Na jeseň a v zime človek aicky siaha po teplom a výdatnejšom jedle, ktoré nielen zasýti, ale aj zahreje. Tieto jedlá so sebou samozrejme prinášajú aj viac kalórií. Jeseň a zima nie je stvorená pre ľahké listové šaláty - telu nestačia a pýta si viac, a na druhej strane, asi vie aj prečo. Záhradka je prázdna, listová zelenina a šaláty k nám cestovali bohvie odkiaľ, o sezónnosti a "lokálnosti" sa veľmi hovoriť nedá. Chutné šaláty sa však dajú pripraviť aj zo surovín, ktoré sú momentálne v sezóne - z koreňovej zeleniny (mrkva, paštrnák, cvikla, staré odrody ako kvaka, čierny koreň), strukovín, orechov, obilnín (jačmenné krúpy, či krúpy zo špaldovej pšenice). Tieto suroviny sú výdatné, takže zasýtia a dodajú telu potrebnú energiu, ale sú aj veľmi zdravé - plné vitamínov, minerálov, antioxidantov. Nejdem sa rozpisovať, čo tá ktorá surovina obsahuje, chcem vám len ponúknuť zopár receptov ako inšpiráciu na teplé, sýte, ale najmä zdravé a relatívne diétne teplé šaláty zo zeleniny, strukovín, orechov.
Šalát z pečenej cvikly a mrkvy
400 g drobnej cvikly
300 g menšej mrkvy (na jar siahnite po baby zeleninke, ktorej necháte aj trochu vňate)
50 ml olivového oleja
morská soľ a čierne korenie
4 strúčiky cesnaku, nasekané nadrobno
5 stoniek tymianu
200 g kozieho syra (použila som mäkký, čerstvý, nezrejúci)
3 PL červeného vínneho octu
1 - 2 PL medu
Rúru predhrejeme na 230 °C. Cviklu aj mrkvu umyjeme a ošúpeme (pokiaľ máme mladú mrkvu, stačí umyť), cviklu pokrájame na štvrtinky alebo osminky, mrkvu pozdĺžne na polovice. Cviklu premiešame s olejom, soľou a čiernym korením a rozložíme na plech. Pečieme asi 25 minút, resp. do polomäkka. Potom k cvikle pridáme mrkvu a pečieme ďalších 15-20 minút, 5 minút pred koncom pečenia pridáme kozí syr a nasekaný cesnak.
V miske spolu vyšľaháme ocot, med a lístky stiahnuté z tymianových stoniek. Upečenú zeleninu podávame preliatu týmto dresingom, zľahka osolíme, okoreníme a dozdobíme tymianom.
Šalát z pečeného karfiolu a lieskovcov
(zdroj inšpirácie: časopis Delicious, october 2012)
Z tohto šalátu som po prvom ochutnaní padla do kolien. Karfiol mám rada, ale nikdy by som o ňom nepovedala, že môže chutiť luxusne... ale môže. Tento recept z jeruzalemskej kuchyne je toho príkladom.
1 karfiol, rozobraný na malé ružičky
5 PL olivového oleja
1/2 ČL soli
50 g lieskovcov
1 veľká zelerová stonka
čerstvá petržlenová vňať, hladká
1/2 granátovéhojablka
1/3 ČL mletej škorice
1/3 ČL mletého nového korenia
1 PL sherry octu
1 1/2 ČL javorového sirupu
Rúru predhrejeme na 220 °C. Ružičku karfiolu premiešame s 3 lyžicami oleja, soľou a trochou čierneho korenia. Dáme na plech a pečieme 25-35 minút, kým karfiol nie je na vrchu chrumkavý a sfarbený dozlatista. Preložíme do misy a necháme trochu vychladnúť.
V rúre znížime teplotu na 170 °C. Lieskovce dáme na plech a pečieme asi 17 minút. Necháme ich vychladnúť a potom ich zbavíme uvoľnených šupiek (šúľaním v utierke). Nasekáme ich nahrubo.
V mise premiešame karfiol, lieskovce, zelerovú stonku nakrájanú šikmo na cca 0,5 cm kúsky, zrniečka z polovice granátového jabĺčka, petržlenovú vňať, škoricu a nové korenie, sherry ocot a javorový sirup. Dochutíme soľou a korením a podávame.
Šalát z pečeného karfiolu a cíceru
1 karfiol, rozobraný na ružičky
2 strúčiky cesnaku, drvené
2 lyžičky celej rasce
2 lyžičky kuminu (rímskej rasce)
3 lyžice olivového oleja
soľ a čierne korenie
400 g konzerva cíceru
50 g mandlí, nelúpaných
hrsť petržlenovej vňate
Rúru predhrejeme na 200 °C. Na plech dáme karfiol a cesnak, obyčajnú aj rímsku rascu, prilejeme 2 lyžice oleja, osolíme, okoreníme a dôkladne premiešame. Pečieme 30 minút. Potom prisypeme scedený a prepláchnutý cícer, mandle a zvyšný olej a pečieme ešte 10 minút. Pred podávaním premiešame s petržlenovou vňaťou, podávame teplé.
Šalát z pečenej mrkvy, cíceru a granátového jabĺčka
Týmto šalátom ma očarila Zuzka z
www.natanieri.sk, od leta som naň dumala, až naň konečne prišlo. Pôvodný recept nájdete
TU. Ja mám však momentálne také koriandrové obdobie - ako som ho pred pár rokmi nemohla vystáť, tak ho teraz rovnako silno zbožňujem, preto som mätu nahradila práve ním. A ako natruc sa mi minula aj rímska rasca, tak som na ochutenie zeleniny použila semienko koriandra - mimochodom, z vlastnej úrody.
4 veľké mrkvy
1 pomaranč
2 ČL drveného koriandru
olej
1 plechovka cíceru
100 g mäkkého kozieho syra
hrsť čerstvého koriandru
1 granátové jablko
soľ
Očistenú a na dlhšie kúsky pokrájanú mrkvu dáme do misy, pridáme olej, pomarančovú kôru, drvený koriander, soľ a dôkladne premiešame. Dáme na plech a v rúre vyhriatej na 190 °C pečieme asi 30 minút (zavisí od hrúbky mrkvy). Vyberieme z rúry, pridáme scedený a prepláchnutý cícer, šťavu z polovice pomaranča a premiešame. Preložíne na servírovaciu misu, obložíme nadrobeným syrom, posypeme granátovými jadierkami a koriandrovou vňaťou a podávame.
Šalát z pečenej mrkvy, šošovice a granátových jadierok
Pôvodný recept som skúsila trochu obmeniť, tak som cícer nahradila šošovicou a výsledok bol rovnako božský.
4 veľké mrkvy
1 pomaranč
2 ČL drvenej rímskej rasce
olej
1 plechovka drobnej šošovice alebo asi 150 g uvarenej šošovice
100 g mäkkého kozieho syra
hrsť čerstvého koriandru
1 granátové jablko
soľ
Očistenú a na dlhšie kúsky pokrájanú mrkvu dáme do misy, pridáme olej,
pomarančovú kôru, drvenú rímsku rascu, soľ a dôkladne premiešame. Dáme na
plech a v rúre vyhriatej na 190 °C pečieme asi 30 minút (zavisí od
hrúbky mrkvy). Vyberieme z rúry, pridáme scedenú a prepláchnutú šošovicu (alebo šošovicu doma uvarenú a vychladnutú),
šťavu z polovice pomaranča a premiešame. Preložíne na servírovaciu misu,
obložíme nadrobeným syrom, posypeme granátovými jadierkami a
koriandrovou vňaťou a podávame.