následne ich umyjeme. Potom ich dôkladne osušíme a nakrájame na kolieska alebo štvrtinky. Orechy vložíme do veľkého 5litrového pohára a zalejeme alkoholom. Pridáme klinčeky, škoricu, borievky, zakryjeme a na slnečnom parapete, resp. kuchynskej linke necháme 6 týždňov stáť.
2. Po uplynutí tejto doby (nič sa nestane, ak ju natiahnete aj na 8 týždňov) si pripravíme cukrový sirup. Cukor s vodou v pomere 1 : 1 (na 300 g cukru 300 ml vody) zvaríme na sirup spolu s ďalším korením (klinčeky, škorica, borievky) a necháme vychladnúť.
3. Orechový macerát dôkladne scedíme (aj opakovane, aby sa zachytili na tkanine, či filtrovom papieri všetky tuhé čiastočky) a zmiešame s cukrovým sirupom. Hotový likér naplníme do fliaš a necháme ešte mesiac - či polroka (do Vianoc) odležať.