Nie ste prihlásený login

Londýn 2013 - časť prvá

Cestovanie a akcie

31. 10. 2013Už je to skoro mesiac, čo som sa s dvoma kamarátkami vybrala na výlet do Londýna. V Londýne už vyše 10 rokov žije moja najlepšia kamarátka, takže o bývanie bolo postarané. Tento výlet sme plánovali už dlhšie, ale dohodnúť sa na termíne bol vždy sakra problém, takže sa to odkladalo a odkladalo a mala som pocit, že sa asi nikdy nedohodneme. Nakoniec práve najviac rozlietaný človek určil presný termín. Kamarátka Danka sa totiž zaregistrovala na anglický polmaratón a ten sa konal v nedeľu 7. októbra. V máji sme kúpili letenky a odvtedy sme sa tešili a modlili sa, aby nám do toho nič neprišlo.Inak, do Londýna sme sa vybrali ako poriadne nesúrodá trojica. Každý cestoval sa niečim iným. Ja som letela do Londýna tretíkrát, a hlavným cieľom, teda popri návšteve najkamošky, bolo nakuknutie do londýnskej gastronómie. Vedela som, že chcem poriešiť nejaké trhy, navštíviť Ottolenghiho, popritom skočiť do kvalitných potravín, kníhkupectva a ak sa podarí, tak vidieť aj niečo z Londýna, i keď tie primárne turistické potreby som nemala, vzhľadom na to, že turistický základ som už dávnejšie absolvovala. Samozrejme, bola som pripravená na tento program, pretože ostatné dve baby šli do Londýna prvýkrát. Dankin hlavný cieľ bolo zabehnúť polmaratón, popritom si pozrieť to hlavné z Londýna a pokiaľ sa podarí, navštíviť nejakú galériu alebo múzem. No a nakoniec Katka - tá pricestovala s jasným cieľom - trhy, sekáče, obchody, shopping.
V uliciach Londýna sa ukázalo, že sa nedá ísť spolu jedným smerom, ak chce každý niečo iné.Prvý deň bol náročný, ale krásny. Tretíkrát v Londýne a tretíkrát krásne slnečné počasie. Danka bola z počasia taká unesená, že si to náležite užívala so svojim fotoaparátom. Do centra sme sa dostali okolo druhej poobede a začali sme na Piccadilli circuse. Odtiaľto smer Trafalgar Square, potom cez St. James Park k Buckingham palácu, otočka naspäť cez park smerom k Parlamentu s Big Benom a Temži.Potom obed na lodi na Temži, kde nás pozvala Katkina kamarátka, ktorá na lodi pracovala ako čašníčka. Po ľahkej večeri sme popri rieke pokračovali ďalej v prehliadke, smerom do mestskej časti City.

Posledné pohľady na London Eye pri západe slnka, a potom už smer k St. Paul Cathedral, London Tower a Tower Bridge. Večerná prechádza cez asi najkrajší most, aký som doteraz videla, stanica metra na London Bridge a potom už len dlhá cesta metrom domov. Prvý deň za nami, ale s domácim sprievodom to bol maximálne efektívne využitý čas. Nasledoval príjemný debatný večer pri tequile a chutných anglických syroch, v neskorých hodinách sa to však trošku zvrhlo, na čo poniektorí (ako napr. ja) trochu doplatili. Nuž, v príjemnej spoločnosti sa človeku nechce ísť spať a neplánovane sa prekecá (a prepije) až k ránu.

Začiatok druhého dňa bol trochu ťažký. Deficit spánku, suchoty, bolesť hlavy, ale aj bohatý program. Trištvrtehodinová cesta metrom bola krutá, ale prechádzkou v Hyde Parku sa môj stav pomaly zlepšoval. Danka si vyzdvihla štartovacie číslo na zajtrajší polmaratón a potom už naša cesta smerovala znova do londýnskeho City. Z metra sme vystúpili pri vysokom Monumente, v najbližšom Starbuckse sme si kúpili silnú kávu na prebratie a peši sme smerovali cez London Bridge a Temžu na druhý breh, konkrétne na Borough Market.Tento trh patrí k najznámejším v Londýne, vyhľadávajú ho nielen domáci, ale pre svoju atmosféru vo veľkom aj turisti. Bola sobota, čas okolo obeda, všade kopa ľudí. A všade samé dobroty. V tej tlačenici nebola šanca držať sa pokope, preto sme si dali hodinový rozchod. Na prebratie (káva nezabrala) a doplnenie vitamínov sme si kúpili čerstvú limonádu a začali sa s otvorenými očami motať pomedzi stánky a preklínať svoju hlúposť, že sme leteli len s príručnou batožinou. Takú hlúposť už v živote neurobím. Na druhej strane, aspoň máme dôvod na skoré repete. Trh bol veru parádny - čerstvá zelenina a ovocie, syry od výmyslu sveta, oleje a octy, čokoláda, zákusky, pečivo a chlieb, víno, mäso - napr. aj ťavie či z klokana, čaje, káva, koreniny... A bohaté zastúpenie rôznych kuchýň sveta. Čerstvá paella, vedľa talianske antipasti dobroty alebo čerstvá pasta, obďaleč chorvátsky stánok s tradičnými mäsovými dobrotami a sladkosťami z fíg, ďalej čerstvá neošklbaná a z kože nezodratá divina, raw bar, kde odšťavovali nejakú čudesnú trávu a veľa veľa ďalšieho...
 
Najviac sa nám páčil "no stress" prístup domácich, resp. street food ako sa patrí - sadnete si s jedlom na obrubník cesty a ani trochu vám nevadí, že cesta je v obojsmernej premávke a že každú chvíľu vám len pár centimetrov popred nohy prebehne nejaké auto. Nikto to nerieši, cesta je plná sediacich a hemžiacich sa ľudí, ale keď sa pozriete na šoférov do okienok áut, nevidíte nikoho nadávať, trúbiť, čertiť sa... Skrátka, aj toto patrí ku koloritu Borough marketu.

Vzhľadom na moju blbosť a na obmedzenia pre príručnú batožinu som sa nemohla na trhu dostatočne vyšantiť. Urobila som si však radosť peknou utierkou a najmä niekoľkými koreninami. Juj, už sa teším, ako si konečne namiešam čerstvý za´tar. Ružové lupienky pôjdu asi do nejakého perzského dezertu, no a s čiernym kardamómom sa možno konečne pustím aj do nejakého indického receptu.

Londýn 2013 - časť druhá - už čoskoro pokračovanie

Komentáre k článku


Meno: JankaŠípka Dátum: 01. 11. 2013 14:41:11
Jednoducho I love London. Krásny príspevok.


Meno: katka.hrncekvar Dátum: 01. 11. 2013 15:28:27
Adi, ak by si nepoznala, veľmi slušnú zbierku korení majú vo Freshmarkete v exotických potravinách. Majú aj čierny kardamom, čierny sezam, čiernu horčicu a iné. Podľa mňa za hodne prijateľné ceny (v porovnaní s Naschmarketom vo Viedni).


Meno: Adusha Dátum: 01. 11. 2013 19:50:14
Janka, ja tiež ;) Dnes skúsim prihodiť pokračovanie...


Meno: Adusha Dátum: 01. 11. 2013 19:52:51
Katka, jejha, ďakujem za tip. Vo freshmarkete som už strašne dlho nebola, sakra, všetko mám tak od ruky :-( Ale je to určite menej ako do Viedne. Pôjdem sa tam určite kuknúť, problém so zháňaním korenín nejako nepociťujem, rímsky kmín, kardamóm, černušku - to zvyčajne zoženiem v nejakom bio obchode, len ten sumach mi pravidelne robí problém...


Meno: Stevka Dátum: 02. 11. 2013 15:00:36
Fajne čitanie....


Meno: Adusha Dátum: 03. 11. 2013 19:42:33
Stevi, fajna spoločnosť ;)

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené