Bledé kuracie prsia, zbavené kosti a kože, sú takým zvláštnym tovarom. Ak si v obchode porovnáte ceny celého kurčaťa, jeho jednotlivých častí s kosťou a kožou a mäsa pripraveného na rýchlu prípravu, zistíte, že práve kuracie prsia bez kosti a kože sú najdrahšie. Cena takto upraveného mäsa však vôbec neodráža jeho kvalitu a chuť. Tým, že boli prsia zbavené kosti, chrupavky a kože, boli v podstate zbavené aj chuti, lebo chuť mäsu dáva najmä koža, podkožný tuk, ba aj kosti a chrupavky.
Priznávam sa, že v časovej tiesni po kuracích prsiach siahnem aj ja. Málokedy ich upravujem v celku, zvyčajne ich pokrájané na kúsky použijem do thajského karí, tikka masály, či do pražených vaječných cestovín so zeleninou z woku.
Kuracie prsia sú veľmi častou položkou v jedálnych lístkoch našich reštaurácií. Zvyčajne sa podávajú v celku, chutia a vyzerajú stále rovnako (zle). Z panvice skrútený kus pŕs bez kože, kosti a chuti, alebo natenko vyklepaný kurací rezeň na prírodný spôsob. Priznám sa, nerada vidím tento spôsob úpravy v reštaurácii a priznám sa, že kuracie prsia si nezvyknem objednávať. Jednoducho, kuracie prsia bez kosti a kože vyzerajú na tanieri zvyčajne zle (samozrejme nie všade, ale kuracie prsia nepovažujem za výkvet slovenskej gastronómie).
Stačilo by však len chcieť, nebáť sa, a ponúknuť ľuďom vizuálne príťažlivejšie kuracie prsia pripravené aj s kožou. Rozdiel v dĺžke prípravy je minimálny, zato výsledok je vizuálne aj chuťovo neporovnateľný. Prsia sú šťavnaté, chutné a chrumkavá kôrka z opečenej kože len umocňuje celkový dojem. Ak ste na kuracie psia už stihli zanevrieť, vyskúšajte pripraviť si ich takto. K tejto príprave ma inšpirovali kačacie prsia. Zbožňujem dochrumkava upečené kačacie prsia, pokrájané na tenké, v strede ružové plátky. V reštaurácii si kačacie prsia rada dám, ale variť doma v bežné dni z tohto drahého mäsa by bolo finančne náročné. Samozrejme, pre slávnostné chvíle sú delikátne kačacie prsia ako stvorené, ale v bežné dni je pre slovenské rodiny predsa len prístupnejšie kurča. A kuracie prsia s kožou pripravené podľa postupu nižšie sú naozaj výborné. Výsledná chuť závisí aj od kvality hydiny, ale to asi nemusím pripomínať.
Na panvici pečené kuracie prsia na tymiane
Pre dve osoby potrebujeme:
2 kuracie prsia s kožou, bez kosti
1 čajová lyžička soli
1 lyžica rastlinného oleja
2 – 3 lyžice masla
čerstvý tymian
Rúru predhrejeme na 200 °C. Ťažkú panvicu (liatina, oceľ) bez povrchovej úpravy (čiže, žiadny teflón ani keramika) zohrievame 1 – 2 minúty na silnom plameni. Medzitým kuracie prsia z oboch strán osolíme. Do panvice nalejeme olej, chvíľu počkáme a potom kožou dole vložíme do panvice prsia. Nedotýkame sa ich, neskúšame ich posúvať. Prsia potrebujú svoj čas, potom sa samé odlepia od panvice. V priebehu 6 minút sa koža zmení na chrumkavú a sfarbí sa dozlatista. Pomocou klieští alebo obracačky prsia opatrne nadvihneme a skontrolujeme stav kože. Pokiaľ je už skutočne chrumkavá a zlatistá, otočíme ich. Do panvice pridáme maslo a čerstvý tymian. Keď sa maslo rozpustí, niekoľkokrát ním polejeme prsia.
Panvicu vložíme do rúry a pečieme približne 10 – 12 minút, závisí od veľkosti a hrúbky mäsa. Hotové prsia vyberieme z rúry, zabalíme do alobalu a necháme 5 minút odpočívať. Za ten čas sa šťava, ktorá sa počas pečenia skoncentrovala v samom strede mäsa, prenesie do celých pŕs (čiže, rovnaký princíp ako pri príprave stejkov a pečeného mäsa). Odpočinuté prsia pokrájame na tenké plátky a podávame so zemiakovým pyré alebo popučenými zemiakmi.
Pučené zemiaky s kelom
múčne zemiaky
kúsok kelovej hlávky
mlieko
maslo
soľ
čierne korenie
muškátový oriešok
čerstvá petržlenová vňať
Kel pokrájame na rezančeky a uvaríme v pare. Zemiaky uvaríme v osolenej vode, zlejeme, necháme chvíľu odpariť a spolu s roztopeným maslom a horúcim mliekom nahrubo popučíme. Ochutíme soľou, korením a muškátovým orieškom. Pridáme sparené kelové rezančeky, nasekanú petržlenovú vňať a premiešame. Podávame s hocijakým pečeným mäsom alebo hydinou.