Nie ste prihlásený login

Vianočné pečenie, časť prvá - z lineckého cesta

Doma v kuchyni

19. 12. 2020


Priznám sa, že pečenie vianočného pečiva ma baví zo všetkého pečenia najviac. Už v polovici novembra si zvyknem robiť zoznam receptov, ktoré plánujem k Vianociam upiecť. V zozname sa každoročne opakujú naše obľúbené klasiky, no a k nim každoročne pridávam nové zaujímavé a nevyskúšané recepty.
Najväčší priestor dostáva vždy linecké cesto a jeho rôzne variácie. Koláčiky zo základného lineckého cesta pečiem každoročne. Skúšala som niekoľko receptov s rôznym pomerom surovín, ale najviac sa mi osvedčil najjednoduchší "321" recept. Číslice vyjadrujú vzájomný pomer múky, masla a cukru. Základné cesto možno ovoňať pravou vanilkou, najemno nastrúhanou citrónovou kôrou alebo najemno rozdrveným klinčekom.


Ak vás základné linecké cesto nudí, môžete ho obzvláštniť kakaom, škoricou, kokosom, makom alebo orechmi. Časť múky stačí nahradiť pomletými vlašskými orechmi, lieskovcami alebo mandľami. Pozor však, aby tých orechov nebolo priveľa, cesto je potom krehké a drobivé a ťažšie sa s ním pracuje. Rovnako variovať sa dá aj plnka. Pikantný ríbezľový alebo malinový džem je základ, ale linecké je stvorené pre rôzne plnky, tri z nich uvediem v receptoch nižšie.
Pri príprave lineckého pečiva treba dodržať niekoľko pravidiel. Cesto spracujeme rýchlo, nemiesime ho zbytočne dlho. Vždy ho pripravujeme zo studeného, na kocky pokrájaného masla. Podotýkam, masla, nie margarínu. Hotové cesto pred pečením necháme oddýchnuť v chladničke, aby sa aktivoval lepok. Stačí aj pár hodín, ale ideálne je, keď cesto oddýchne celý deň.
O lineckom ceste by sa toho dalo popísať veľa, stručne len toľko, že je to najvšestrannejšie cesto pre vianočné pečivo. Rôzne chute cesta, rôzne plnky, rôzne tvary. Stačí sa trochu pohrať a z lineckého cesta upečiete najlepšie a najpestrejšie vianočné pečivo. Ja naňho nedám dopustiť.

Linecké pečivo - základný recept


Zo základného lineckého cesta sa najčastejšie vykrajujú kolieska. Kedže okrúhly tvar má väčšina vianočného pečiva, kvôli tvarovej pestrosti som ho zmenila na obdĺžničky.

300 g hladkej múky
200 g studeného masla,nakrájaného na kocky
100 g práškového cukru
2 žĺtky
dreň z polovice vanilkového struku
(alebo najemno nastrúhaná kôra z 1/2 citróna, alebo rozdrvený klinček)

+ hladký ríbezľový a marhuľový džem (alebo podla vlastného výberu)
+ práškový cukor na pocukrovanie

Z tejto dávky vyjde cca 24 kusov pečiva.


Z uvedených surovín zmiesime cesto. Zabalíme ho do fólie a necháme v chladničke 24 hodín odpočívať. Odpočinuté cesto vyberieme z chladničky a necháme ho trochu zmäknúť. Potom ho na pomúčenej doske rozváľame na hrúbku asi 4 mm a vykrajujeme z neho vybrané tvary. Do polovice vykrojíme aj okienka. Poukladáme na plech vystlaný papierom a pečieme pri 180/160 °C 10 minút doružova. Upečené necháme vychladnúť na plechu, aby cesto spevnelo, následne môžeme presunúť na mriežku.
Tvary z okienkom rozložíme na pracovnú dosku a pocukrujeme práškovým cukrom. Plné tvary potrieme s džemom a zlepíme opatrne s okienkovými.
Práškový cukor nie je podmienka, pečivo môže ostať aj nepocukrované.

Vianočné pečivo s pudingovým práškom


Okrem klasického receptu na linecké mám veľmi rada aj túto verziu s pudingovým práškom. S cestom sa veľmi dobre pracuje, je akoby trochu "chuťovo" suchšie, po tomto recepte siaham vtedy, ak chcem pečivo plniť krémovými plnkami.

100 g polohrubej múky
200 g hladkej múky
120 g vanilkového pudingového prášku
150 g práškového cukru
250 g studeného masla
2 žĺtky
šťava z polovice pomaranča


Uvedené suroviny zmiesime, cesto necháme odpočinúť v chladničke a následne na druhý deň z neho pečieme. Trochu zmäknuté cesto rozváľame na hrúbku 4-5 mm, vykrajujeme z neho rôzne tvary, ktoré na plechu vystlanom papierom pečieme asi 10 minút doružova. Necháme vychladnúť na plechu, vychladnuté pečivo plníme plnkou podľa vlastného výberu (džem, maslový čokoládový krém...). Naplnené koláčiky ozdobíme čokoládovou polevou.

Viedenské orieškové pečivo


Linecké cesto s lieskovými orieškami a k tomu oriešková plnka. Dobrota!

Na cesto:
160 g hladkej múky
80 g mletých lieskových orieškov
80 g práškového cukru
125 g masla
1 PL rumu a štipka škorice

Na orieškový krém:
1/2 vrecúška vanilkového pudingového prášku
200 ml mlieka
125 g masla
50 g práškového cukru
50 g mletých lieskových orieškov

+ tmavá čokoládová poleva na ozdobu



1. Zmiešame múku, oriešky, maslo, škoricu a rum a vypracujeme vláčne cesto. Necháme ho odpočívať v chlade aspoň pol hodiny, ale pokojne aj do druhého dňa.
2. Rúru predhrejeme na 170 °C/150 °C. Odpočinuté cesto (alebo odpočinuté a odstaté pri izbovej teplote) rozváľkame na 4 mm a vykrajujeme z neho ovály alebo kolieska. Prenesieme na plech vystlaný papierom a pečieme približne 15 minút doružova.
3. Z pudingového prášku a mlieka uvaríme hustý puding a necháme ho vychladnúť (povrch pudingu prikryjeme potravinovou fóliou, aby sa na ňom nevytvorila kožka).
4. Maslo s cukrom utrieme do peny, postupne zapracujeme puding a mleté oriešky. Hotovým krémom zlepujeme oválky a na záver ich ozdobíme čokoládovou polevou.

Punčové toliare


Ak máte radi punčové rezy, či iné punčové záležitosti, budú vám tieto toliare chutiť.

Na približne 25 ks potrebujeme
Na cesto:
150 g hladkej múky
100 g studeného masla
50 g práškového cukru
1/2 balíčka vanilkového cukru
1 žĺtok

Na plnku:
100 ml mlieka
60 g cukru
150 g mletých lieskovcov
2-3 PL rumu/umu

Na dokončenie:
punčová poleva
hrsť malín sušených mrazom, podrvených


1. Z uvedených surovín zmiesime cesto a necháme ho minimálne dve hodiny v chlade odpočívať.
2. Cesto rozváľkame na hrúbku 3 mm a okrúhlou formičkou s priemerom 4 cm vykrajujeme kolieska. Tie uložíme na plech vystlaný papierom a v rúre vyhriatej na 160 °C/140 °C pečieme asi 6 minút doružova.
3. Pripravíme plnku. Mlieko a cukor dáme do rajnice a privedieme k varu. Primiešame mleté lieskovce a 4 minúty povaríme. Necháme vychladnúť a do plnky primiešame rum.
4. Kolieska zlepujeme pripravenou plnkou a na záver ich potrieme punčovou polevou a ozdobíme podrvenými malinami. Necháme zatuhnúť.

Škoricové kolieska s karamelovou plnkou


Tieto božské kolieska sú vianočná topka u nás už tretí rok. Recept mám od mamy, a keďže tento rok k nám na Vianoce nepríde a neprinesie ich, musela som ich staršieho synovi napiecť sama. A už druhý deň strážim telom plechovú dózu, lebo do Vianoc by bol schopný všetky pojesť.

Na cesto:
200 g hladkej múky
120 g masla
60 g práškového cukru
2 žĺtky
1 ČL mletej škorice

Na plnku:
plechovka Salka karamel

Na ozdobu:
100 g kvalitnej mliečnej čokoládu
1 balíček trstinového škoricového cukru


1. Z uvedených surovín vypracujeme cesto, zabalíme ho do fólie a necháme v chlade aspoň dve hodiny odpočívať.
2. Odpočinuté cesto rozváľkame na pomúčenej doske a vykrajujeme z neho kolieska s priemerom cca 4,5 cm. Dáme na plech vystlaný papierom a pri teplote 160/140 °C upečieme dozlatista, trvá to približne 10 minút. Upečené kolieska necháme vychladnúť.
3. Kolieska zlepujeme karamelovým Salkom a necháme v chlade stuhnúť. Potom ich ozdobíme mliečnou čokoládovou polevou a škoricovým cukrom.

Poznámka: Miesto karamelového Salka môžete na spájanie použiť hocijakú hutnejšiu karamelovú plnku, napríklad hutnejší grilážový základ bez orechov.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené