Tento rok som sa prvýkrát dala zlákať bazou. Môže zato predovšetkým časopis Delicious, ktorý som si doviezla pred pár týždňami z Londýna. Celé štyri strany venujú baze, výrobe sirupu z nej a zopár receptom s jeho použitím. Zaujal ma však aj recept na bazovú tempuru. O vyprážaných bazových kvetoch som už počula, ale nepoznala som nikoho, kto ich ochutnal. A keďže som za každú srandu a experiment v kuchyni, rozhodla som sa vyskúšať to. K veľkého okamihu došlo v stredu. Pred obedom sme šli na bazu a hľadali pekné, ešte nie úplné rozkvitnuté kvety. Bolo to trochu ťažšie, lebo baza v našom okolí už pomaly odkvitá. Keďže som však neplánovala vyprážať bazu pre celú armádu, uspokojila som sa s asi desiatimi menšími kvetmi. Postup prípravy a recept na tempura cestíčko nájdete nižšie. A moje dojmy? Zmiešané. Vyprážaný bazový kvet je dosť zvláštny. Zvláštny svojim zmeneným zjavom, vôňou aj chuťou. Na mňa príliš aromatická a dominantná chuť. Práškovým cukrom pocukrovaný kvet sa zjesť dá, ale úprimne, pre mňa nič moc. Bola som však prekvapená z Danka, ten zjedol jeden celý kvet. Nuž, je to sladké, takže chutilo. Ja však nemám rada sladké jedlá, múčne, vyprážané a podobné záležitosti, preto ma ani vyprážaná baza neoslovila. Ak však máte radi experimenty, pokojne vyskúšajte.
Bazový sirup (ang. elderflower cordial) je však iná káva. Je to hotová delikatesa a pochúťka! Robila som ho ešte minulý týždeň a to hneď z dvoch dávok. Do tej menšej som použila biely cukor a na doladenie chuti okrem bazy aj limetku a citrón. Väčšiu dávku som ovoňala pomarančom a pripravila ho s hnedým cukrom, vďaka čomu sa stal trošku zdravším variantom. Nemá však tú typickú, nádhernú slamovožltú farbu. Chutí však rovnako skvele!
Bazový sirup ochutí nielen nealko nápoje a zaženie smäd, ale
perfektne sa hodí aj na prípravu miešaných alkoholických nápojov. Jeho
chuť si veľmi dobre rozumie napríklad s ginom a tonicom, vodkou, či
šampanským. V lete ho určite vyskúšam na viacero spôsobov, teším sa
najmä na kombináciu s proseccom. Tentoraz som si s ním namiešala dva
nápoje. Bazovým sirupom som nahradila trstinový cukor v mojite a v
druhom nápoji som bazový sirup skombinovala s vodkou a tonicom.
Ak vo vašom okolí ešte kvitne baza, dajte sa zlákať aj vy na výrobu
sirupu. Určite nebudete ľutovať a váš pitný režim spozná nové zaujímavé
chute.
10 pekných mladých bazových kvetov
slnečnicový olej na vyprážanie
1 veľké vajce
250 ml perlivej minerálky
125 g kukuričnej múčky – maizeny alebo gustinu
125 g jemnej ryžovej múky (použila som obyčajnú hladkú 00)
1 ČL sódy bikarbóny
1 ČL prášku do pečiva
2 ČL práškového cukru + ďalší na pocukrovanie
Kvety skontrolujeme a strasieme z nich peľ ako aj prípadné nečistoty a drobné chrobáčiky. (Kvety, ktoré už odkvitajú, alebo sú napadnuté voškami určite nepoužijeme a necháme ich v prírode.) V mise zmiešame vajíčko s perlivou vodou. Do tejto zmesi preosejeme všetky suché prísady a vymiešame husté cestíčko. V panvici alebo vo fritéze zohrejeme olej. Kvety namočíme do cestíčka a vložíme do horúceho oleja, v ktorom ich sprudka z oboch strán vyprážame dozlatista.
Hotové kvety ukladáme na rozložené papierové obrúsky, aby odsali prebytočný tuk. Pocukrujeme a podávame teplé, buď samostatne, alebo s nejakou ovocnou omáčkou na namáčanie.
Tip: Cestíčko je dosť husté, preto sa nesnažte namáčať doň celé kvety. Vypražené sú veľmi hrubé a cestíčkové. Bazové kvety stačí namočiť len z jednej strany a zľahka, aby po vypražení nestratili tvar kvetu.
Na cca 1,5 litra:
1 kg kryštálového bieleho cukru
850 horúcej vody
20 – 25 pekných kvetov bazy (podľa veľkosti)
2 veľké citróny
1 limetka
45 g kyseliny citrónovej
Cukor nasypeme do veľkej sklenenej, keramickej alebo smaltovej nádoby, zalejeme vriacou vodou a miešame, kým sa nerozpustí. Pridáme očistené kvety, na kolieska nakrájané citróny a limetu a kyselinu citrónovú. Prikryjeme a necháme stáť pri izbovej teplote 24 hodín.
Potom bazový macerát precedíme cez hustú čistú tkaninu, napríklad cez mušelín (mne výborne poslúžil biely mušelín z Ikea). Ak sú v precedenej tekutine ešte stopy po kvetoch, cedenie zopakujeme. V sirupe nesmie byť ani smietka, kúsok kvetu a podobne, sirup musí byť číry. Sirup nalejeme do čistých, vysterilizovaných fliaš a uložíme do studenej komory alebo do chladničky, kde by mal vydržať približne dva mesiace.
1,5 litra vody
1,5 kg hnedého prírodného cukru (alebo v pomere 1 : 1 s bielym)
30 – 35 kvetov bazy
2 pomaranče
1 citrón
20 g kyseliny citrónovej
Kvety a na kolieska nakrájané pomaranče a citrón dáme do veľkej misy alebo 5 litrového pohára. Vodu prevaríme, necháme úplne vychladnúť a zalejeme ňou pripravené kvety. Zakryjeme a necháme stáť 24 hodín, najlepšie na chladnom a tmavom mieste.
Na druhý deň macerát dôkladne scedíme cez hustú tkaninu a nalejeme do
veľkého hrnca. Pridáme cukor a jemne zohrievame, kým sa cukor
nerozpustí. Pridáme kyselinu citrónovú, necháme krátko zovrieť a
odstavíme. Nalejeme do čistých, vysterilizovaných fliaš. Zabalíme do
deky a necháme stáť do druhého dňa, kým úplne nevychladnú.
Skladujeme v chladnej komore a po otvorení v chladničke.
2 cl bazového sirupu
4 cl bieleho rumu
limetka
mäta
drvený ľad
sóda
Do longdrinkového pohára dáme polovicu limetky, nakrájanú na štvrtinky, zopár lístkov mäty, zalejeme bazovým sirupom a drevenou paličkou roztlačíme. Zasypeme ľadom, hrsťou mäty a zvyšnou nakrájanou limetkou. Prilejeme rum a zalejeme sódou. Podávame so slamkou a paličkou na miešanie.
2 cl bazového sirupu
4 cl vodky
tonic
ľad
citrón na ozdobenie
Do longdrinkového pohára nasypeme ľad. Prilejeme sirup a vodku a zamiešame. Dolejeme tonicom a ozdobíme plátkom citróna.
Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.
Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.