Samozrejme, že som z prvého pokusu mala trochu obavy, na košíčky som zvolila cesto, ktoré používam na quiche, toho som sa nebála, výzvou však bola plnka. Nebude riedka? Bude sa dať ozdobne naniesť cukrárskou špičkou? Nevzniknú v košíčkoch len nevzhľadné beztvaré kôpky plnky? Veru bála som sa, ale šošovicová plnka, aj keď čerstvo po príprave dosť tekutá, počas chladnutia krásne hustla, takže moje obavy sa začali strácať. Hotové košíčky som dozdobila koriandrom a čili a na druhý deň putovali pred degustačnú komisiu do práce. Dopadli na výbornú - chutili, očarili a stali sa hitom, tento týždeň som ich piekla dokonca dvakrát.
Po skúsenosti s touto chuťovkou musím skonštatovať, že aj taká obyčajná surovina ako šošovica, môže očariť, ak sa spracuje rafinovane a príťažlivo pre jazýček aj oči.
Pikantné šošovicové košíčky
(na cca 25 menších košíčkov)
Na košíčky:200 g hladkej múky
90 g studeného masla
1 žĺtok
1 lyžička soli
3 - 4 lyžice studenej vody
Na plnku:400 g lúpanej drobnej oranžovej šošovice
1 plechovka kokosového mlieka
1 lyžička koriandru, čerstvo podrveného v mažiari
2 lyžičky rímskej rasce, čerstvo podrvenej
4 tobolky zeleného kardamómu, podrveného v mažiari (bez zelených šupiek)
1 - 2 čerstvé červené čili papričky (závisí od štipľavosti)
lyžička kurkumy
soľ
Pozn.: koreniny podľa potreby aj navyše pre finálne dochutenie
Na dozdobenie:červená čili paprička
koriandrová vňať
Príprava košíčkov: Uvedené suroviny dáme do robota a spracujeme na hmotu podobnú posýpke. Skúsime, či sa dá rozdrobená hmota spracovať prstami do cesta, ak nie, pridáme ešte trochu masla a postup zopakujeme. Hmotu následne rukami spracujeme do hladkého cesta, zabalíme do fólie a necháme 30 minút odpočívať v chladničke. Medzitým formičky - košíčky zľahka vytrieme maslom. Rúru vyhrejeme na 180 °C. Z odpočinutého cesta trháme kúsky cesta a vtláčame ich do pripravených formičiek. Dáme do teplej rúry a pečieme dozlatista, asi 13 minút. Necháme 10 minút chladnúť vo formičkách, potom opatrne vyklopíme z formičiek tak, aby sa nepolámali a necháme úplne vychladnúť.
Príprava plnky: Šošovicu prepláchneme v studenej vode, dáme do hrnca a zalejeme plechovkou kokosového mlieka a plechovkou vody. Pridáme podrvené koreniny - koriander, rímsku rascu a kardamóm (ak sa nám chce, môžeme ich pred podrvením v mažiari opražiť na suchej panvici, aby uvolnili viac vône), na väčšie kusy pokrájanú čili papričku a privedieme k varu. Potom stiahneme oheň a pozvoľna varíme domäkka. Podľa potreby dolievame vodu, dávame pozor, aby šošovica neprihorela. Uvarenú šošovicu necháme vychladnúť a potom ju v mixéri spolu s lyžičkou kurkumy (kurkuma vylepší farbu rozvarenej šošovice) a lyžičkou soli rozmixujeme do hladkej hmoty. Ochutnáme a podľa potreby dochutíme koreninami, či soľou. Plnka by mala chutiť príjemne štipľavo a zároveň zemito po použitých koreninách. Ak boli použité čili papričky slabšie a plnka sa nám vidí málo štipľavá, môžeme plnku dodatočne dochutiť na veľmi drobno nakrájanou čerstvou papričkou. Hotovú plnku necháme odležať, kým nezhustne.
Plnenie: Pripravíme si cukrárske vrecúško a ozdobnú špičku, do vrecúška naberieme pripravenú plnku a naplníme ňou vychladnuté košíčky. Dozdobíme koriandrom a kolieskom čili papričky a necháme v chladničke stuhnúť. Pred podávaním vyberieme košíčky minimálne 30 min vopred z chladničky, aby sa v nich rozležali a uvolnili chute.