Ak by som mala vybrané menu definovať dvoma slovami (resp. štyrmi), bolo by to "veľa korenín a veľa byliniek". Rukami mi cez víkend prešlo neskutočne veľa rôzneho korenia a hromada mäty, petržlenu, jarnej cibuľky, koriandru a čili papričiek. No a najvyťaženejšími pomocníkmi pri príprave celého menu bola panvica, na ktorej som pražila korenie, mažiar, v ktorom som ho následne drvila a mlela a v neposlednom rade aj food procesor, ktorý mi pomáhal sekať, strúhať, a predovšetkým mixovať. Naťahovať sa s mažiarom bol celkom dobrý víkendový fitnes, váži totiž 7 kíl + palička ďalších 1,5 kila. Poviem Vám, radosť s ním pracovať, koreniny v ňom rozdrvíte jedna radosť. Horšie to už je s jeho dvíhaním a vysypávaním, ale človek sa pri dobre odvedenej práci rád obetuje.
A ako vyzeralo moje narodeninové menu?
Ako starter som podávala:
-
dukkah s olivovým olejom a arabským chlebom
-
hummus v troch verziách: basic, ochutený pastou
harissa a hummus s koriandrovou vňaťou a dukkah
-
cviklové pyré s jogurtom a za´atarom
Dukkah s olivovým olejom a arabským chlebom
Hummus v troch verziách
Domáca harissa pasta, s ktorou som ochutila hummus
Cviklové pyré s jogurtom a za´atarom
Ďalej som pripravila štyri šaláty, dva samostatné a dve ako povinná jazda k hlavnému chodu.
Šaláty, ktoré dokážu fungovať aj samostatne a nahradiť hlavné jedlo boli:
na´ama´s fattoush a
šalát z pečeného karfiolu s lieskovcami. Tento šalát bol mojim súkromným hitom na konci roka 2012, recept nájdete
TU.Na´ama´s fattoush
Šalát z pečeného karfiolu s lieskovcami
Ako prílohové šaláty som pripravila
šalát z čerstvej zeleniny - ten má v jeruzalemskej kuchyni dôležité miesto, šalát z uhoriek a paradajok nemôže chýbať skoro pri žiadnom hlavnom mäsovom jedle. Pripravila som aj svieži
šalát z uhoriek, gréckeho jogurtu a mäty - sušenej aj čerstvej. Tento šalát, úplne obyčajný, bolo svojou sviežou chuťou a chladivým efektom milým prekvapením.
Šalát z čerstvej zeleniny
Uhorky s jogurtom
Ako hlavné jedlo som upiekla
jahňacie stehno, marinované v zmesi libanonského korenia. Ďalej som pripravila drobné
fašírky z morčacieho mäsa a cukety s jarnou cibuľkou a kumínom, a nesmel chýbať ani
falafel. Prípravu toho, ako aj hummusu som si neuľahčila. Práve naopak, poctivo som si namočila sušený cícer.
Jahňa "Shawarma"
V čase oslavy sa mi nepodarilo odfotiť ani jedno z týchto jedál. Jahňacie som fotila až na druhý deň ráno, z ktorého ostal iba kúsok - na rozdiel od morčacích fašírok a falafelu, z ktorých neostalo nič, všetko sa zjedlo na oslave. Obidva recepty dopadli dobre, a najmä fašírky z morčacieho mäsa boli nečakaným prekvapením, ku ktorému sa určite budem vracať.
No a dezert?
Týždeň dopredu som si z Rakúska priniesla filo cesto, takže v jednom prípade som mala jasno -
mutabbaq. Robí sa podobne ako baklava, je to však sviežejší vďaka plnke z ricotty a kozieho syra. Videopostup v podaní Yotama Ottolenghiho si môžete pozrieť
TU. Mutabbaq
No a druhá sladká vec -
pomarančový chlebík zo semoliny s troškou kokosu. Neskutočná dobrota a primitívne jednoduchá príprava. Piekla som ho už dvakrát v priebehu posledných dní a vidím to tak, že cez víkend ho upečieme znovu.
Chlebík zo semoliny, kokosu a pomarančovej marmelády
Všetkým receptom, sa asi venovať nebudem, ale s tými, ktoré ma najviac dostali sa určite podelím. A začnem asi od konca, lebo tento pomarančový, voňavý, šťavnatý chlebík, na ktorého prípravu vám postačia dve misky, varecha a asi desať minút času, si zaslúži pozornosť.