Nie ste prihlásený login

Čakanka – krehká, horká, zaujímavá

Sezónne suroviny

07. 01. 2012



 Čakanka asi nie je zelenina pre všetkých, jej horká chuť neočarí každého. Mňa však očarila, takže ju už v obchodoch neobchádzam. Aj keď je u nás dostupná v podstate celý rok, jej hlavná sezóna je teraz v zime. Čakankové puky, ktoré poznáme aj pod názvom belgická alebo bruselská čakanka vzniká rýchlením a rastie v zatemnených skleníkoch. Objavenie tejto čakanky bolo vraj úplne náhodné. Na jeseň, po zbere úrody nechali roľníci korene čakanky pod vrstvou zeme. Čakanka počas zimných mesiacov vytvorila nádherné, lahodné puky. Týmto spôsobom sa čakankové puky získavajú dodnes, najprv sa vypestujú korene a až potom, v druhej fáze, sa vyvíjajú svetlé alebo aj červené puky.



Horká chuť je spoločná všetkým čakankovitým rastlinám. Spôsobuje ju horčina intybin obsiahnutá v listoch, pripisuje sa jej pozitívny účinok na trávenie. Predchodkyňou všetkých kultivovaných rastlín je čakanka obyčajná (Cichorium intybus), ktorú určite všetci poznáte. Táto liečivá rastlina patrí u nás k najrozšírenejším, je veľmi nenáročná na pôdu, takže rastie v podstate všade. Svoje meno vraj dostala podľa povesti, v ktorej sa hovorí, že verná dievčina sa nemohla dočkať svojho milovaného a 7 rokov plakala a čakala pri ceste za dedinou, až sa jej slzy premenili v nádherné modré kvietky.
Táto bylina bola známa už v stredoveku a odvtedy sa z nej vyvinulo viacero kultivovaných foriem, ku ktorým patrí: čakanka siata a čakanka koreňová. Ich listy sa zo začiatku používali ako krmivo pre dobytok. V 16. storočí sa zistilo, že koreň druhej menovanej čakanky sa hodí ako náhrada kávy (tzv. cigória). Zo siatej čakanky sa vyšľachtili viaceré listové odrody – u nás je však bohužiaľ väčšina nedostupná. Najčastejšie sa však môžeme stretnúť s hlávkovou čakankou - endíviou a s radicchiom, ktoré tiež patria do veľkej skupiny čakankovitých.



Čakankové puky by sa mali uchovávať mimo dosahu svetla. Čím je čakanka bledšia, tým je lepšia a obsahuje menej horčín. Naopak, čakanka s listami sfarbenými dozelena je už príliš horká. Okrem farby si pri kúpe treba všímať aj čerstvosť rezu na hlúbe, pevnosť puku, sviežosť listov. Čerstvá čakanka s krehkými listami je najlepšia do šalátu v surovom stave. Ak už nám v chladničke ostane zabudnutá čakanka a jej listy už nie sú najčerstvejšie, môžeme ju tepelne upraviť a pripraviť si z nej chutné jedlo. Čakanka je veľmi všestranná, dá sa grilovať, piecť aj dusiť. Dokonca sa z nej dajú pripraviť chutné a exkluzívne raňajky. Inšpirujte sa!

Miešané vajíčka s karamelizovanou čakankou


Pre 2 osoby:

4 plátky sušenej šunky alebo peknej slaniny
2 menšie čakankové puky
45 g trstinového cukru
1 lyžička olivového oleja
4 vajíčka
130 ml smotany na šľahanie
soľ a korenie
1 lyžica masla
4 veľké krajce tmavého chleba



Rúru predhrejeme na 180 °C. Čakankové puky pozdĺžne rozkrojíme a každú polovicu obtočíme plátkom šunky alebo slaniny. Obalíme v trstinovom cukre a reznou plochou uložíme na plech vystlaný papierom. Pokvapkáme olejom a pečieme približne 15 minút, až čakanka zmäkne a skaramelizuje. V polovici doby pečenia obrátime.
Vajíčka rozšľaháme so smotanou, ochutíme soľou a korením. V nepriľnavej panvici zohrejeme maslo a vlejeme vaječnú zmes. Zľahka miešame asi minútu, kým nezíska krémovú konzistenciu. Vypneme zdroj tepla a necháme chvíľu stáť. Zo zvyškového tepla získajú miešané vajíčka tú správnu konzistenciu.
Podávame na opečenom chlebe spolu s čakankou.

Grilovaná čakanka s figami a rukolou


2 hlavičky čakanky, rozpolené
šťava z 1 citróna
2 ČL olivového oleja
2 čerstvé figy, rozštvrtené
2 hrste rukoly
1 ČL balzamika
25 g parmezánu





Čakanku namočíme do citrónovej šťavy, aby sa ňou celá pokryla. Potom osušíme a z oboch strán opečieme na grile. Preložíme do misy a zalejeme 1 lyžičkou oleja.
Na tanier rozložíme rukolu, pridáme čakanku a figy a pokvapkáme zvyšným olivovým olejom a balzamikom. Na záver posypeme parmezánom a podávame.

Čakankový šalát s pomarančom


čakanka, čerstvá, s krehkými listami
1 oranžový a 1 červený pomaranč
polníček (valeriána poľná)
olivový olej
troška soli a korenia
trošku čerstvej žeruchy



Čakankové listy natrháme na menšie kúsky a spolu s polníčkom dáme do misy. Obidva pomaranče vyfiletujeme a mesiačiky bez šupky dáme tiež do misy. Zachytenú pomarančovú šťavu premiešame s lyžicou olivového oleja a zľahka dochutíme soľou a korením. Dresingom prelejeme šalát, zľahka premiešame a podávame posýpané žeruchou.

Pomarančové taglioline s čakankovou omáčkou


pomarančové taglioline alebo iné ploché cestoviny
čakanka
slanina
1 lyžička olivového oleja
pomaranč
smotana na šľahanie
soľ
čierne korenie



Vo veľkom hrnci necháme zovrieť vodu a potom v nej uvaríme cestoviny. Medzitým si pripravíme omáčku. V panvici na lyžičke oleja opečieme slaninu (ak je viac prerastená, olej môžeme vynechať), pridáme nakrájanú čakanku a za občasného miešania opekáme, kým čakanka neskrehne. Zalejeme šťavou z polovice pomaranča a necháme prevrieť. Potom pridáme smotanu, osolíme a okoreníme a chvíľu povaríme. Uvarené cestoviny scedíme, pridáme do panvice a premiešame s omáčkou. Naložíme na taniere, posypeme pomarančovou kôrou a podávame.

Čakankové casserole


Na 3 porcie:

3 biele čakanky
trochu citrónovej šťavy
6 plátkov kvalitnej šunky
6 plátkov syra (ementál)

Na zemiakové pyré:
múčne zemiaky
soľ
muškátový oriešok
čierne korenie, čerstvo pomleté
maslo
mlieko



Čakanku pozdĺžne rozkrojíme na polovice a vo vriacej vode s citrónovou šťavou ju uvaríme do polomäkka. Každú polovicu obalíme v plátku šunky a syra. Zemiaky tiež uvaríme a pripravíme z nich pyré.



Na spodok zapekacej misy navrstvíme pyré a naň poukladáme čakankové balíčky. V rúre vyhriatej na 200 °C pečieme asi 25 minút dozlatista.

Čakanka zapekaná v tmavej šunke


4 lyžice olivového oleja
1 zelená a 1 červená paprika, nakrájané nadrobno
1 lyžica hladkej múky
100 ml mlieka
150 g strúhaného syra
2 lyžičky strúhaného parmezánu
8 plátkov sušenej šunky
soľ a čierne korenie



Čakanku očistíme, odrežeme hlúb a do spodku puku vyrežeme malý klin. Takto pripravené čakanky vložíme do osolenej vody na 30 minút, zbavia sa časti svojej horkosti. Potom osušíme a zo všetkých strán opečieme v panvici na oleji. Vyberieme  a do panvice nasypeme nakrájanú papriku. Tiež opečieme a vyberieme. Do oleja vsypeme lyžicu múky, za stáleho miešania opečieme a zalejeme mliekom. Dochutíme soľou a korením. Vmiešame obidva nastrúhané syry a keď sa rozpustia, primiešame opečenú papriku.
Každý čakankový puk obalíme v šunke, uložíme do zapekacej nádoby a prelejeme omáčkou. Zapekáme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 25 minút. Na záver môžeme dať na chvíľu pod gril.
Podávame samostatné, alebo so zemiakovým pyré, či s ľahkým zeleninovým šalátom.


Komentáre k článku


Meno: Iveta Dátum: 07. 01. 2012 18:57:52
Čakanku som kedysi dávno skúsila surovú v šaláte, ale veľmi ma zaujali tieto Tvoje receptíky s tepelne upravenou čakankou - všetky sú zaujímavé, určite niektoré z nich vyskúšam.


Meno: Adusha Dátum: 07. 01. 2012 22:34:56
Budem rada, keď vyskúšaš ;)


Meno: Dulce de Leche Dátum: 08. 01. 2012 20:57:12
Andrejka,paradne inspiracie..nacase konecne vyskusat cakanku:)som zvedava:)


Meno: Adusha Dátum: 08. 01. 2012 21:49:42
Maťka, dakujem ;) Cakanka sice nesadne kazdemu kvoli jej horkastej chuti, ale ja si ju obcas doprajem ;)


Meno: Adel Dátum: 12. 01. 2012 18:30:08
ta čakanka vyzera velmi dobre, idem nakupovat :)


Meno: Papaja Dátum: 16. 02. 2012 11:04:48
Tohle se mi na Tvém blogu líbí! Několikareceptový příběh v hlavní roli s jednou surovinou. Tady není, co dodat. Jen to, že bych to VŠECHNO ráda ochutnala! Měj se krásně P.


Meno: Adusha Dátum: 17. 02. 2012 21:02:54
Pavlínka, ďakujem za milý komentárik ;) Chystám ďalšie monotémy, ale posledné dni ma nejako zmáha únava, musím sa premôcť a dať to dohromady.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené