O cvikle som už niekoľkokrát písala, pretože patrí k mojej najobľúbenejšej zelenine a varievam z nej počas celého roka. Už začiatkom júna som sa tešila z prvej úrody zo svokrovej záhrady, vtedy som si pochutnala aj na mladej čerstvej vňati. Našťastie, červená repa je trvanlivá zelenina, takže je prístupná počas celého roka. Samozrejme, že tá mladá, čerstvo vytrhnutá v záhrade je najlepšia, ale cviklu si dám naozaj hocikedy. Ak je cvikla pevná, tvrdá, nie príliš prerastená (ideálne vo veľkosti tenisovej loptičky), a nejaví žiadne známky poškodenia, či vädnutia, smelo ju kúpte. Ideálne na trhu, z domácej produkcie.
Túto nádhernú, tradičnú zeleninu z východnej Európy postihol u nás smutný osud. Jej využitie sa zredukovalo na konzervovanie do sladko-kyslého nálevu, prípadne do šalátu s chrenom. Priznám sa, k francúzskym zemiakom mám práve zaváranú cviklu najradšej, a Veľkú Noc si neviem predstaviť bez strúhanej cvikly s chrenom, ale tam jej využite v mojej kuchyni nekončí. S cviklou experimentujem pravidelne, skúsila som už aj výborné carpaccio, a najnovšie dokonca koláč, či placky. Z posledných receptov ma však najviac dostalo cviklové orzotto podľa Nigelly. Božská chuť! Síce sa v jednom recepte stretli dve zabudnuté a nie práve obľúbené suroviny – cvikla a krúpy, ale práve toto jedlo je úžasným príkladom, ako sa dá aj z takýchto surovín pripraviť zaujímavý, originálny a chutný pokrm.
Polievka z cvikly a feniklu
3 PL olivového oleja
1 pohár nakrájanej cibule
1 pohár nakrájaného feniklu
1 ½ ČL feniklových semien
2 veľké cvikly, pokrájané na malé kocky
2 poháre vývaru
1 pohár kefíru
soľ a čierne korenie
Na ozdobu: kefír a vňať z feniklu
V hrnci zohrejeme olej, pridáme cibuľu, fenikel a feniklové semiačka. Dusíme, kým zelenina nezmäkne. Potom pridáme cviklu a zalejeme vývarom. Privedieme k varu, prikryjeme a stiahneme plameň. Dusíme domäkka. Uvarenú polievku rozmixujeme v mixéri na pyré, vrátime do hrnca a primiešame kefír. Osolíme a okoreníme. Naberieme do tanierov a ozdobíme kefírom a feniklovou vňaťou.
Zemiakové lievance s voňavou cviklou
(zdroj inšpirácie: S. Rimmer: The seasoned vegetarian)
Na zemiakové lievance:
700 g múčnych zemiakov
125 g hladkej múky
1 ČL prášku do pečiva
soľ a čierne korenie
400 ml mlieka
4 vajíčka
rastlinný olej na vyprážanie
Na voňavú cviklu:
400 g varenej cvikly
2 PL rastlinného oleja
50 g masla
125 g medu
3 PL červeného vínneho octu
štipka strúhaného muškátového orieška
veľká hrsť baby špenátových listov
1 PL píniových orieškov, nasucho opečených na panvici
crème fraîche k podávaniu (alebo hustá kyslá smotana)
Zemiaky uvaríme v šupke, potom ich ošúpeme a prepasírujeme. Pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva, soľ a čierne korenie. Pridáme aj rozmiešané vajíčka a postupne prilievame mlieko, až nám vznikne lievancové cestíčko. Panvicu potrieme olejom a upečieme na nej lievance. Hotové lievance držíme na teplom mieste (napr. v rúre vyhriatej na 80 °C).
Cviklu nakrájame podľa veľkosti na štvrtinky až osminky. V panvici zohrejeme olej s maslom, pridáme cviklu a pár minút varíme bez miešania. Pridáme med a premiešame, aby sa ním obalila cvikla. Potom pridáme vínny ocot, muškátový oriešok a ochutíme soľou a korením. Varíme 3 minúty, potom pridáme špenátové listy a píniové oriešky. Opekáme, kým špenát nezvädne.
Lievance servírujeme spolu s cviklou a špenátom. Na tanieri ozdobíme lyžicou kyslej smotany.
Zemiakovo-cviklové placky so zázvorom
Pre 4 osoby:
3 cvikly
2 zemiaky
100 g cícerovej múky + podľa potreby aj viac
3 cm kúsok čerstvého zázvoru
¼ ČL drveného nového korenia
½ ČL mletých klinčekov
1 ČL čili vločiek
1 ČL soli
rastlinný olej na vyprážanie
Cviklu a zemiaky umyjeme, ošúpeme a postrúhame najemno. Zázvor tiež postrúhame najemno a spolu so všetkými koreninami a soľou pridáme do misy. Prisypeme cícerovú múku a dôkladne premiešame. Cesto necháme 10 minút stáť, potom tvarujeme malé placky, ktoré pomaly na slabom plameni upečieme z oboch strán dozlatista.
Podávame s rukolou a kyslou smotanou, alebo napríklad s mäkkým kozím syrom.
Cviklové orzotto
(zdroj inšpirácie: Vianoce s Nigellou, Ikar)
Pre 4 osoby:
1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
300 g veľkých krúp alebo jačmeňa
2 PL olivového oleja
1 ČL sušeného tymianu
125 ml bieleho vína
1,2 litra zeleninového vývaru
250 g cvikly, uvarenej a pokrájanej na 1 cm kocky
150 ml kyslej smotany + k podávaniu
30 g posekaných pekanových orechov
2 PL posekanej pažítky (alebo petržlenovej vňate)
V panvici zohrejeme olej, pridáme cibuľu a pozvoľna dusíme asi 10 minút. Potom prisypeme tymian. Zvýšime teplotu, pridáme krúpy a všetko spolu miešame 2 minúty. Zalejeme horúcim vývarom a chvíľu povaríme. Prikryjeme a dusíme dovtedy, kým nebudú krúpy al dente. Polovicu uvarenej cvikly rozmixujeme s polovicou smotany. Rozmixovanú zmes vmiešame do uvarených krúp. Na záver primiešame nakrájanú cviklu a podľa potreby aj zvyšnú smotanu. Ak je orzotto príliš husté, môžeme ho zriediť horúcim vývarom.
Pekanové orechy opečieme nasucho na panvici a posypeme nimi, ako aj pažítkou (petržlenovou vňaťou) orzotto. Podávame s kyslou smotanou.
Dusená cvikla so zemiakmi, mangoldom a pórom
Toto jedlo vzniklo ako improvizácia z obsahu chladničky a zeleninovej priehradky, keď som potrebovala pripraviť prílohu k nedeľňajšiemu obedu. Výsledok ma však viac ako milo prekvapil.
uvarená cvikla
uvarené zemiaky
pór
mangold
olivový olej
soľ a korenie
balsamico ocot
žerucha alebo pažítka na posypanie
Uvarenú cviklu a zemiaky ošúpeme a pokrájame na mesiačiky. Pór pokrájame nadrobno. Mangold rozoberieme, stopky odrežeme od listov. Stopky pokrájame nahrubo a chvíľu povaríme vo vriacej vode, aby skrehli. Listy nakrájame nahrubo a zatiaľ necháme bokom. V panvici zohrejeme olej, pridáme pór a udusíme domäkka. Potom pridáme cviklu, zemiaky, predvarené mangoldové stopky a nakrájané listy. Polejeme niekoľkými strekmi balsamico octu, premiešame a povaríme, kým všetka zelenina nezmäkne. Ochutíme soľou a korením. Preložíme na misu, posypeme nasekanou žeruchou alebo pažítkou a podávame ako prílohu.
Cviklový šalát so šunkou a chrenom
3 lyžice kyslej smotany alebo bieleho smotanového jogurtu
1 lyžica strúhaného chrenu
500 g nových zemiakov, uvarených
6 plátkov kvalitnej šunky, natrhaných na kúsky
150 g rukoly alebo ľubovoľnej zmesi šalátových listov
250 g varenej cvikly
soľ a korenie na dochutenie
Smotanu alebo jogurt zmiešame s nastrúhaným chrenom. Uvarené zemiaky a cviklu pokrájame na štvrtinky, väčšiu cviklu na osminky. Spolu so šunkou a rukolou dáme do misy, pridáme smotanu s chrenom a zľahka premiešame. Podľa chuti osolíme a okoreníme.
Tip. Ak je chren príliš ostrý, pridáme k nemu štipku cukru.
Čokoládový koláč s cviklou
5 stredne veľkých cvikiel (resp. 2 poháre cviklového pyré)
1 pohár masla, zmäknutého
1 ½ pohára tmavohnedého cukru
3 veľké vajíčka
1 ČL vanilkového extraktu
½ pohára kvalitného kakaa
1 ½ pohára polohrubej múky
2 ČL jedlej sódy
1 ČL škorice
štipka soli
práškový cukor na pocukrovanie
Neošúpanú cviklu uvaríme vo vode, alebo zabalenú v alobale upečieme domäkka. Ošúpeme a rozmixujeme na jemné pyré, mali by sme získať 2 poháre pyré.
Rúru predhrejeme na 180 °C. Tortovú formu s priemerom 26 cm vymastíme a vysypeme múkou. Vo veľkej mise vyšľaháme maslo s cukrom do peny. Po jednom zašľaháme vajíčka. Potom pridáme vanilkový extrakt a cviklové pyré.
V druhej mise zmiešame preosiate kakao, múku, jedlú sódu, škoricu a soľ. Pridáme k obsahu prvej misy a dôkladne premiešame. Cesto nalejeme do pripravenej formy a pečieme 40 – 45 minút. Necháme vychladnúť. Pred podávaním posypeme práškovým cukrom. Podávame so šľahačkou, kyslou smotanou alebo hustým gréckym jogurtom ochuteným lyžicou medu.