Nie ste prihlásený login

Paprika: krásne farebná, zdravá a plná vitamínu C

Sezónne suroviny

30. 09. 2011


Paprika dovezená Španielmi z Nového sveta sa dlho pestovala len ako ozdobná rastlina. Až v 19. storočí sa zistilo, že sa dá jesť. Jej boom však prišiel až vtedy, keď sa vďaka mnohým šľachtiteľským pokusom podarilo vypestovať papriku bez výrazne ostrej chuti. Vyšľachtená zeleninová paprika tak na rozdiel od čili paprík neobsahuje capsaicin, alebo ho obsahuje len v nepatrnom množstve, záleží od odrody.
Farebná škála paprík je veľmi pestrá, za farbou však často nestojí odlišná odroda, ale dosiahnutý stupeň zrelosti. Pri hrubostenných paprikách skôr hranatého tvaru je zelená farba znakom nezrelosti, ktorá postupne prechádza k žltej, oranžovej a červenej. Červená paprika má nielen najlepšiu chuť, ale aj najvyšší obsah vitamínu C, ktorý sa môže pohybovať až na úrovni 300 mg v 100 g plodiny. To však neznamená, že zelená paprika je menej kvalitná. Aj keď nemá toľko vitamínu C ako červená, vždy ho má viacej ako rovnaké množstvo pomarančov. Jej ďalšou výhodou je aj to, že vďaka pevnejšej šupke vydrží dlhšie čerstvá.
A práve šupka je príčinou, že je paprika horšie stráviteľná. Ak aj vy patríte k tej skupine ľudí, ktorým spôsobuje paprika tráviace problémy, vyskúšajte ju nabudúce pred použitím ošúpať. Papriky sa vložia pod rozpálený gril do rúry, kde sa za pravidelného otáčania nechajú piecť približne 20 minút, kým sa na šupke nevytvoria čierne bubliny a zľahka nezhnednú. Takéto papriky sa vložia do igelitového vrecúška, kde sa nechajú zapariť. Alebo postačí aj misa zakrytá fóliou, či vlhká utierka, do ktorej sa papriky zabalia. Zo sparených paprík sa šupka jednoducho stiahne smerom od stopky. Takto pripravené papriky sú nielen stráviteľnejšie, ale aj chutnejšie, keďže sa v nich pečením zdôrazní sladká chuť.

Okrem hrubostenných, sýto farebných paprík, je u nás rozšírená a zjavne najobľúbenejšia svetlozelená paprika (odtieň zelenej môže prechádzať cez žltú až k bielej), ktorej sa v Čechách hovorí maďarská alebo slovenská. Ako sa týmto štíhlym špicatým paprikám hovorí u nás neviem. Ja ich volám letné. Tieto papriky mám pre ich chrumkavosť a sviežu chuť rada nielen čerstvé, ale bez nich sa jednoducho nedá uvariť moje najobľúbenejšie letné jedlo – plnená paprika v paradajkovej omáčke. Žiaľ, tento rok som ju ešte nejedla (teda, ak nerátam Chorvátsko). Tento rest musím napraviť čo najskôr, kým sú ešte na trhu čerstvé papriky z domácej produkcie.
Koncom leta a začiatkom jesene sa objavuje na trhoch aj ďalšia špicatá paprika – kapia. Je tmavočervenej farby a má úžasnú sladkú chuť. V našich končinách sa najčastejšie sterilizuje.
A keď už sme pri tých sterilizovaných paprikách, v tejto podobe sa okrem kapie najčastejšie stretávame s baraními rohmi alebo s alma papričkami. Alma – po maďarsky jablko, čiže drobné okrúhle papriky v tvare jablka, ktoré sú buď sladké alebo štipľavé. No, na tému paprík by sa toho dalo ešte veľa povedať. Snáď niekedy nabudúce.

Crostini s mozzarellou a pečenými paprikami

ciabatta (alebo bageta) pokrájaná na šikmé plátky
mozzarella, nakrájaná na plátky
zmes pečených paprík, ideálne červená a žltá, nakrájané na pásiky
čerstvá petržlenová vňať, nasekaná
hrsť kapár, nasekaných
soľ a korenie
1 lyžička olivového oleja

Crostini s mozzarellou a pečenými paprikami

Rúru predhrejeme na 200 °C. Ciabattu (alebo bagetu) pokrájame na šikmé plátky, rozložíme na plech a dáme do rúry zapiecť dozlatista, trvá to zopár minút. Medzitým si v mise zmiešame nakrájané papriky, kapary, petržlenovú vňať a olej. Osolíme, okoreníme a zľahka premiešame.
Na opečené plátky pečiva rozložíme mozzarellu a paprikovú zmes. Podávame ihneď ako predjedlo alebo ako chuťovky.


Bylinková frittata s pečenými paprikami

(zdroj inšpirácie: S. Rimmer: The seasoned vegetarian, Octobus Book, UK)

2 červené papriky
olivový olej
4 vajíčka
100 ml smotany na varenie
soľ a čierne korenie
1 PL nasekanej čerstvej bazalky
1 PL nasekaného čerstvého kôpru
75 g nastrúhaného čedaru
trochu syrových hoblín z parmezánu, grany alebo pecorina
extra panenský olej na pokvapkanie

Rúru vyhrejeme na 200 °C. Papriky zľahka potrieme olejom, položíme na plech a pečieme asi 20 minút, kým nezhnednú a na šupke nevzniknú čierne bubliny. Upečené papriky zaparíme v igelite alebo vo vlhkej utierke, potom z nich stiahneme šupku, očistíme od semien a nakrájame na plátky.
V rúre zohrejeme gril. Vajíčka zmiešame v mise so smotanou, bylinkami, soľou a korením. Primiešame aj nastrúhaný čedar. V panvici zohrejeme trochu oleja, nalejeme vaječnú zmes a pečieme asi 4 minúty, kým nestuhne zospodu. Potom ju vložíme na minútu pod gril v rúre, aby spevnel aj vrch frittaty. Hotovú frittatu rozkrojíme na 6 trojuholníčkov, ktoré striedavo s paprikou rozložíme na dve taniere. Vrstvenie ukončíme frittatou. Posypeme syrovými hoblinami a pokvapkáme panenským olivovým olejom. Perfektné zdravé a sýte raňajky sú na svete.


Pikantné papriky s rozpečeným syrom

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

3 červené, žlté alebo oranžové papriky (najlepšie sú červené)
soľ a korenie
250 g syra halloumi (alebo jadel, feta, prípadne aj mozzarella)
1 strúčik cesnaku, nasekaný
1 čili paprička, zbavená semien a nasekaná
hrsť petržlenovej vňate, nasekanej
šťava z 1 citróna
3 PL olivového oleja
2 PL opražených píniových orieškov

Pikantné papriky s rozpečeným syrom

Rúru predhrejeme na 200 °C. Papriky umyjeme a rozpolíme. Vyrežeme rebrá a semená, ale stopky necháme. Papriky rozložíme na plech vystlaný papierom reznou plochou hore. Osolíme, okoreníme a pokvapkáme olejom. Pečieme približne 15 minút, kým nezačnú mäknúť. Potom do každej papriky vložíme kúsok syra a zapečieme pod grilom, kým sa syr nerozpustí. Medzitým zmiešame nasekaný cesnak, čili papričku a petržlenovú vňať s citrónovou šťavou a olivovým olejom. Metličkou vyšľaháme dresing, do ktorého na záver primiešame píniové oriešky.
Upečené papriky uložíme na tanier a prelejeme dresingom. Podávame ako prílohu ku grilovanému mäsu, ale perfektná je aj ako hlavné bezmäsité jedlo.

Papriky s klobáskou, vajíčkami a syrom

2 väčšie paradajky, ideálne mäsité
1 veľká červená cibuľa, olúpaná
250 g kvalitnej klobásy, pikantnej
2 lyžice oleja
4 farebné papriky, nakrájané na prúžky
1 čili paprička, bez semien
150 g baby kukuričiek
soľ a čierne korenie
4 vajíčka
čerstvé bylinky (koriander, petržlen alebo bazalka) na posypanie
100 g čedaru, nahrubo nastrúhaného

Papriky s klobáskou, vajíčkami a syrom

Paradajky nasekáme nadrobno, cibuľu na mesiačiky, klobásu na kolieska. Vo veľkej panvici zohrejeme lyžicu oleja a opečieme na ňom klobásu zo všetkých strán dozlatista. Vyberieme dierovanou lyžicou a odložíme bokom. Do panvice nalejeme druhú lyžicu oleja, zohrejeme a pridáme cibuľu. Opekáme asi dve minúty, potom prisypeme prúžky paprík a nasekanú čili papričku. Asi po 10 minútach pridáme aj paradajky, osolíme, okoreníme, premiešame a varíme, kým zelenina nezačne mäknúť. Potom primiešame klobásku a kukuričky a dusíme domäkka. V zelenine urobíme varechou priehlbinky, rozbijeme do nich vajíčka, prikryjeme pokrievkou a necháme stuhnúť bielok. Odstavíme. Potom ešte osolíme, okoreníme a posypeme syrom. Na chvíľu prikryjeme, aby sa syr roztiekol. Posypeme čerstvou bylinkovou vňaťou (použila som bazalku) a podávame s pečivom.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené