Duly dôkladne umyjeme, osušíme a pokrájame na väčšie kusy. V hrnci zalejeme vodou a zakryté na miernom plameni varíme, kým duly nezmäknú. Pripravíme si čistú misu a sitko vyložené čistou namočenou a vyžmýkanou utierkou. Uvarené duly zlejeme do sitka a necháme odkvapkať. Šťavu zmiešame s cukrom a koreninami, pomaly privedieme k varu a povaríme asi 10 minút. Horúci sirup nalejeme do vysterilizovaných fliaš, uzavrieme a necháme vychladnúť. Potom uložíme na chladné a tmavé miesto (do chladničky) a spotrebujeme do 5 mesiacov.
Dulové želé
Príprava želé je celkom fascinujúca. Povaríte ovocie, aby zmäklo, medzitým si pripravíte mušelín, sitko a miesto, kde zavesíte mušelínový batôžtek s dulami na spontánne "odkvapkanie". Duly sa zlejú cez mušelín, zaviažu, zavesia a nechajú samovoľne aspoň 12 hodín okvapkávať. Nesmie sa im pomáhať a stláčať - tekutina a následne aj želé by bolo zakalené. A tak trpezlivo sledujete spodok mušelínového batôžka, kvapky dulovej "esencie" sa zjavujú tempom vápencovej kvapky na stalaktitoch v jaskyni, ale aj keď sa vám to zdá najprv nereálne, ráno nájdete v miske celkom slušný objem dulovej šťavy. Potom pridáte cukor, pomarančovú šťavu a varíte. V recepte stojí, že do 10 minút bude želé hotové. Varím 30 minút, varím hodinu a nič... skúška hustnutia nefunguje, žiadna želírovacia reakcia neprebehla.... a ako to dopadlo už viete z čítania vyššie...
Škoda, že som si nezvolila iný recept, postup podľa tejto knihy by bol možno úspešnejší. Skúsim nabudúce. Našťastie, želé je zachránené, i keď bolo pripravené inak ako som pôvodne chcela. Jeho hladká konzistencia mi dnes vnukla myšlienku, že tohtoročné linecké bude plnené pravdepodobne práve nim.