Vždy keď pečiem šišky, drahý sa pýta, prečo k nim neurobím jahodovú penu. Nikdy som nevedela čo presne myslí, u nás sa šišky (krepľe) vždy piekli s jamkou v strede, do ktorej sa po upečení dával džem, najčastejšie jahodový. Plnené šišky s džemom vo vnútri sme doma nikdy nerobili, a o šiškách s jahodovou penou som prvýkrát počula až od drahého. Mám pocit, že dávnejšie som šišky s penou u svokrovcov jedla, ale pamätám si to len veľmi matne. Predstava sladkej ťažkej šišky s kopou hypersladkej bielkovej peny ma nikdy nelákala, ale čo neurobíte pre drahého. Ten, kto vymyslel tento recept zmýšľal naozaj ekonomicky. Zvyšné bielky sa nevyhodili, ale ihneď použili do sladučkej peny.
Recept na jahodovú penu som hľadala niekoľko dní, až som ju nakoniec našla
u Ajky, za čo jej veľmi pekne ďakujem. Tí, čo si šišky neviete predstaviť bez jahodovej peny, nech sa páči, tu je recept. Ja si však nabudúce vystačím s džemom, kombinácia šiška a jahodová pena bola pre mňa smrteľne sladká. Neviem, či sa k tejto kombinácii ešte niekedy vrátim. Pena je inak super, samotnú som ju vyjedala z misky, ale šiška natretá kopcovito penou už bola pre mňa veľké sústo.
Šišky s jahodovou penou
Neuvádzam suroviny v pomere, s akým som pracovala dnes, ale pôvodný, vyskúšaný a overený pomer
z tohto receptu.
500 g hladkej a polohrubej múky (v pomere 3 : 2)
40 g krupicového cukru
40 g masla
4 žĺtky z veľkých vajec
30 g droždia
3 PL rumu
250 ml vlažného mlieka
štipka soli
nastrúhaná kôra z jedného citrónu
asi 250 ml oleja na vyprážanie
práškový cukor na posypanie
Na jahodovú penu3 bielky
250 krupicového cukru
jahodový džem
(nám sa veľa peny zvýšilo, takže podľa mňa pokojne stačí pripraviť penu z dvoch bielok a asi 160 g cukru)
Najprv si pripravíme kvások. Do väčšieho pohára rozdrobíme droždie, pridáme lyžičku cukru a zalejeme 100 ml teplého mlieka. Necháme postáť na teplom mieste, kým nevyrastie. Do misy medzitým preosejeme múku so štipkou soli, pridáme zvyšný cukor, kôru z 1 citróna, žĺtky a rum. Vo zvyšnom mlieku pomaly rozpustíme maslo a necháme vychladnúť. Hotový kvások a mlieko s roztopeným maslom vlejeme do misy a vypracujeme hladké vláčne cesto. Zľahka poprášime múkou, prikryjeme čistou utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť.
Vykysnuté cesto rozváľame na plát s hrúbkou cca 1,5 cm a vykrojíme z neho kolieska s priemerom asi 8 cm. Odrezky zmiesime, opäť vyváľame a vykrojíme ďalšie kolieska. Kolieska prikryjeme a necháme 15-20 minút podkysnúť.
Medzitým si pripravíme jahodovú penu. Bielky dáme do ohňovzdornej misy, postavíme na hrniec s vodou a nad parou šľaháme do hustej peny. Keď bielky zbelejú a začnú sa meniť na sneh, pomaly pridávame cukor a šľaháme do hustej bielej peny. Do hotovej peny zašľaháme asi 3 lyžice jahodového džemu, množstvo závisí od sladkosti džemu a od chuti, možno budú stačiť tri lyžice, možno budete musieť pridať. Hotovú penu odložíme bokom a pustíme sa do prípravy šišiek.
V hrnci zohrejeme rastlinný olej (alebo masť), musí ho byť toľko, aby v ňom šišky plávali a nedotýkali sa dna. Vhodíme do neho kúsok cesta,
pokiaľ začne olej prskať, je dosť horúci na vyprážanie. Do krúžkov cesta urobíme prstami alebo opačnou stranou varešky jamky a vkladáme ich do oleja - jamkou smerom dole. Šišky vyprážame pomaly, nie veľmi prudko, inak by rýchlo stmavli a vnútri by boli surové. Keď je ponorená časť šišiek zlatistej farby, opatrne ich otočíme a vypražíme aj z druhej - hladkej strany. Vyberáme ich kliešťami alebo
drôtenou naberačkou (príp. penovačkou). Necháme odkvapkať na vrstve
papierových utierok a na záver bohato pocukrujeme.Podávame s jahodovou penou alebo iba s jahodovým džemom. Dobrú chuť!
A čo vy, máte svoj obľúbený recept na šišky? Alebo máte radšej fánky, či dokonca nejaký iný fašiangový recept? Budem rada, ak mi napíšete.