Nie ste prihlásený login

Veľká Noc vo svete

Doma v kuchyni

05. 04. 2010



Čo krajina, to iné veľkonočné zvyky. Napríklad u nás polievačka a šibačka, v germánskych krajinách schovávanie sladkostí do záhrady a potom nadšené hľadanie deťmi. Veľmi rozmanité sú aj tradičné jedlá a dezerty, ktoré sa pripravujú na tieto najväčšie kresťanské sviatky. V Írsku a v Británii sa pečie tzv. simnel, čo je koláč s mandľami a hrozienkami. Do tohto koláča v podobe chlebíka sa zapekáva 11 marcipánových vajíčok, ktoré symbolizujú 11 apoštolov, teda všetkých, čo sa zúčastnili poslednej Kristovej večere, okrem Judáša. Simnel sa pečie už od stredoveku a jeho názov pochádza z latinského slova „simili“, ktoré označovalo najjemnejšiu múku na pečenie. Podľa tradície sa má Simnel piecť týždeň pred Veľkonočnou nedeľou, a keď si aj po týždni zachová šťavnatosť, svedčí to o pekárovom majstrovstve. Simnel som piekla minulý rok. Tento rok som sa rozhodla pre britské hot cross buns, čo sú malé žemličky ozdobené krížom na znak utrpenia Ježiša Krista. Hot cross buns sú jemné a nadýchané a vďaka zmesi korenia veľmi voňavé. Tieto sviatky som neodolala ani mazancu, ktorý má veľkonočnú tradíciu v Čechách. Tradične sa piekol na Bielu sobotu po skončení pôstu a symbolizoval začiatok veľkonočného hodovania. Podľa kresťanskej tradície sa zdobí krížom, pripomínajúcim Kristovo ukrižovanie.

Simnel

(zdroj inšpirácie: časopis Dobré jedlo)

Na cesto:
140 g masla
175 g práškového cukru
3 vajcia
250 ml pomarančového džúsu
200 g sušených marhúľ
200 g sušených brusníc
100 g hrozienok
50 g nastrúhanej citrónovej kôry
175 g marcipánu
300 g múky (hladká a polohrubá zmiešaná v pomere 1 : 1)
2 ČL kypriaceho prášku
1 ČL mletej škorice
1 ČL mletého muškátového orieška
1 ČL mletého zázvoru
50 g pomletých mandlí
maslo na vymastenie formy

Na glazúru:
1 vaječný bielok
200 g práškového cukru
marcipánové vajíčka na ozdobu

Kto nemá rád cukrovú polevu (tak ako ja), môže je nahradiť bielou čokoládovou polevou.


Rúru vyhrejeme na 180 °C, teplovzdušnú na 160 °C. Formu na biskupský chlebíček dôkladne vymastíme a vyložíme papierom na pečenie. Zmäknuté maslo vyšľaháme s cukrom do peny. Postupne po jednom pridávame vajíčka až nám vznikne ľahký krém. Do hrnca nalejeme džús, prisypeme pokrájané sušené ovocie, nastrúhanú citrónovú kôru a pomaly privedieme k varu. Znížime teplotu a za stáleho miešania varíme asi 10 minút. Potom hrniec odložíme na 15 minút na chladné miesto. Medzitým si z marcipánu vyformujeme 11 malých guľôčok - vajíčok.
Do misy preosejeme múku s kypriacim práškom. Pridáme všetky uvedené koreniny a mleté mandle a dôkladne premiešame. Suchú zmes postupne zapracujeme do peny z vajec.
Do pripravenej formy nalejeme polovicu cesta. Na cesto, do stredu formy poukladáme do radu marcipánové vajíčka. Zalejeme zvyšným cestom a povrch uhladíme. Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme 80 – 90 minút. Upečený koláč vyberieme, vo forme necháme dôjsť 15 minút a potom vyklopíme na mriežku.

Marcipánové vajíčka sa dajú kúpiť, mne sa ich však zohnať nepodarilo, tak som si ich vyrobila sama. K výrobe potrebujeme marcipán a potravinárske farby. Ja som na zafarbenie použila tekuté farby z tuby, lepšie sa s nimi pracuje a nie je potrebné ich zarábať ako práškové.

Vychladnutý koláč polejeme polevou, ktorú si pripravíme nasledovne: V čistej kovovej nádoby vyšľaháme dotuha bielok. Postupne pridávame cukor, až vznikne lesklá cukrová poleva. Koláč polejeme polevou a necháme ju voľne stiecť po bokoch. Necháme stuhnúť. Ešte skôr než poleva úplne stuhne, vtlačíme do nej farebné marcipánové vajíčka.

Vyššie som spomínala, že nemám rada cukrové polevy, takže som ju nahradila bielou čokoládovou polevou.

Hot cross buns

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

500 g hladkej múky 00
½ ČL soli
85 g trstinového cukru
2 ČL mletej škorice
1 lyžička mixed spice (zmes korenia)
štipka strúhaného muškátového orieška
50 g masla, pokrájaného + na vymastenie plechu
7 g instantného droždia (štandardne hmotnosť jedného vrecúška)
140 g zmesi sušeného ovocia
150 ml mlieka

Na kríže a ozdobenie:
3 lyžice hladkej múky
3 lyžice zlatého sirupu alebo medu

Mixed spice je zmes korenia, ktorá sa dá kúpiť napríklad v sieti Marks&Spencer, ale kto sa k nej nedostane, môže si ju ľahko namiešať doma. Zmiešame spolu mleté: 1 lyžicu škorice, 1 lyžičku koriandru, ½ lyžičky muškátového orieška, ½ lyžičky zázvoru, ¼ lyžičky nového korenia a ¼ lyžičky klinčekov. Pripravená zmes vydrží v uzavretej fľaštičke 4 mesiace.


Vo veľkej mise premiešame preosiatu múku, soľ, cukor a uvedené koreniny. Pridáme maslo a prstami ho rozdrobíme v múčnej zmesi. Vmiešame instantné droždie a sušené ovocie pokrájané na drobné kúsky. V hrnci ohrejeme zmes 150 ml mlieka a 150 ml vody. Teplú, ale nie príliš horúcu zmes vlejeme do misy a vypracujeme mäkké a súdržné cesto. Cesto vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku a hnetením vypracujeme hladké, nelepiace sa cesto.
Ak máme doma domácu pekáreň alebo robot, môžeme si cesto pripraviť s ich pomocou.

Cesto rozdelíme na 20 rovnakých kúskov a vytvarujeme z nich buchtičky. Vyšší plech vyložíme papierom a zľahka ho potrieme rozpusteným maslom. Na plech rozložíme bochníčky kúsok od seba. Boky buchtičiek potrieme zľahka maslom, aby sa nám nezlepili, keď podkysnú. Plech zakryjeme pomastenou potravinárskou fóliou a necháme na teplom mieste kysnúť dve hodiny.
Rúru predhrejeme na 190 °C. V miske premiešame 3 lyžice múky a 2 lyžice studenej vody. Mala by nám vzniknúť hustejšia krémová hmota. Ak je hmota príliš riedka, pridáme ešte múku. Vzniknutú hladkú pastu dáme do plastového vrecúška, odstrihneme mu rožok a na každú buchtičku nakreslíme kríž. Pečieme 15 – 18 minút dozlata.
Zlatý sirup alebo med pomaly ohrejeme a po vytiahnutí buchtičiek z rúry ich nim potrieme. Buchtičky získajú pekný lesk. Hot cross buns podávame teplé.

Veľkonočný mazanec

(zdroj inšpirácie: časopis Apetit)

1 čerstvé droždie (42 g)
100 g krupicového cukru + 1 lyžica do kvásku
200 – 250 ml vlažného mlieka
500 g polohrubej múky
trošku hladkej múky na poprášenie cesta
50 g sparených a opláchnutých hrozienok
1 – 2 lyžice rumu
½ vrecúška vanilkového cukru
¼ lyžičky soli
trochu nastrúhanej kôry z umytého citróna (najlepšie bio)
štipka muškátového kvetu
2 – 3 žĺtky
50 g olúpaných a pokrájaných mandlí
30 g vlašských orechov
150 g rozpusteného masla + troška na potretie po upečení
1 vajce na potretie pred pečením
práškový cukor na pocukrovanie (nemusí byť)


Všetky suroviny musia mať pri príprave cesta rovnakú, a to izbovú teplotu, preto včas (minimálne hodinu) pred prípravou vyberieme všetko potrebné z chladničky a zo studenej komory.
Do misy rozdrobíme čerstvé droždie, pridáme lyžicu cukru, dve lyžice múky a zalejeme vlažným mliekom. Necháme na teplom mieste, kým kvások pekne nenakysne. Hrozienka zalejeme rumom. Vo veľkej mise zmiešame preosiatu múku, cukor, vanilkový cukor, soľ, citrónovú kôru a koreniny. Do tejto zmesi vlejeme hotový kvások, pridáme žĺtka, namočené hrozienka aj s rumom, dve tretiny mandlí, pokrájané orechy a nakoniec rozpustené vlažné maslo. Najprv vareškou a potom rukami dôkladne vypracujeme cesto. Poprášime ho múkou, prikryjeme a necháme kysnúť dve hodiny na teplom mieste. Počas tejto doby ho dva alebo trikrát krátko prepracujeme vareškou (z cesta takto unikne nahromadený oxid uhličitý a vnikne čerstvý vzduch, čo uľahčí prácu kvasinkám a cesto pekne vykysne).
Vykysnuté cesto na doske opäť prepracujeme a rozdelíme na dve časti. Vytvarujeme z nich dva bochníky, ktoré presunieme na plech vystlaný papierom na pečenie. Necháme ešte cca 20 minút kysnúť. Medzitým vyhrejeme rúru na 220 °C. Podkysnuté bochníky môžeme narezať do tvaru kríža. Mazance potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme sekanými mandľami alebo mandľovými lupienkami a vložíme do rúry.
Päť až desať minút mazance sprudka zapekáme, potom teplotu znížime na 150 – 160 °C a dopekáme približne 35 minút. Na záverečných 5 až 10 minút môžeme teplotu ešte znížiť o 50 °C a prikryť mazance alobalom, aby sa nepripiekli. Pred dopečením pichneme do stredu bochníkov špajlu, a ak sa cesto nelepí, môžeme vytiahnuť plech z rúry. Upečené mazance potrieme roztopeným maslom a presunieme na mriežku, aby vychladli.

Pred podávaním ich môžeme ešte pocukrovať práškovým cukrom.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené