Nie ste prihlásený login

Győr a tradícia maďarskej rybacej polievky

Cestovanie a akcie

22. 10. 2011



Už niekoľko rokov chodievame pravidelne do Győru na halászlé. Písala som o tom aj minulý rok. Našli sme tam totiž reštauráciu, kde varia tak úžasnú rybaciu polievku, že sa jej jednoducho nedá odolať. Zakaždým síce rozmýšľam, či neochutnám aj niečo iné, ale nedá mi to. Vždy vyhrá poctivé halászlé s poriadnym kusom rybacieho mäsa a košíčkom pravého maďarského bieleho chleba s chrumkavou kôrkou a striedkou mäkšou ako vata.




Neskoré ráno sme za hmly, ktorá sa držala nad Bratislavou vyrazili do Maďarska. Našťastie, tam panovalo krásne slnečné počasie. Győr nás privítal mnohými pozitívnymi zmenami. Vo veľkom sa rekonštruuje a prispôsobuje turistom. Pribudli čerstvé parkovacie miesta neďaleko centra, nové cyklistické chodníky, v starých uliciach mesta sa mení dlažba, opravujú fasády, rekonštruujú pamiatky. Vládne tam čulý stavebný ruch, ale aj pohyb množstva ľudí. Stretli sme nielen domácich, ale aj veľa návštevníkov z Rakúska, či zo Slovenska.



Už tradične sme sa prešli starými ulicami a chvíľu sme hľadali aj reštauráciu. Reštaurácia Kreszta Ház má pár chybičiek krásy, ale vďaka skvelému jedlu jej to dokážem prepáčiť. Reštaurácia sa večer zjavne mení na pub a pivnicu, cez víkend aj so živou hudbou. Na prízemí sa nachádza reštaurácia s prvkami krčmy, v suteréne je nádherná vináreň a toalety. Kým vináreň s kamennými stenami, masivnými drevenými stolmi a lavicami a peknými dekoráciami (starý retro gramofón, staré zrkadlá, taniere atď.) pôsobí veľmi útulne a vkusne, horný priestor by potreboval trošku zmeny. Vadí mi v ňom veľa reklamných predmetov od značiek nealka, či piva, a najmä viac ako nemoderné a príliš krčmoidné zakrytie stolov obrusmi dvoch farieb. Keď sa lepšie prizriete, zistíte, že nesedíte za stolmi, ale za starými šijacími strojmi – tzv. singerkami. A preto mi príde nepochopiteľné zakrývať starú krásu obrusmi a nepriznať pravú dreveno-železnú tvár originálnych stolov. Stoličky sú však veľmi vkusné, drevené, s koženými sedákmi. Napriek týmto estetickým nedostatkom sa v tejto reštaurácii vždy cítime príjemne. S obsluhou sa dohovoríte nemecky aj anglicky. My sme dnes viedli takú dvojjazyčnú debatu. Peter rozprával na čašníčku anglicky, ja nemecky a ona striedala jeden jazyk druhým. Ale hlavné že, že sme sa dohovorili.


Halászlé nás poriadne zasýtilo, ale rozhodli sme sa vyskúšať aj dezert. Stavili sme na gaštanové pyré. Bolo chutné, ale zbytočne veľká porcia. Teda, aspoň pre mňa.


Po obede sme pokračovali v našej prechádzke Győrom a cestou k autu sme sa ešte zastavili v cukrárni, aby sme si odniesli domov výborné zákusky. Vo výklade jednej cukrárne som dokonca objavila aj jednu retro záležitosť, ktorá sa vraj pekávala aj v Bratislave. Ide o akési veterníky v tvare labute.


Z odpaľovaného cesta sa na plech striekali plné kolieska, ktoré tvoria spodnú časť labute, a potom krídla a labutí krk. Po upečení sa z týchto upečených dielov poskladá zákusok v tvare labute. Priznám sa, dnes som to videla naživo prvýkrát, aj keď som o labutiach z odpaľovaného cesta už počula aj čítala.


Pri cukrárni, kde sme kúpili zákusky predávali aj lákavo vyzerajúce langoše. Rad ľudí stojaci pri okienku hovoril za všetko.
Győr je veľmi pekné mesto a po Budapešti má najväčší počet pamiatok v rámci Maďarska. Dúfam, že sa sem tento rok ešte vrátime. Rada by som sa totiž prišla pozrieť na vianočné trhy. Snáď to vyjde.


Komentáre k článku

Nikto ešte nepridal komentár k tomuto článku.

Pre pridávanie komentárov k článkom musíte byť prihlásený.

Prihlásiť, alebo registrovať sa môžete tu  

 

food4fun © 2009 - 2024 | Všetky práva vyhradené